Po proslovu pana Junckera před europoslanci jste vyjádřil na Facebooku svůj názor. Napsal jste: „Ten zmetek přiznává, že pro nás je druhořadé zboží a změní se to jen, přijmeme-li euro.“ Myslíte si, že se sluší, aby poslanec státu Evropské unie nazýval předsedu Evropské komise zmetkem?
Tak já jsem trošičku emotivní člověk. A to vyjádření člověk píše, když si něco přečte. Samozřejmě vnímám, že ta diskuze je složitější. Pan Juncker přiznal, že Evropa má dvojí standardy pro zboží. Abych byl spravedlivý, tak on podle toho, co řekl, vnímá to, že je potřeba, aby se tato věc odstranila. To znamená, že Evropa nemůže mít dva standardy pro zboží. Zajímavé v té diskuzi pod tím mým článkem – že pan Juncker tu záležitost podmiňuje tím, že Česká republika podle toho musí přijmout euro – je vyjádření nějakých diskutérů ze Slovenska: My euro máme a stejně jíme druhořadou potravinu. Tak může to být subjektivní názor, ale…
Když to tvrdí...
Asi to tak bude, když to ti lidi píší. Jedna věc je potřeba, abychom si uvědomili. Že bohužel jsme podepsali Lisabonskou smlouvu a ta Lisabonská smlouva nám výrazně vzala určitou část suverénního rozhodování. A to pořádně vnímáme až v tuto chvíli, v těch reálných dopadech té smlouvy. Zejména se to týká otázek bezpečnostního charakteru a společného postoje k migrační krizi. My tu situaci a řešení vidíme jinak. Vláda ČR dává najevo a vnímá to, že kvóty nejsou řešením. Protože se ta otázka těch kvót neosvědčila. Ani samotné to pevné jádro EU nesplnilo v zásadě to, co si řeklo. To znamená, ani oni nepřevzali tu odpovědnost nebo ta čísla, která si předurčili převzít. Takže je vidět, že kvóty jako takové nefungují, vláda ČR a vlády ostatních států té Visegrádské čtyřky to dává výrazně najevo. Ale oni to přesto prosazují a ještě díky té Lisabonské smlouvě mají právo nás sankcionovat. Myslím si, že musíme diskutovat, mít argumenty, proč to nechceme. To není tak, že bychom se chtěli proti těm státům postavit, udělat takové gesto. Prostě to nefunguje. Ten systém převzít tisíc lidí, kteří v této zemi nechtějí být a chtějí jít někam jinam… Já tomu nerozumím, jak bychom to měli udělat. Je to proti logice. Máme právo říct svůj názor, pojmenovat ty věci. Trošičku se mi ale zdá, jako by někteří politici nechtěli věci pojmenovat pravými jmény. A v případě, že se problém nepojmenuje pravými jmény, tak se nemůže ani vyřešit.
K tomu, co jsem řekl o panu Junckerovi – ano, chtěl bych se omluvit těm, které jsem tím možná naštval …ale… Tak podívejte se – pan Juncker tam třeba mluví o globální odpovědnosti a úloze Evropy. Evropa rezignovala. Ten důsledek je migrační krize. Kdyby Evropa se svými historickými zkušenostmi projevila svůj globální postoj k tomu, že nepřitakala k útoku na Irák v roce 2003, že udělala něco opravdu k řešení krize v Libyi, a nikoli ji slepě nechali vojensky zlikvidovat. Kdyby Evropa svým kulturním a historickým věděním to poznání využila k tomu, abychom tu krizi v Sýrii řešili jiným způsobem, ne jako kovbojové. No tak nebyla by migrační krize. Čili Evropa rezignovala na globální úlohu. Rezignovala i na svou globální úlohu při řešení ukrajinského konfliktu. A pan Juncker se tady ohání tím, že bude Evropa a její globální úloha. Je to směšné. A druhá věc – pan Juncker je přece ten politik, ten praktický politik, který instaloval ty daňové ráje. Vždyť o něm je to známé. O čem on to tady s námi mluví? A ta dikce toho řešení! A když k tomu přidám postoj toho pana Maiziérea, který v rámci té diskuze v Německu řekl, že ostatní státy by měly přijmout podobné migrační zákony, jako má Německo? No to je… O volbách a o věcech, jak se bude v naší zemi vyvíjet migrační politika, o tom se nebude rozhodovat ve volbách do Bundestagu, ale ve volbách v České republice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora