Naučte se dějepis, Evropu od Hitlera osvobodily USA. Po výstupu učitelky z Brna u Jílkové se strhla bouře. Od Jeleny Vičanové po Jaromíra Štětinu

28.02.2016 15:48

Neúcta k padlým vojákům, pseudopravdy, nebo projev statečnosti. Nejrůznější komentáře zaplavily internet v souvislosti s vystoupením učitelky z Brna Petry Štěpánové, která, kromě odsouzení Putina, zmínila v pořadu ČT Máte slovo, že Evropu osvobodily od Hitlera Spojené státy. Vznikly už dvě petice. Zatímco jedna strana žádá, aby raději opustila základní školu a nekazila děti, další kritizují spoušť výhrůžek, kterým teď pedagožka musí čelit.

Naučte se dějepis, Evropu od Hitlera osvobodily USA. Po výstupu učitelky z Brna u Jílkové se strhla bouře. Od Jeleny Vičanové po Jaromíra Štětinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů pro i proti průjezdu kolony amerických vojenských vozidel Českou republikou

Anketa

Česká republika už není naše, napsal Václav Klaus. Co na to říkáte?

hlasovalo: 21137 lidí

„Nevíme, kdo je agresor a kdo je oběť,“ upozornila například učitelka na názorový chaos dnešní doby v pořadu Máte slovo. To demonstrovala na příkladu dětí ve škole, u kterých přeci dokážeme rozlišit, kdo zlobí a kdo ne. Stejné je to prý s Putinem a Moskvu odsoudila: „Chtějí se rozpínat. Je tu jasný agresor,“ ujistila. „Spojené státy osvobodily Evropu od agresora Hitlera. Naučte se dějepis,“ poučila osazenstvo s tím, že desetileté děti ji také žádaly, aby v televizi zmínila vzkaz: „Ať už u nás skončí komunismus!“ Pak po předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který byl také hostem u Michaely Jílkové, žádala zrušení KSČM. „Jde o život, máme toho plné zuby,“ zhodnotila vývoj. A ostré reakce zaznamenala už v samotném vysílání: „Jestli tohle učíte děti, tak pánbůh s námi.“

Štětina: „Statečná ženská. Je potřeba bránit demokracii a postavit komunisty mimo zákon.“

Pak se strhla mela. Nejdříve to schytala přímo paní Štěpánová.  Chvíli po odvysílání se ozvali potrefení komunisté. Lidé mi telefonovali, psali vulgární maily, někteří mi dokonce vyhrožovali fyzickou likvidací. Nakonec jsem všechno nahlásila na policii a požádala ji o ochranu,“ uvedla Štěpánová pro server Echo24.cz. I teď je internet zaplaven nejrůznějšími reakcemi. Učitelka zaujala i europoslance Jaromíra Štětinu, který naopak její slova ocenil: „Statečná ženská. Zvláštní: pětadvacet let po Listopadu musí mít člověk odvahu, aby řekl, že komunismus byl špatný. Je potřeba bránit demokracii a postavit komunisty mimo zákon,“ uvedl jasně na Facebooku.

UČITELKA ŠTĚPÁNOVÁ DOSTALA SLOVO

Vičanová: Pseudopravdy, osobní názor paní učitelky. Jí snad spadla na hlavu tabule

Naopak Jelena Vičanová se domnívá, že s těmito názory by za katedru raději Štěpánová neměla vůbec chodit. Organizuje petici, která má prověřit působení pedagožky na základní škole a její postupy. „Domníváme se, že takovéto vyučovací metody jsou v demokratické společnosti nepřípustné. Žáci mají práva na objektivní a relevantní informace, nikoliv jen na zjevné pseudopravdy a lá osobní názor paní učitelky,“ píše autorka petice. Zároveň se ptá, jak je možné, že nezná historická fakta a pak přidává: „Proč se žáci této učitelky domnívají, že stále žijí v komunismu, když už 26 let žijeme v demokracii? Jakým právem chce tato učitelka nedemokraticky zakazovat občanům, koho mohou a nemohou volit a proč k tomuto nepřijatelnému jednání vede své žáky?“ Petici už po internetu podepsaly stovky lidí. Aktivistka svůj názor aktuálně vyjádřila i přes sociální síť: Soužka učitelka zase pobavila: „Nejlepší by podle mě bylo, kdyby se tehdy Američani vylodili a následně došli až do Moskvy. Nemuselo dojít ke studené válce a dnes jsme mohli mít klid,“ citovala slova pedagožky pro server Echo24. Zároveň zapochybovala, zda nemohla mít Štěpánová úraz: „Jí snad spadla na hlavu tabule,“ píše na Facebooku.

PETICE PROTI PŮSOBENÍ PETRY ŠTĚPÁNOVÉ NA DĚTI

A teď vážně. Učitelce vyhrožují fyzickou likvidací. Vznikla další petice

A jak už to bývá, rychle vznikla i petice na podporu paní Štěpánové. Její autoři upozorňují na to, že trpí za své názory. „Od té doby je ostrakizována a denunciována názorovými oponenty. Někteří z nich jí vyhrožují i fyzickou likvidací. Situace dospěla tak daleko, že jí po nahlášení těchto problémů Policii ČR musela být poskytnuta policejní ochrana. Žádáme Policii ČR, aby konala ve smyslu příslušných zákonů a začala trestně stíhat ty osoby, jejichž projevy nenávisti nabádají nebo přímo vyhrožují násilím a smrtí,“ uvádí se v petici s podpisem Romana Porteše, který je přesvědčen, že způsob, jakým je paní učitelka napadána a ohrožována, je v demokratickém právním řádu nepřijatelný. V závěru textu pak připomíná slova Václava Havla: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl bez ohledu na to, jak to dopadne.“

PETICE NA PODPORU PETRY ŠTĚPÁNOVÉ

Štěpánová: Estébáci a komunisté si tady mohou vesele žít a podle toho se také chovají

Učitelka z Brna tvrdí, že za negativní reakce podle ní může především vývoj v posledních letech: „Ty reakce jsou podle mě přímý důsledek našeho přístupu ke komunismu – bývalí ‚estébáci‘ a komunisté si tady mohou vesele žít a podle toho se také chovají. Podle mě bychom se měli odstřihnout od minulosti tak, jako to po válce udělali Němci. Myslím si, že bychom potřebovali jakýsi ‚Norimberský proces‘,“ uvedla pro Echo24 a vysvětlila i další historické souvislosti v kontextu tvrzení, že Evropu osvobodili Američané.

Analytik Mikeš: Úplně mimo. Zhrozil jsem se učitelky Štěpánkové

Štěpánovou za její vystoupení v pořadu však nepochválil mediální analytik Jiří Mikeš. „Kdo byl úplně mimo mísu, té jsem se zhrozil, to byla učitelka Štěpánová. To bylo něco tak strašného. To jsem si říkal: Tak tohle učí ty naše děti, vnuky? Tak to jsme to teda dopracovali,“ uvedl Mikeš pro ParlamentníListy.cz. „Ty děti si vůbec nepamatují, co to byl komunismus a hlavně je vůbec nezajímá. Ty zajímá, co si koupí a jakou hudbu budou poslouchat, na jaký film půjdou… Ty zatím nezajímá nějaká Amerika nebo Rusko,“ dodal analytik.

Chudák učitelka? Je to neúcta k padlým vojákům

K vystoupení se vyjádřil také bloger Pavel Vrba v textu: „Chudák ta učitelka z Brna,“ kde píše: „Zároveň se mi nelíbí odsuzování odlišného názoru, stejně tak jako urážky a vyhrožování pro jiný názor a to bez ohledu na skupiny. Urážky a vyhrožování jsou jen důkazem o chybějící slušnosti, toleranci a chápání demokracie.“ S kontroverzním prohlášením o osvobození Evropy Spojenými státy ale neměl slitování. Větu považuje minimálně za nešťastnou. „Je to neúcta k padlým vojákům jiných zemí, včetně ruských vojáků. Vojáků, kteří se vojáky stali z otců a synů, vyrvaných z náručí svých rodin. Lidí, kteří padli v zemích, obsazených nacistickou armádou,“ říká bloger.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…