Nový trestní zákoník platí teprve několik měsíců a už se na něj snáší značná kritika. Jednou z oblastí, která je i mediálně často uváděna jako ukázka nekvalitní práce zákonodárců, je i nová úprava pytláctví.
Podle některých reportáží, ale i reakcí od řady myslivců se zdá, že nový trestní zákoník otevřel doširoka dveře pytláctví, které se stalo pouhým přestupkem, neboť cena ulovené zvěře málokdy přesáhne hranici 5 tisíc korun, kdy se přestupek stává trestným činem. Jsem přesvědčena, že se jedná o mylnou interpretaci vycházející z nesprávného pochopení trestního práva obecně i této problematiky samotné.
Nejprve tedy obecně a spíše na okraj. Sankce za přestupek a za trestný čin se mnohdy překrývají. Není tedy pravda, že člověk, který je souzen podle trestního zákona musí automaticky dostat tvrdší trest, než člověk, který je potrestán na základě zákona o přestupcích. Mezi tresty za pytláctví podle starého trestního zákoníku byl i peněžitý trest, tedy pokuta, která se uděluje i za přestupky. Není tedy vyloučeno, že pytlák mohl od soudu dostat podle starého trestního zákona úplně stejnou nebo i nižší pokutu, jakou dnes dostane za stejný čin, který bude posouzen jako přestupek, byť samozřejmě uznávám, že trestní řízení má na pachatele větší odstrašující účinek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlasta Parkanová - profil