Akce klubu havlistických aktivistů, říká k Malého prohlášení Hájek

28.04.2010 13:17

Zástupce kancléře prezidenta republiky Petr Hájek pro ParlamentníListy.cz razantně odsuzuje úterní prohlášení pražského biskupa Václava Malého. Církevní hodnostář se veřejně vyslovil pro snižování deficitů veřejných rozpočtů a naznačil, že by voliči měli při hlasování dát přednost menším stranám.

Akce klubu havlistických aktivistů, říká k Malého prohlášení Hájek

Vicekancléř prezidenta Petr Hájek kritizuje vyjádření biskupa Václava Malého ohledně podpory malých stran v květnových volbách.

„Jde o zcela nepřijatelné explicitní zasahování jednoho z biskupů do předvolební kampaně. Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou. Připomíná mi to obdobně skandální pokusy kněze Halíka brutálně ovlivnit prezidentskou volbu," zlobí se Petr Hájek a vzpomíná na dva roky starý případ vyslovení podpory prezidentskému kandidátovi Janu Švejnarovi ze strany předsedy České křesťanské akademie Tomáše Halíka.

„Tohle je totéž. Ale přece jenom - kněz a biskup je jiná váha, i když jsou ze stejného klubu havlistických politických aktivistů, pro které je církev jenom zástěrkou k jejich politické činnosti," dodává Hájek k prohlášení biskupa Malého, který jako významný představitel normalizačního disentu má blízko k exprezidentu Václavu Havlovi.

Partyzánská akce jednoho biskupa

Václav Malý v úterním publikovaném dokumentu vyjádřil rozpaky zejména nad chováním ČSSD, kterou obvinil z nekoncepčnosti jejího programu v oblasti veřejných financí a z nebezpečného zadlužování státu.

Stejně tak se však podivoval nad programem ODS, zejména nad jejím plánem na finanční postih ministrů či zákonodárců, kteří připustí zvýšení deficitu státního rozpočtu.

„ Jak máme uvěřit, že je takový návrh vůbec vážně míněn, když se ministři a poslanci této strany takového jednání předtím sami nezřídka dopouštěli?" ptá se biskup.

V rámci „obrody a znovuzrození" českého politického systému poté nepřímo naznačil, že jeho podpora patří menším politickým stranám.

Vicekancléř Hájek ke svým výčitkám na adresu Malého dodává, že podle reakcí dalších církevních představitelů lze biskupovo prohlášení považovat za jeho osobní partyzánskou akci.

„Jsem si jist, že Česká biskupská konference by takové prohlášení nikdy nezveřejnila. A myslím, že se s ním sotva ztotožní. Takovéto partyzánské praktiky nevolených politiků poškozují nejenom naši politickou scénu, ale také církev," míní Hájek.

Radkovský soukromě, Malý na oficiálně na webu

Své prohlášení k některým rozměrům české politiky učinil v sobotu pro ParlamentníListy.cz i plzeňský biskup František Radkovský. Zatímco Radkovský však svá slova považuje za čistě osobní názor a v tomto smyslu se vyjádřil i pro ČT, výzva biskupa Malého je k nalezení na webu České biskupské konference jako prohlášení rady Iustitia et Pax, kterou biskup Malý v rámci ČBK reprezentuje.

Souvislosti:


Kompletní odpověď vicekancléře Petra Hájka:

Jde o zcela nepřijatelné explicitní zasahování jednoho z biskupů do předvolební kampaně. Pan biskup Malý si plete církev s politickou stranou. Připomíná mi to obdobně skandální pokusy kněze Halíka brutálně ovlivnit prezidentskou volbu. Tohle je totéž. Ale přece jenom - kněz a biskup je jiná váha, i když jsou ze stejného klubu havlistických politických aktivistů, pro které je církev jenom zástěrkou k jejich politické činnosti.

Podle reakcí dalších církevních představitelů, které se objevují, lze soudit, že šlo o soukromou osobní partizánskou akci pana biskupa Malého, který se pokrytecky ukryl za značku Justicia et Pax při ČBK, za církevní úřad, který formálně na pár dnů ještě zastává.

Jsem si jist, že ČBK by takové prohlášení nikdy nezveřejnila. A myslím, že se s ním sotva ztotožní. Takovéto partizánské praktiky nevolených politiků poškozují nejenom naši politickou scénu, ale také církev. Nejde o to, že by církev měla žít ve vzduchoprázdnu a nevyjadřovat se k tématům, které společnost trápí, nebo jimi žije, ale nikoli zpoza duchovních kulis hrát politické hry. To opravdu pan biskup Malý ošklivě přestřelil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…