Kalousek popáté u vlády. Proč?

12.07.2010 14:15

ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, proč se tak dlouho Miroslav Kalousek drží ve vysoké politice, ať už jako šéf koaliční strany nebo člen kabinetu, a jak na něj vzpomínají jeho koaliční a vládní kolegové.

Kalousek popáté u vlády. Proč?

Kalousek se totiž jako předseda KDU-ČSL nepřímo účastnil tří vlád se sociální demokracií - konkrétně s Vladimírem Špidlou, Stanislavem Grossem a Jiřím Paroubkem. Ve vládě Mirka Topolánka byl pak ministrem financí a tím bude i v současné středopravicové vládě Petra Nečase.

Kalousek maximalizoval vždy politický i personální vliv

Místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce sociálních věcí v středolevicových vládách Zdeněk Škromach se domnívá, že Kalousek se při koaličních vyjednáváních a vládní spolupráci choval jako typický lidovec. Maximalizoval vždy personální a politický vliv. Pokud něco přislíbil, dokázal z toho podle Škromacha vycouvat, pokud mu to nevyhovovalo. Škromach dal jako příklad rodičovský příspěvek.

Námluvy s komunisty byl majstrštyk a vějička

Kalouskova šikovnost se podle Škromacha také ukázala v tom, že svou vládní spolupráci s ČSSD s tichou podporou komunistů po volbách v roce 2006 nemyslel vážně. Kalousek chtěl tímto krokem podle Škromacha rozbít potenciální vládu ODS s tichou podporou ČSSD, která byla v této době dosti reálná. Počítal s tím, že mu to jeho strana neschválí, ale naboural tím spolupráci ODS a ČSSD. Nasvědčovalo to tomu, že na jednání s ČSSD chodil sám, což je velmi neobvyklé. „Tohle byl jeho majstrštyk," řekl ParlamentnímListům.cz Škromach.

TOP 09 chce mít hegemonii na pravici

Podle Škromacha nyní Kalousek usiluje o to, aby na pravici získal hegemonii a podobné postavení jako má CDU/CSU v Německu. A má k tomu i dobře našlápnuto. Podle místopředsedy ČSSD je Kalousek nejen vítězem voleb, ale i vítězem v sestavování vlády, kdy si pohlídal klíčová ministerstva. „Kalousek bude vládou výrazně hýbat, bez něj vláda nic důležitého neudělá. Tahle vláda je Kalouskova, nikoli Nečasova," řekl redakci Škromach.

Za Kalouskovým úspěchem pak prý stojí jeho dobrá orientace v politice, taktické schopnosti, ale také navázanost na silné finanční skupiny, které mu podle Škromacha kryjí záda.

Kalousek vítězem voleb

Bývalý předseda vlády za ČSSD Stanislav Gross rovněž konstatoval, že vítězem voleb je podle něho Kalousek. „Myslím, že i ODS si musí zvyknout na úplně jinou roli. Končí období dominance občanské demokratické strany na pravici české politiky," řekl ParlamentnímListům.cz expremiér Gross.

Čtěte také:
Gross: Paroubek je demokrat až do morku kostí

Je schopen potopit i vládu

Gross se podobně jako Škromach domnívá, že Kalousek udělá vše pro to, aby ODS již nebyla nejsilnější pravicovou stranou a nahradila ji TOP 09. Podle expremiéra je kvůli tomu schopen i potopit v budoucnosti vládu.

„Cílem pro Miroslava Kalouska, alespoň podle mého názoru, bude stát se dominantní silou na pravici. Takže kdyby je ta účast ve vládě měla od tohoto cíle odradit, tak pak by začal koketovat s nějakou havárií, ale určitě při své šikovnosti by to nahrál tak, že by ta havárie nepadala na jeho hlavu, nebo na hlavu TOP 09," míní Gross.

Kalousek tvrdým ministrem financí

Kalouskovým kolegou v Topolánkově vládě byl současný místopředseda ODS a tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který by měl tento post zastávat i v kabinetu Petra Nečase. „Kalousek byl v dobrém slova smyslu tvrdým ministrem financí, který tvrdě hájil státní pokladnu, ale dokázal zohlednit, když byly někdy peníze opravdu potřeba," řekl ParlamentnímListům.cz Pospíšil.

Nečas Kalouska zvládne

Podle Pospíšila bude Kalousek opět výrazným a silným ministrem, ale neobává se toho, že by mohl kabinet ovládnout. „Tato vláda nebude vládou Kalouskovou, ale Nečasovou, stejně jako předchozí vláda s účastí ODS byla Topolánkovou, nikoli Kalouskovou. Nemám pochybnosti o tom, že premiér svého ministra financí zvládne," zdůraznil Pospíšil.

Nečas by měl také dohlédnout na to, aby se ze státního rozpočtu nepřidělovalo ministrům podle jejich stranické příslušnosti, i když na Kalouskovovu obranu dodává, že své pozice šéfa financí v tomto smyslu v minulé vládě nezneužíval.

Cyril Svoboda: Nechci se vyjadřovat

ParlamentníListy.cz se chtěly zeptat na to, jak vzpomíná na spolupráci s Miroslavem Kalouskem jeho bývalý vládní a stranický kolega Cyril Svoboda, který byl donedávna šéfem KDU-ČSL. Ten se však odmítl vyjádřit. „Já jsem teď de facto řadovým členem KDU-ČSL, nechci se vyjadřovat, to nemá cenu."

Kalousek je iniciativní, má drive a vůli k moci

Podle politologa Jana Kubáčka se Kalousek drží tak dlouho na vrcholu moci a ve vysoké politice kvůli tomu, že je iniciativní a jako první přichází s novými nápady a myšlenkami. Ostatní politici jsou pak v jeho vleku.

Podle Kubáčka bude Petru Nečasovi vážným konkurentem, protože je viditelný, mediálně a rétoricky zdatný a v TOP 09 nemá vážného konkurenta a není zde výraznější osobnost než on.

„Miroslav Kalousek je dobrý taktik, pragmatik, umí dobře komunikovat programové věci a umí sebe i stranu zviditelňovat. Má drive, tah na branku a vůli k moci," řekl redakci politolog Kubáček.

Velmi křehké vládní vztahy. Kdo koho nesnáší?

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…