Zítra jdeme před vládu! Musí změnit kurz. Ničí podnikatele, říká pro PL předseda Soukromníků Petr Bajer

24. 2. 2016 17:04

ROZHOVOR Pardubický kraj musí vyřešit dopravní infrastrukturu. Jinak nepřijdou investoři. Prioritou je učňovské školství. Samotné Pardubice potřebují tři obchvaty. Politici sociální demokracie jsou nevýrazní. Kontrolní hlášení DPH jsme ještě neprohráli. Rozhodne Ústavní soud. Kraj kašle na Holice. Jsme černým koněm krajských voleb. To tvrdí předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.

Zítra jdeme před vládu! Musí změnit kurz. Ničí podnikatele, říká pro PL předseda Soukromníků Petr Bajer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer

Jste lídrem do letošních krajských voleb za Soukromníky v Pardubickém kraji. Co pokládáte za klíčový problém tohoto regionu?

Jednoznačně řešení dopravní infrastruktury např. R 35, obchvaty měst, stav silnic druhých a třetích tříd. Dále pak stav učňovského školství, zdravotnictví, koncepce podpory sportu mládeže v obcích a městech a v neposlední řadě snížení byrokratického aparátu. Dopravní infrastruktura je oříškem, který je nutné rozlousknout již vzhledem k ,,nalákání" nových investorů, které pro investování v oblastech s menším množstvím prac. příležitostí, např. Ústeckoorlicko, ale i v dalších lokalitách, nezbytně potřebujeme. Zároveň je nutné vybudování obchvatů měst, což je nutné pro urychlení dopravy a zajištění větší bezpečnosti obyvatel. Zdravotnictví je téma, u kterého financí nikdy není dost. Investování je však nutné, dle ustálené a neměnné koncepce. Využívání financí je však nutné maximálně optimalizovat. Ve školství je nutná podpora především učňovského školství, kde při  zachování současného stavu v budoucnu nebudeme mít dostatek kvalifikovaných odborníků. Ostatně problém s nedostatkem kvalifikovaných řidičů, kuchařů a dalších profesí je znatelný již nyní. Proto by bylo vhodné rozšíření stávajících učebních oborů o tyto profese. Všechna tato témata, spolu s dalšími body,  budou k dispozici ve volebním programu koalice pod názvem Svobodní a Soukromníci, se kterou do krajských voleb jdeme.

Čtvrt století se snaží Pardubice o realizaci obchvatu města. Doprava je tam velký problém. Žádné politické garnituře se to doposud nepodařilo vyřešit.  Existuje nějaké schůdné a relativně rychlé řešení tohoto problému?

V současné době jsou na území krajského města tři možnosti obchvatu, a to severní, jihozápadní a jihovýchodní. První je daleko a jeho realizace je, dle mého názoru prioritní, u druhého je zpracována studie a je nutné zrychlit připomínkové řízení ze strany obcí, třetí pak je pozastaven a je nutné urychlené zajištění nových povolení k realizaci. Všeobecně je však nutné urychlené vybudování všech tří obchvatů. Je nemyslitelné aby občan průjezdem Pardubic strávil tolik času, co například následně cestou do Prahy.

Kraji vládne sociální demokracie a lidovci. Jakých chyb se dopustil v uplynulých letech hejtman Netolický? Působí vcelku nevýrazně…

Dle mého názoru, nevýrazně působí všichni politici vládní sociální demokracie. Tedy až na výjimky. Kraj by rozhodně neměl investovat do nesmyslných a stěží uskutečnitelných projektů.

Strana soukromníků České republiky, které jste shodou okolností předsedou, se v minulých měsících  profilovala především na jasné opozici proti Babišovým zákonům ohledně kontrolního hlášení DPH či EET. Boj jste prozatím prohráli, byť u kontrolního hlášení byl podán Ústavnímu soudu návrh na zrušení. Jak vnímají Babišova opatření podnikatelé v Pardubickém kraji?

Rozhodně jsme ještě neprohráli. Záleží na rozhodnutí Ústavního soudu a v případě zamítnutí, na výsledku dalších parlamentních voleb v příštím roce. Věřím, že voliči pochopí, co se v naší republice děje a využijí asi poslední možnosti zvrátit nedemokratické procesy v ČR. Ostatně na porušování ústavních práv občanů, porušovaní zákonů, vždy, když se to koalici hodí, likvidaci drobného podnikání cestou regulací a různých omezení chce SsČR poukázat na chystané  manifestaci 25.2.2016 ve 13,00hodin v Praze na Klárově. A po pochodu k úřadu vlády předat vládě otevřený dopis se žádostí o změnu kurzu, který k aktivním obyvatelům nasadila a v případě dalšího pošlapávání svobody občanů, vyzveme vládu k rezignaci. Kroky, které tato vláda koná, ztěžují a prodražují podnikání i v našem kraji. Postihují však nejen podnikatele, ale i jejich zaměstnance. Rozhořčení živnostníci, podnikatelé a i jejich zaměstnanci se na mě obracejí ve stále větší míře a žádají radu či ochranu. Mnozí, navzdory svému pracovnímu zatížení, vstupují do strany a ihned se aktivně zapojují. Potvrzuje se to, co jsme říkali již dávno. A to, že jakékoli regulace jsou zneužitelné, postihnou  především ty slušné občany. Takže skončí jen ti poctiví a především služby a řemesla v malých městech a na vesnicích se stanou ,,nedostatkovým zbožím".

Jste místostarostou Holic. Co právě jim  v uplynulých čtyřech letech zůstal Pardubický kraj dlužen?

Napadají mě mimo jiné dvě věci, a to katastrofální stav silnice třetí třídy v ulici Husově  a dále v Poběžovickém kopci. Měla být již dávno opravena, nebo kompletně zrekonstruována. Druhou záležitostí, kde zůstal Pardubický kraj, dle mého názoru, dlužen, je nulová finanční podpora  výstavby budovy Základní umělecké školy Karla Malicha.Tato byla postavena a kolaudována v roce 2014. Jedná se o jedinečnou budovu v pasivním standartu, která vyhrála v loňském roce mnoho ocenění. Kraj se jí pyšní, ale náklady na vybudování, při nulových dotacích z jakýchkoli fondů, tedy i krajských neslo výhradně město Holice.

V Pardubickém kraji jdete do krajských voleb v koalici se Svobodnými. Podle posledních průzkumů to vypadá, že kupříkladu na Zlínsku by tato koalice získala skoro  sedm procent voličské obliby. Jak si stojíte na Pardubicku?

Koalice Strany soukromníků České republiky a Strany svobodných občanů, pod názvem Svobodní a Soukromníci je, dle nejen méhonázoru, ale i nezávislých odborníků, černým koněm krajských voleb konaných v letošním roce. Dle nezávislých volebních průzkumů jsme již nyní na úrovni TOP 09 a za zády máme např. Stranu práv občanů.

Jaká první opatření byste učinil, pokud byste se stal hejtmanem Pardubického kraje?  

Rozhodování krajského orgánu je samozřejmě kolektivní. Já bych však chtěl rozhodně prosadit novou koncepci dopravy v kraji, podporu učňovského školství, amatérského sportu mládeže a v neposlední řadě rozvoj řemesel a služeb na venkově.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsme tady od toho, abychom pečovali o všechny bezprizorní památky. To nám řekla ředitelka památkářů nad historickým klenotem

20:01 Nejsme tady od toho, abychom pečovali o všechny bezprizorní památky. To nám řekla ředitelka památkářů nad historickým klenotem

ROZHOVOR Restrukturalizaci NPÚ jsem nařídila kvůli lepšímu hospodaření. Fungování památkové péče tím…