Litoměřice: „Střevo Tour 2011" začíná v Litoměřicích

16.02.2011 7:29

Maketa tlustého střeva, která je dlouhá 9 m a je průchozí, má hlavní roli v celonárodní kampani, jež je cílená na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Putovní projekt má název „Střevo - tour 2011" a navazuje na loňské úspěšné turné po ČR.

Litoměřice: „Střevo Tour 2011" začíná v Litoměřicích

Ve dnech 16. až 17 února, bude maketa umístěna na prvním místě svého letošního turné v Kulturním domě v Litoměřicích vždy od 10 do 17 hodin. "Poprvé budou mít možnost občané z Litoměřic i ze širokého okolí získat důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků. O rakovině tlustého střeva a konečníku informujeme zajímavou formou pomocí obří makety tlustého střeva," říká Pavla Šlosserová, hlavní organizátorka celonárodní kampaně a ředitelka občanského sdružení Onkomaják. „Maketou o rozměrech 9 x 4 metry se dá procházet jako tunelem a lidé si mohou prohlédnout, jak vypadá tlusté střevo uvnitř. Uvidí nejen zdravou sliznici, ale názorně také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují."

Posláním občanského sdružení Onkomaják je ukazovat cestu a seznamovat s možnostmi, které má každý občan České republiky, když se dozví diagnózu rakovina. Celá kampaň je naplánována na dva roky a Onkomaják v ní spolupracuje například i s Nadací VIZE 97 manželů Dagmar a Václava Havlových, která se prevencí rakoviny tlustého střeva zabývá již několik let. Formou videospotu se do akce zapojila celá řada veřejných i odborných autorit a svou tvář kampani Střevo tour 2010 propůjčil i známý lidový kreslíř Petr Pivrnec Urban. Jeho video vzkaz je mimo jiné umístěn také na internetové stránce www.strevo-tour.cz.

„Dostali jsme exkluzivní možnost představit model v rámci našeho regionu jako první v tomto roce," říká členka komise Zdravého města Litoměřice Alena Kuldová, organizátorka výstavy. „Spolu s doprovodným týmem makety střeva se do akce zapojí i zdravotníci litoměřické nemocnice. Společně budou vysvětlovat důležitost prevence rakoviny tlustého střeva a význam i výhody kolonoskopického vyšetření".

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v České republice druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Každý rok je zhoubný střevní nádor diagnostikován u téměř 8 000 obyvatel naší republiky. U českých mužů je výskyt tohoto onemocnění dokonce v celosvětovém měřítku nejvyšší. Ženy jsou na tom o něco lépe, dosahují 8. - 9. pozice v celosvětovém pořadí. Celkově se Česká republika spolu s Maďarskem drží dlouhodobě na prvním místě výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi evropskými zeměmi.

Plošný screening na úrovni celé populace umožňuje odhalit léčitelné nádorové onemocnění již v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže, příznaky nemoci se neprojevují a výrazně se zlepšuje budoucí prognóza. Screeningový program zahrnuje vyšetření testem na okultní (skryté) krvácení do stolice (TOKS), které si každý jedinec starší 50 let může vyžádat u svého praktického lékaře. Druhou vyšetřovací metodou je screeningová kolonoskopie. Ta navíc umožňuje rovnou odstranit podezřelé výrůstky ve střevě. Tím se může pacient vyhnout klasické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží.

Dálší zprávy z Litoměřic čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: litomerice.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

20:27 Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

Zpomalení dopravy a větší bezpečnost. To jsou v kostce hlavní záměry přestavby páteřní ulice v Drožd…