Pardubice: Tréninkové byty ukazují cestu k samostatnému životu

25.06.2011 19:41

V Pardubicích již deset let fungují tréninkové byty, v nichž se duševně nemocní učí samostatnosti a soběstačnosti.

Pardubice: Tréninkové byty ukazují cestu k samostatnému životu

Vystřídalo se v nich dosud 17 klientů občanského sdružení Péče o duševní zdraví, většina v nácviku uspěla a sedm už žije zcela samostatně v pronajatých bytech. V současné době má sdružení od města pronajato pět malometrážních bytů, které duševně nemocným pomáhají k samostatnosti.

„Město v rámci svých možností pomáhá handicapovaným lidem, bez ohledu na to, jaké postižení jim komplikuje život. Podpora tělesně postižených lidí je zřejmě viditelnější, protože oni se v posledních letech více ozývají. To duševně nemocní lidé, často z podstaty svého problému, nezvládnou. Neznamená to ovšem, že pomoc nepotřebují nebo nechtějí," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Vážné duševní nemoci se u pacientů často rozvinou dříve, než stačí získat potřebné návyky pro samostatný život a postavit se na vlastní nohy. Duševně nemocní jsou mimo to téměř bez možnosti získat kvalitnější a tedy lépe práci, jejich příjem se většinou pohybuje na hranici životního minima z něhož není snadné „vyšetřit" na nájemné. I v tom jim může pomoci pobyt v tréninkovém bytě, naučí je totiž nejen soběstačnosti, ale také hospodaření s penězi.

V tréninkovém bytě může klient žít až tři roky, během nichž si s pomocí odborníků osvojí potřebné návyky a dovednosti. „Program je velmi úspěšný, protože většina klientů po tréninku dokáže žít samostatně," řekl vedoucí pardubické pobočky Péče o duševní zdraví Jan Rybička. Toto sdružení již 15 let pomáhá lidem s duševním onemocněním i jejich rodinám nejen na Pardubicku, ale také na Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku.

V tréninkových bytech klienti platí nájemné i energie jako každý jiný nájemník. Právě růst nájemného se stal v posledních letech pro mnoho lidí s nízkým invalidním důchodem překážkou pro zařazení do programu a tudíž i hrozbou pro jeho další existenci. Dotace, kterou sdružení na svou činnost dostává, totiž na úhradu nákladů na bydlení použít nemůže. „Hrozilo, že některé byty nebudeme schopni využít právě kvůli výši nájemného. Obrátili jsme se proto na město a to nám vyšlo vstříc. Stanovilo cenu nájemného v tréninkových bytech na 60 korun za metr čtverečný. Tím posunulo pomyslný práh vstupu do této služby blíže ke klientům," řekl Rybička. Téměř čtyřtisícové nájemné přestalo být únosné například pro dvaatřicetiletou Evu. „Učila jsem se vyjít s málem, ale postupně už mi nezbývalo na základní věci. Jsem ráda, že z programu nemusím odejít a za ušetřené peníze mohu žít aspoň trochu důstojně," říká klientka tréninkového bydlení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Mezinárodní pivní festival zahájila soutěžní část

13:37 Litoměřice: Mezinárodní pivní festival zahájila soutěžní část

Již 34. ročník prestižního Mezinárodního pivního festivalu byl dnes zahájen na litoměřickém výstaviš…