Hradecký dřevěný kostelík má na Slovensku dvojče

08.07.2011 12:07

Jsou si podobné jako vejce vejci, ale dělí je od sebe 600 kilometrů a pět set let doby vzniku. Originálem je dřevěný kostel stojící v Jiráskových sadech v Hradci Králové, jeho kopii si postavila východoslovenská obec Habura. Právě odtamtud totiž kostelík, který město Hradec Králové koupilo na Slovensku v roce 1935, pochází.

Hradecký dřevěný kostelík má na Slovensku dvojče

Replika kostela postavená v uplynulých měsících bude v sobotu v Habuře vysvěcena při Dnech Habury, jejichž součástí se stane také bohoslužba, sjezd rodáků a kulturní program. Slavnosti se zúčastní rovněž zástupci Hradce Králové, kde pět set let starý kostelík nyní stojí. S myšlenkou vrátit kostel na Slovensko přišli představitelé Habury před třemi lety a když si nemohli odvézt originál, rozhodli se postavit jeho kopii. Pomohlo i krajské město, které jim umožnilo udělat si přímo v Jiráskových sadech fotodokumentaci a zaměření kostela, na jejichž základě novostavba vznikla. Zkušenosti slovenských stavebníků by následně mohla využít i hradecká radnice, která chystá opravu původního kostelíku. „Můžeme se na Slovensku poučit, jak k tomu přistupovali, i když obě stavby nelze úplně srovnávat. V Hradci Králové je originál z počátku 16. století, takže přístup při plánované obnově kostela bude muset být striktně památkářský," uvedl vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta. Dodal, že největším nepřítelem kostelíku v hradeckých Jiráskových sadech je vlhkost a s ní související napadení dřevokazným hmyzem. Opravě proto bude předcházet důkladný průzkum objektu, který musí dát odpověď na otázku, jak vlhkost odstranit. 

Kostel stojící nyní v Jiráskových sadech byl sice postaven v Habuře, ale Hradec Králové památku koupil za 12 tisíc korun od sousední Malé Poľany, kam ho Habura prodala. Kostel byl postaven zřejmě mezi roky 1502 až 1510, ovšem s jistotou to neví ani starosta Habury Mikuláš Juščík. „V souvislosti s naším zájmem o kostelík se ukázalo, že může být ještě starší. Některé skutečnosti naznačují, že ani Habura nebyla místem, kde vznikl. Například podle použitého tisového dřeva usuzujeme, že byl postaven v polské Halíči a do Habury převezen," řekl před časem při návštěvě Hradce Králové starosta slovenské obce. V Habuře kostelík sloužil do roku 1740, kdy ves vyhořela a spolu s novými domy byl postaven kamenný kostel.  Koupí dřevěného kostelíku město Hradec Králové zachránilo významnou památku slovenské lidové architektury pro budoucí generace. Kostel je součástí souboru slovenských dřevěných kostelů, z nichž osm bylo v roce 2008 prohlášeno kulturní památkou UNESCO. Hradecký kostelík však přímo mezi památkami světové organizace nenajdete. Nezůstal totiž zachován na původním místě.

Do Hradce Králové se rozebraný kostel dostal v létě roku 1935 po kolejích ze slovenských Medzilaborců. V Jiráskových sadech byl znovu sestaven, ovšem některé jeho části museli řemeslníci znovu vyrobit. V Hradci Králové však mohl skončit i jiný ze slovenských dřevěných kostelů, jejichž prodej do Čech zprostředkovával bardejovský architekt a stavitel Alojz Matulík. „V dubnu 1935 se delegace zástupců Hradce Králové vydala za účelem zakoupení kostela na východní Slovensko. Hradečtí tehdy navštívili několik kostelů, ovšem nejvíce se jim líbil ten z Habury, který však tehdy už vlastnila Malá Poľana," sdělil Jan Falta. 

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech v současnosti slouží pravoslavným věřícím z Hradce Králové a okolí.

Magdaléna Vlčková
tisková mluvčí MmHK

Další zprávy z Hradce Králové čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hradeckralove.org

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

20:27 Olomouc: Místní diskutovali o podobě páteřní ulice v Droždíně

Zpomalení dopravy a větší bezpečnost. To jsou v kostce hlavní záměry přestavby páteřní ulice v Drožd…