Rumburk: V Loretě se pilně restaurují malby

13.08.2011 19:06

Do původní krásy se v průběhu srpna vrací malby v ambitu Lorety v Rumburku. Restaurátorské práce probíhají v objektu Svatých schodů od roku 2008. Kompletně budou dokončeny v roce 2012, kdy dojde k znovuvysvěcení poutního místa. Obnovu rumburské Lorety ve výši 910 tis. Kč v roce 2011 podpořil také Ústecký kraj.

Rumburk: V Loretě se pilně restaurují malby

Restaurátorské práce zde potrvají do začátku září. Návštěvníci mohou restaurátory pozorovat přímo při činu v barokním objektu Svatých schodů z 18. století, který je součástí křížové chodby. Obnovy se dočkají nástropní a nástěnné malby i dřevěná balustráda. Na původní místo bude nainstalována zachráněná unikátní sochařská výzdoba.

O celkovou záchranu barokního skvostu severních Čech usiluje od roku 1996 vlastník objektu, Římskokatolická farnost-děkanství Rumburk. Obnova zatím přišla na 22 mil. Kč. Svaté schody symbolizují schodiště v domě Piláta Pontského, římského místodržitele v Judsku, po kterém vystoupal pro rozsudek smrti Ježíš Kristus. Originální mramorové schody byly do Evropy přivezeny během křížových výprav a jsou dnes uctívány v Římě v bazilice v Lateráně.

„V Rumburku byl objekt Svatých schodů dokončen roku 1770. Stupňů Svatých schodů je osmadvacet a k oltáři v kapli Kalvárie se po nich vystupuje po kolenou. Kovové křížky na Svatých schodech označují místa s uloženými relikviemi osmnácti světců. Po stranách schodiště byly umístěny dřevěné sochy vysmívajících se židovských obchodníků a římských vojáků od malíře a sochaře Eliase Dollhopha z Horního Slavkova," vysvětluje páter Jozef Kujan SDB ze salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Dokončené restaurátorské práce se návštěvníkům oficiálně představí v sobotu 17. září 2011 při tradičních Loretánských slavnostech. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na původní výraznou barevnost dřevěné balustrády - na zdobené zábradlí budou umístěny barokní sochy. Ty dotvoří celý příběh o Ježíšovi, který Svaté schody s kaplí Kalvárie vyprávějí. Od roku 2008 do letošního roku došlo v objektu Svatých schodů k opravě fasády, restaurování výmalby a sochařské výzdoby. Provedeny byly práce za téměř 3 mil. Kč.

Rozlehlým, celoročně přístupným loretánským areálem v Rumburku ročně projde na 7 tisíc návštěvníků. Kromě klasických prohlídek jsou pro ně připraveny stálé výstavy o historii Lorety, kapucínského kláštera a loretánského podzemí. V křížové chodbě se odehrávají krátkodobé výstavy a v přilehlém kostele sv. Vavřince koncerty. Právě proto je kaple zařazena do výběru na webu Vybraných sakrálních památek Ústeckého kraje http://www.sakralnipamatky.cz/78-loretanska-kaple-rumburk.html.

Kromě Ústeckého kraje obnovu Lorety podpořily Ministerstvo kultury ČR, Město Rumburk a Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk.

Loreta v Rumburku:

Loreta v Rumburku patří svou štukovou a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Architektonicky cenná vnější schrána loretánské kaple Panny Marie je barokní kopií italského renesančního originálu. Předmětem úcty poutníků je Svatá chýše, dům Panny Marie v Nazaretu, v němž došlo ke Zvěstování o narození Spasitele, byl vychován Ježíš a žila Svatá rodina. Svatou chýši v Rumburku nechal podle projektu významného architekta Johanna Lucase Hildebrandta z Vídně postavit majitel panství kníže Anton Florian z Liechtensteina. K vysvěcení loretánské kaple došlo 15. 9. 1707. Spolu s ambitem s bohatou nástropní výmalbou ze života Panny Marie a Ježíše Krista, objektem Svatých schodů (Scala sancta) a kostelem sv. Vavřince byla součástí areálu kapucínského kláštera (dnes městská knihovna).

Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské (1694) byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Od roku 1950, po zrušení rumburského kapucínského kláštera, se zde nadále konaly mše svaté, Loreta byla pro běžné návštěvníky přístupná jen příležitostně a trpěla dlouhodobou neúdržbou. Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny rovněž čtyři oltáře v ambitu. Loretánský areál je od roku 1995 vyhledávaným cílem návštěvníků z České republiky a zahraničí. Od roku 1996 je obnovován, od roku 1999 z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR.

Památkově chráněný objekt je přístupný celoročně od úterý do soboty, v dubnu až říjnu mezi 10. až 17. hodinou, od listopadu do března mezi 9. až 16. Po celý rok se v přilehlém ambitu a kostele sv. Vavřince konají příležitostné mše svaté, výstavy, koncerty a doprovodné kulturní akce. K dispozici jsou tři stálé expozice „Historie Lorety v Rumburku (1707-2007)", „Loretánské podzemí v Rumburku" a „Kapucínský konvent v Rumburku (1683-1950)".

Připravila: Klára Mágrová, koordinátorka projektů ŘKF Rumburk a Jiříkov

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: azz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Den Země - v hlavní roli žabák i aprílové počasí

16:14 Jihlava: Den Země - v hlavní roli žabák i aprílové počasí

Jihlava oslavila Den Země. I přes nepříliš hezké počasí přišly na Masarykovo náměstí stovky návštěvn…