Letos již osmý ročník festivalu představí mezi hlavními hvězdami dvě nejlepší jazzové skupiny ze Spojených států – the Terence Blanchard Quintet a Medeski, Martin & Wood. Americká nejnovější senzace, jazzová zpěvačka Cécile McLorin Salvant, se se svým vystoupením připojí ke dvěma předním zpěvačkám evropským, k dánské Sinne Eeg a norské Karin Krog. A americká kytová špička Ralph Towner přijede zahrát a převzít letošní cenu Bohemia Jazz Award 2013.
Speciální program se chystá na pražské vystoupení, kdy veterán české blusové kytary Luboš Andršt spojí své síly během pódiové jam session se zakladatelem a uměleckým ředitelem Bohemia Jazz Festu Rudym Linkou. České legendy Karel Růžička a Milan Svoboda jsou také mezi účinkujícími, Milan Svoboda bude řídit Jazzový orchestr Pražské konzervatoře.
Chcete funk? Z Berlína přijede the Mo’ Blow quartet. Rozpálené latinoamerické rytmy? Není nad fenomenálního perkusistu Marca Loba, který dorazí až z daleké Brazílie. Jazz s exotickým nádechem? Holandská skupina Arifa se skládá z hráčů z Rumunska, Turecka, Německa a Nizozemí a hraje inovativní směs tradiční a moderní hudby.
Velkým hvězdám bude předskakovat celá řada mladých skupin s neotřelým soundem: Grzech Piotrowski a jeho Archipelago Quintet z Polska; finský the Kokko Quartet; rakouský Kompost 3; švédské the Naoko Sakata Trio; francouzský the Shauli Einav Quartet a S Gustem z České republiky.
Jistě nepřekvapí, že takové množství talentů se do několika málo měst prostě nevejde. Proto se Bohemia Jazz Fest letos rozrůstá o Liberec a Zlín. V součtu jde už o celkem devět měst, což naplňuje jeden z cílů Rudyho Linky: „Kvalitní hudba je určena všem, ne jen někomu“, říká.
Bohemia Jazz Fest začíná ve dnech 10. a 11. července v hlavním městě Praze, na jehož Staroměstské náměstí vždy přiláká ohromné davy lidí. První večer zahájí Jazzový orchestr Pražské konzervatoře s dirigentem Milanem Svobodou, kteří představí většinou původní skladby. Nejde o žádné sdružení amatérů – orchestr už má za sebou turné po Asii a probojoval se do finále big bandové soutěže v USA. Po nich vystoupí český pianista a skladatel Karel Růžička se svým kvartetem, jehož součástí je i jeho syn, saxofonista Karel Růžička ml.
Hlavní hvězdou prvního večera budou Medeski, Martin & Wood. Předvedou svou znamenitou směs jazzu, funku a „avant-noisu“, jež jim zajistila nadšené stoupence po celém světě. Těšte se na známé kusy a hojnost improvizace, což jsou pro kapelu typické základní stylové prvky.
Druhý večer zahájí the Kokko Quartet, svěží mladá kapela z Helsinek, která typický severský cool zvuk koření pálivými ingrediencemi z Indie a Arábie. Po nich podium převezme skupina Arifa, která mísí tureckou, balkánskou, klasickou evropskou hudbu s jazzem a tvoří tak „zvukový most mezi Východem a Západem“.
A jako finále propojí své nadání v Čechách oblíbený Luboš Andršt a jeho blues band s Rudym Linkou. Obě kytarové hvězdy si společnou improvizaci vyzkoušeli v roce 2012 v Táboře a na letošek opět přichystají fanouškům svůj zvukový ohňostroj. „Zahrát si bluesovou klasiku vloni v Táboře byla taková zábava, že jsme si to prostě museli zopakovat,“ říká Rudy Linka. „Do horké letní noci se blues perfektně hodí.“
Festival se po Čechách rozjede zostra. Jak the Kokko Quartet, tak i Arifa budou hned následující večer (12. července) hrát v Plzni. Jako hlavní hvězda tam po nich vystoupí polský saxofonista Grzech Piotrowski, který se svým World Orchestra v poslední době čeřil jazzové vlny po celé Evropě. Členové této kapely pocházejí z Asie, Ruska, Skandinávie a Pobaltí a hrají na exotické nástroje hudbu své domoviny. V Plzni vystoupí Piotrowski se svou malý jazzovým combem nazvaným the Archipelago Quartet.
The Kokko Quartet a Arifa se zdrží ještě na jeden společný večer (13. července) a to v Domažlicích, kde budou předskakovat před dánskou zpěvačkou Sinne Eeg. Tato fascinující vokalistka navazuje na tradici Nancy Wilson, Betty Carter a Sarah Vaughan a platí za jednu z nejžádanějších zpěvaček v Evropě. Prvotřídního doprovodu se jí dostane od vynikajícího českého tria Matěje Benka.
Matěj Benko a Arifa budou dále pokračovat do Tábora (14. července), kde se jako hlavní hvězda představí Cécile McLorin Salvant. Tato zpěvačka si ve věku pouhých 23 let získala neobyčejné renomé jak v USA, tak v Evropě pro své hluboké znalosti jazzového repertoáru a svěží originální styl. V České republice vystoupí poprvé a doprovodí ji její tradiční spoluhráči: pianista Aaron Diehl, bubeník Rodney Green a basista Paul Sikivie.
Festival bude dále po jednodenní přestávce pokračovat 16. července v Liberci. Program zahájí mladé české kvarteto S Gustem, které se vloni probojovalo až do finále v soutěži Jazz Prix. Následovat bude a posluchače patřičně nažhaví svou taneční směsí jazzu a funku Mo’ Blow. Večer bude vrcholit vystoupením the Terence Blanchard Quintet. Blanchard patří mezi přední světové jazzové trumpetisty a je v České republice nesmírně populární. Často sem jezdí koncertovat a nahrávat filmové soundtracky.
Mo’ Blow si udělají výlet ještě příští den (17. července) do Olomouce, kde se k nim připojí rakouský kvartet s názvem Kompost 3, který svůj název odvozuje od kdysi slavného třetího vídeňského obvodu. Hlavní hvězdou toho večera bude přední norská jazzová zpěvačka Karin Krog. Ačkoliv se pohybuje v branži už více než půl století a má na kontě spolupráci s takovými jazzovými velikány jako jsou Dexter Gordon, Karin Krog si stále uchovává svěží přístup ke všemu, co zpívá.
Následující energií nabitý večer v Brně (18. července) zahájí Kompost 3 a dále vystoupí dvě nové skupiny. Švédské the Naoko Sakata Trio posunuje pod vedením japonské pianistky a za doprovodu basisty Antona Blomgrena a bubeníka Johana Birgeniuse hranice současného jazzu. Izraelský saxofonista Shauli Einav je ve věku 30 let již považován za veterána telavivské a newyorské scény. Z Paříže přiveze své talentované kvarteto.
Večer završí třetina uskupení Medeski, Martin & Wood - John Medeski. Talentem obdařený pianista zahraje výběr ze své nové sólové desky „A Different Time“.
The Naoko Sakata Trio a skupina Shauli Einava zahrají ještě na zvláštním večeru 19. července ve Zlíně, kde jako hlavní hvězda vystoupí Marco Lobo Quintet. Tento brazilský perkusista ohromuje publikum ve své domovině už více než 20 let. Pravidelně spolupracuje s americkým bubeníkem a kapelníkem Billy Cobhamem, který jeho hudbu nazývá „výjimečnou a jedinečnou ve všech směrech“.
Jako každý rok i letos festival končí v Prachaticích (20. července), kde vystoupí the Naoko Sakata Trio a Shauli Einav band a připraví půdu pro zlatý hřeb festivalu – Ralpha Townera, zakládajícího člena vlivné progresivní jazzové skupiny Oregon. Towner vystoupí se svým sólovým programem a převezme letošní cenu Bohemia Jazz Award. Připojí se tak k řadě dříve oceněných vynikajících osobností, k Johnu Scofieldovi, Joshuovi Redmanovi, Royi Hargrovovi, McCoy Tynerovi a Davu Hollandovi.
V minulých osmi letech se Bohemia Jazz Festival stal jedním z největších jazzových festivalů v Evropě, na který je volný vstup. Festival se svou neobyčejnou kombinací prvotřídní hudby, velkolepých scenérií historických náměstí po celé ČR a vynikajícího piva přitahuje na 80 tisíc návštěvníků každým rokem. Klíčem k takovému úspěchu je osobnost Rudyho Linky, který je sám o sobě jazzovou hvězdou. Jeho hudební rozhled a přímé osobní kontakty mu umožňují dát dohromady program, který se jiné festivaly jen marně snaží napodobit.
„Hlavní ideou Bohemia Jazz Festu je představit hudbu každému“, říká Linka. „Když se dnes dívám na fotografie našeho publika, vidím, že do České republiky přinášíme ještě mnohem víc – úsměvy a dobrou náladu, tedy veledůležité součásti života.
Tedy vítejte na BJF13!“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olomouc.cz