Před necelými třemi roky se zrodila myšlenka vytvořit archiv knih, korespondence, rukopisů nejen spisovatelů, ale i jinak kulturně činných osobností, jejichž tvorba vznikala většinou v nesouladu s bývalým komunistickým režimem. „Na popud spisovatele a dramatika Pavla Kohouta byli vyzváni autoři žijící a tvořící v exilu, ale i autoři domácí, aby své archivy předali muzeu. Odezva byla povětšině kladná, a tak postupně vzniká tento nový a zcela unikátní archiv samizdatové, exilové literatury a pozůstalosti jejich tvůrců,“ vysvětlila kurátorka centra Eleonora Jeřábková.
Nově zřízené Centrum kulturních dějin 20. století sídlí ve stejné budově jako Oddělení dějin literatury na ulici Hudcově ulic. Sídlí v celém patře, aby někteří z autorů měli svou vlastní místnost, v které jsou uloženy jejich publikace, knihy, dopisy, rukopisy a tiskopisy, fotografie, nahrávky, filmy apod. „Cílem je nejen zachovat kulturní činnost osobností 20. století, ale pomocí výstav, přednášek a prací badatelů také informovat veřejnost. Dokumenty jsou nejen přístupny k osobnímu studiu, ale také průběžně digitalizovány, aby sloužily i dalším generacím,“ dodala Jeřábková.
V současné době muzeum vlastní větší část archivu Pavla Kohouta a jeho ženy Jeleny Mašínové, dále archiv a část knihovny spisovatele Jiřího Gruši s velmi cennými nahrávkami rozhovorů, stejně jako spisovatele Oty Filipa, literárního historika Lumíra Kuchaře, filozofky Boženy Komárkové a spisovatele a literárního kritika Jana Trefulky atd. Knihy evangelického kněze Bedřicha B. Bašuse jsou umístěny v jeho vlastním nábytku a místnost je zařizována za pomoci jeho ženy akademické malířky Marie Filippovové. Vedle archivu moravských básníků Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška tu badatel může nahlédnout i do spisů sociologa Miloslava Petruska a dalších. Zcela mimořádnou hodnotu představují materiály tzv. Podzemní univerzity, která fungovala za pomoci londýnské nadace Jan Hus Educational Foundation.
Při příležitosti otevření byla v centru současně zahájena nová expozice, která představuje několik literárních výstav, které oddělení vytvořilo v posledních letech. Najdeme zde části výstavy Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo (2013), Poklady Moravy (projekt připravený ve spolupráci s Národním muzeem a instalovaný v Praze v letech 2010–2011) a Normalizaci navzdory – zatím poslední výstavu Oddělení dějin literatury, která hojně čerpala z materiálu právě vytvářeného fondu Centra kulturních dějin 20. století.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Brno.cz