Rouček (ČSSD): Svou rozhodovací suverenitu si musíme zachovat

23.11.2010 8:14

Varovný příklad zemí jako Irsko a Řecko ukazuje, že by Česká republika měla své deficity veřejných financí snižovat razantněji a sociálně citlivějším způsobem.

Rouček (ČSSD): Svou rozhodovací suverenitu si musíme zachovat

Otázka pomoci Evropské unie Irsku nyní hýbe Evropou. Na rozdíl od Řecka byly irské veřejné finance ve velmi dobrém stavu. Irsko vykazovalo nízký deficit veřejných rozpočtů a nízké zadlužení. Kde ovšem země selhala, a z čeho bychom si my i Evropa měli vzít ponaučení, je dohled nad bankovním sektorem. Dluhy v Irsku totiž nenadělal stát a nenadělali je ani zaměstnanci. Irský dluh způsobily banky svou nenasytností a spekulacemi. Poslední takový příklad, kterým celá situace vyvrcholila, je osud banky Anglo-Irish Bank, kterou musel stát zachránit před krachem. Banka je dnes v rukou státu a výsledek celé této operace je to, že deficit státního rozpočtu v Irsku bude za letošní rok mínus 32% hrubého domácího produktu.

Záchranným balíkem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) se Irsko dostává do stejného režimu jako Řecko. To znamená, že jeho veřejné finance, tvorba rozpočtu a další operace budou podléhat dohledu EU a MMF. Obě instituce tak budou irské vládě v podstatě diktovat, jak mají vypadat její veřejné finance, kde má dojít k úsporám v rozpočtu, jak by se měly zvyšovat daně a podobně. Lze očekávat, že Irsko ztratí svou výhodu, která z něj udělala "irského tygra" - čili výhodu nízkých daní z příjmu právnických osob.

Můj kolega z Evropského parlamentu a vedoucí delegace ČSSD v EP Jiří Havel na druhou stranu k celé věci říká, že zásah EU a MMF přišel tentokrát včas a zamezil tomu, aby celá situace měla destruktivní vliv na eurozónu.

Z toho bychom se měli poučit, aby se Česká republika nedostala do stejné situace jako Irsko nebo Řecko, abychom si zachovali svoji rozhodovací suverenitu. Abychom byli schopni sami vlastními silami, vlastními prostředky a vlastním rozhodováním dostat naše veřejné finance pod kontrolu.

Varovný příklad zemí jako Irsko a Řecko ukazuje, že by Česká republika měla své deficity veřejných financí snižovat razantněji a sociálně citlivějším způsobem, jak ukazuje třeba příklad Německa, což bohužel Nečasova vláda nedělá.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

20:01 Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji Evropské komise vůči Maďarsku a jejími prem…