Kocourek: ČR a Indie zdvojnásobí vzájemný obchod

30.11.2010 11:00

Česká republika a Indie chtějí do pěti let zdvojnásobit vzájemný obchod tak, aby překonal hranici dvou miliard dolarů.

Kocourek: ČR a Indie zdvojnásobí vzájemný obchod

Česká republika a Indie chtějí do pěti let zdvojnásobit vzájemný obchod tak, aby překonal hranici dvou miliard dolarů. To je závěr aktuálního jednání společné mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci v Dillí. Nejnovějším českým úspěchem je pondělní vítězství společnosti FANS v tendru indické Státní společnosti tepelných elektráren na dodání chladících věží pro novou elektrárnu 2 x 660 MW ve státě Uttar Pradeš v hodnotě 25 miliónů amerických dolarů.

Tento týden se také koná obchodní mise českých podnikatelů do Indie. "Plán na zdvojnásobení vzájemného obchodu není žádným státním inženýrstvím. Je to  jasně stanovený záměr, s nímž budou vlády obou zemí pracovat, aby podpořily růst vzájemné obchodní výměny," zdůrazňuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Že to je cíl reálný podle něj podtrhuje fakt, že jen za prvních devět měsíců letošního roku český vývoz do Indie meziročně stoupl o 38 % a je jisté, že v závěru roku dosáhne historicky nejvyšší hodnoty blížící se 800 miliónům amerických dolarů.

„Uplynulý rok je dobrým příkladem toho, jak takový záměr naplňovat v praxi. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s dalšími ministerstvy pomohlo ve spolupráci se zastoupením České republiky v Indii celé řadě českým firem představit se na tamních výstavách a veletrzích," pokračuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka, který vede aktuální podnikatelskou misi do Indie. Podle Hovorky je největší zájem o firmy z oblastí strojírenství, energetiky, letecké techniky, obranného průmyslu, chemie, dobývací techniky a dopravní infrastruktury.

„Indie je dobrým příkladem toho, jak bychom si představovali aktivní podporu ze strany státu v přístupu českých firem na zahraniční trhy," zdůraznila Dagmar Kuchtová ze Svazu průmyslu a dopravy, který organizuje aktuální podnikatelskou misi.

Češi přitom nemají zájem pouze o obchod. Na společné mezivládní komisi se hovořilo také o tom, jak podpořit vzájemné investice a spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací, vodního hospodářství, civilního letectví, cestovního ruchu a v dalších oblastech. V České republice a v Indii přitom už dnes podnikají významné firmy s kapitálovou účastí jednoho či druhého partnera. Z české strany to jsou například společnosti Škoda Auto, Škoda Power, Vítkovice, Žďas, Omnipol či FANS.

„Jako velvyslanec České republiky v Indii nemohu být s přístupem orgánů státní správy a podnikatelské sféry nic jiného než spokojen," říká Miloslav Stašek a dodává: „Tím spíše, že už teď máme naplánované další podnikatelské mise a prezentační akce na příští rok, které by měly významně přispět k předpokládanému navýšení českého vývozu. Osobně považuji podporu hospodářských zájmů a aktivit českých firem v teritoriu za jednu ze svých klíčových priorit."

Indie patří nejen k největším, a zároveň k nejrychleji se vyvíjejícím ekonomikám světa. V letošním roce by indická ekonomika měla vyrůst o dalších 8 %.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

4:31 KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené zemědělcem Marianem Jurečkou plánuje od příštího roku sj…