Ministr Pospíšil: U platů státních zástupců je korektní počkat na Ústavní soud

07.12.2010 18:13

Projev na 9. schůzi v PS PČR dne 7.12.2010

Ministr Pospíšil: U platů státních zástupců je korektní počkat na Ústavní soud

Děkuji pěkně.

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, já chci jenom velmi stručně reagovat na téma, které zde nyní probíráme, a to je otázka platu státních zástupců a soudců. Svůj příspěvek myslím absolutně nekonfrontačně a chci tak reagovat trošku na své předřečníky.

Vedeme již poslední půlrok diskusi o tom, jak má být stanovena odměna soudců a státních zástupců. Tu diskusi jsme také vedli na ústavně právním výboru, kde jsme o tomto tématu napříč politickým spektrem velmi věcně debatovali. Já zde chci říci, že tomuto tématu věnovala velkou pozornost také vláda. Nicméně ta situace je trochu složitější, a to z toho důvodu, že zatímco o ústavní stížnosti proti snížení platu v případě soudců již Ústavní soud rozhodl a fakticky ono snížení zrušil, tak je třeba upozornit na fakt, že obdobné ústavní stížnosti tak říkajíc leží na Ústavním soudu též v případě státních zástupců a dosud nebylo rozhodnuto. Tedy ta situace u státních zástupců je trošku nejistá a fakticky nyní čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu.

Myslím si, že to je korektní na to rozhodnutí počkat i z toho důvodu, co tady říkal můj pan předřečník, tedy Ústavní soud pravděpodobně se také bude zabývat otázkami, které souvisí výrazně s platovými poměry soudců a státních zástupců, tedy s principem nezávislosti těchto profesí. A protože chceme řešit otázku státního zastupitelství koncepčně, myslím, že je dobré, když budeme znát pohled Ústavního soudu i ve vztahu k principu nezávislosti výkonu této profese.

Vláda se tedy nakonec rozhodla, že v případě státních zástupců dojde k určitému snížení platu, ale - a to je třeba zde korektně říci - jasně uložila svým usnesením ministrovi spravedlnosti a ministrovi práce a sociálních věcí, že se mají touto otázkou zabývat fakticky poté, co bude o ústavní stížnosti, kterou podali státní zástupci, rozhodnuto a bude připravena koncepční právní úprava, která odměňování státních zástupců bude řešit.

Já zde chci říci, že o této věci již jednám s budoucím nejvyšším státním zástupcem panem doktorem Zemanem a počítám s tím, že na počátku příštího roku, v první třetině příštího roku, budou navrženy změny, které by měly koncepční jasný charakter, poté co zde bude v zásadě také rozhodnutí Ústavního soudu.

Já chci říci, že tato vláda nechce rozevírat nůžky mezi platovými poměry soudců a platovými poměry státních zástupců. Já osobně jsem přesvědčen, že dlouhodobě by měl být zachován poměr, který zde má jistou tradici, byť může být i poměr jiný. Je to spíše otázka tradice a zvyklosti, nikoliv jiných pravidel, kdy plat státního zástupce tvoří přibližně 90 % platu soudce, tedy je cca o 10 % nižší.

Chci tedy říci, dámy a pánové, a nechci ten návrh odůvodňovat, protože to činil navrhovatel, pan ministr práce a sociálních věcí, ale chci říci za Ministerstvo spravedlnosti, že my jsme připraveni od počátku příštího roku s novým nejvyšším státním zástupcem se této otázce velmi seriózně věnovat a připravit ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí takové změny, které budou koncepční, budou dlouhodobé, povedou k tomu, že bude nastaven poměr mezi platem soudce a státního zástupce a nepovede to k tomu, že platy těchto ústavních činitelů budou takto ad hoc měněny.

Jsem přesvědčen, že je třeba tomu věnovat pozornost, je třeba tomu věnovat systémový úmysl.

Na druhou stranu je třeba říci - a to zde korektně také říkám - že Ministerstvo spravedlnosti zkrátka a dobře bude mít na příští rok nižší rozpočet. Je to dáno ekonomickou situací této země. To nemusím zdůvodňovat. Je to téma, o kterém se zde permanentně bavíme. Je to ostatně jeden z hlavních úkolů a cílů této vlády tuto nelehkou ekonomickou situaci veřejných rozpočtů řešit.

Myslím si, že je správné, že ten návrh na příští rok počítá s určitým poklesem jak u soudců, kde to je symbolické pouze na jeden rok, tak u státních zástupců, kde to tedy legislativně formálně není omezeno na jeden rok, ale současně je zde usnesení vlády, které jasně říká, že to musíme řešit, že to budeme řešit. Já tedy předpokládám, že úprava, která je zde dnes na stole, by měla být v průběhu příštího roku nahrazena případným systémovým jiným řešením.
Dámy a pánové, naším cílem tedy je předložit vám úpravu, která bude reagovat na problémy veřejných rozpočtů, na druhou stranu nebude podlamovat platy soudců a státních zástupců, a já jsem přesvědčen, že návrh, který dnes před vámi leží, splňuje obě tato kritéria, splňuje obě tyto podmínky, tedy jej můžeme podpořit, a pak se s novým nejvyšším státním zástupcem a obecně s odbornou veřejností bavme o tom, jak tyto věci v příštím roce systémově řešit.

Děkuji za pozornost.

Více:
Michalík (ČSSD): Zdanit cesťáky je, jak říkáme my Ostraváci, ekonomická cipovina

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Proč jste jako jiní neodpověděli na otázky týkající se svobody projevu?

https://beta.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prekvapeni-ze-SPOLU-Vondra-zaslal-odvaznou-odpoved-Muze-mit-dohru-755196. Je to proto, že máte máslo na hlavě, protože jste to hlavně vy, kdo tu chce omezit svobodu slova - vy to tedy nazýváte boj s dezinformacemi, ale přitom ani nejste schopni definova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Malostranský hřbitov má svého genia loci

8:19 Lachnit (ANO): Malostranský hřbitov má svého genia loci

V neděli se na Malostranském hřbitově konal již patnáctý ročník obnovených Májových slavností. Na úv…