Filip (KSČM): Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání

15.12.2010 17:39

Projev na 9. schůzi PS PČR dne 15.12.2010

Filip (KSČM):  Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání

Vážený pane předsedající, pane premiére, členové vlády, paní a pánové, než řeknu ten svůj krátký příspěvek ke třetímu čtení státního rozpočtu, si dovolím přece jen malou repliku na předřečníka, na kterého se hodí ten vtip, který je v České republice poměrně oblíben.

Jestlipak víte, jaký je rozdíl mezi ODS a Komunistickou stranou Číny? No přece Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání. (Zasmání a zatleskání úplně nalevo.)

A teď vážně. Zabýváme se rozpočtem České republiky na rok 2011 a jsme v situaci, kdy statistická data naznačují zpomalování ekonomiky. Státní dluh vyrostl na téměř 1,4 bilionu korun českých. Jsme tedy v situaci, která není nijak růžová, není - řekl bych - tak jednoduchá, abychom si mohli dovolit některé hurá akce. Přesto si je státní rozpočet jako nejvyšší ekonomický výraz politiky vlády podle mého soudu dovoluje. Nakonec to tady bylo několikrát řečeno a bylo to i prezentováno samotným premiérem, že vláda krizi neřeší, že řeší pouze škrty. To ale znamená, že ani sada dalších statistických údajů nebyla pro ekonomiku povzbuzující a nebude povzbuzující, protože bez řešení krize, bez řešení alespoň následků krize, jejich odstraňování a odstraňování zejména toho, co je předmětem krize, se lepších výsledků nedočkáme.

Také to způsobuje to, co vlastně zpozdilo dnešní jednání o státním rozpočtu. Jde totiž o důvěru a důvěryhodnost. Hovořil jsem o tom již v minulosti a ta důvěryhodnost tady prostě není. Nemůžeme věřit tomu, že prostředky, které zůstaly na veřejné zakázky, budou sloužit účelu, pro který jsou vyčleněny ve státním rozpočtu.

Vláda se rozhodla škrtat pouze ve mzdách. Je to logické, protože ve mzdách není žádný možný penězovod směrem k těm, kteří je vyplácejí. Lidé si své mzdy hlídají, ať už jde o ty, kteří jsou kráceni rozhodnutím ze zákona, nebo jsou kráceni na mzdách, protože mzdová úroveň se v České republice snižuje. Kdežto v zakázkách je stále ponechán rozměr a možnost, jak z nich udělat nelegální, nelegitimní a - promiňte mi - protizákonný penězovod k těm, kteří mají prst na tom financování.

Nejde ani o to, co tady bylo navrženo ráno, jestli se má sejít tak zvaná K9 a jestli se má dohodnout koalice, že je stále funkční. Jde o to, že z té důvěryhodnosti se vytratila skutečná a opravdová debata s občany. Jestli státní rozpočet zajišťuje, že občané budou schopni vůbec vnímat, že vláda činí něco v jejich prospěch, že odstraňuje příčiny a následky krize, a že občanům - promiňte mi - bude zajištěno právo na rozvoje. Je to jedno ze základních lidských práv obsažené v mezinárodních paktech a nakonec i ve všeobecné deklaraci lidských práv přijaté na úrovni OSN. Ano, právo na rozvoj najednou je tady občanům České republiky upíráno ve velké většině. Právo na rozvoj zůstalo některým vyvoleným a nejsou to občané České republiky v tom komplexu více než deseti milionů obyvatel.

Najít postupné kroky vedoucí k zařazení České republiky mezi ekonomicky vyspělé státy se nepodařilo. Začalo být opravdu zle. Původní nadšení, alespoň některých, z listopadu 1989 vytlačila hamižnost, šílený protekcionismus, který dal prostor spolu s rozkradením státního majetku, aby občané viděli okolo sebe spíše pocit marnosti, zbytečnosti a nemohoucnosti. To je špatný pocit. Proto, aby jakýkoli rozpočet, byť by byl rozvojový a řešil by krizi, byl schopen strhnout občany k lepšímu výkonu a k tomu, aby byli ochotni podstoupit určitá rizika vyplývající z krize, která jsou objektivní, a určitě je tady nikdo nezastírá. Ale k překonání krize nepotřebuje vláda úzkou skupinku K9 devíti lidí, ale potřebuje oněch deset milionů, kteří budou ochotni podstoupit určitá rizika a pomoci vyvádět zemi z krize.

Kromě let 1998 až 2002 navíc byly vždycky vlády koaliční a výmluvy, že koaliční partner už nedovolil udělat to nebo ono, působily na lidi jenom dočasně. Jak to bude působit na občany České republiky v současné době, si nedovedu ani představit. Ale ona nedůvěra se přenesla právě v to, co je kde řečeno.

Statistická data se dají prezentovat různě. Můžeme říct, že přesto, že došlo v průmyslové produkci k meziročnímu poklesu o 0,3 % a znamenalo to první záporný výsledek od září loňského roku, tak můžeme proti tomu použít jiné číslo, že v říjnu vzrostla o 6,9 průmyslová výroba. Co to ale značí? Že se dále rozkolísává ekonomika České republiky, že se vyvíjí nerovnoměrně a že krize se spíše prohlubuje, než abychom viděli na její konec. Trh práce stagnuje a někteří se utěšují tím, že nezaměstnanost v České republice nepřekročila deset procent a že se zvýšila z 8,5 na 8,6 %. Sezónní faktory - ty optimisté vynechávají, realisté říkají, že bychom je měli vzít na vědomí, a pesimisté říkají "tak si spočítejte ty, kteří už nejsou ani v evidenci".

Otázka samozřejmě je, co znamená to, jak říkají optimisté, že mzdy se zvýšily ve třetím čtvrtletí pouze o 0,1 % na 23 665 korun. Když řeknete toto číslo, tak se vám lidé vysmějí, protože průměrná mzda neříká nic o současném stavu jednotlivých rodin, kdy více než milion exekucí stíhá rodiny a občany České republiky. Znamená to spíše tolik, že je to nejnižší růst za poslední desetiletí a že maloobchodní tržby jsou tak v zajetí nízkých mezd a nového normálu vysoké nezaměstnanosti. Znamená to ohrožení nejenom tržeb, ale znamená to zejména ohrožení daňových příjmů. A pesimisté dodávají, že nejlepší roky průmyslové výroby, zdá se, už máme definitivně za sebou.

Co s tím? Máme přijmout tento státní rozpočet, který neřeší krizi? Máme přijmout tento státní rozpočet, který snižuje reálné mzdy státních zaměstnanců, ohrožuje stabilitu policie, ohrožuje plnění úkolů Hasičského záchranného sboru a celého integrovaného záchranného systému, když víme, že už v prvních dnech na horách máme mrtvé a můžeme být rádi, že někteří přežili?

Máme podpořit státní rozpočet, o kterém víme, že nebude zajišťovat ono právo na rozvoj? Opravdu si myslíte, že má být opozice a tím více KSČM - řekl bych - soucitná s vládou a pomoci vám protlačit něco, co není k uvěření nikoliv jenom těm, kteří zasedají v této Sněmovně, ale co není k uvěření občanům České republiky? Já si myslím, že to nelze očekávat.

Nabízeli jsme vám při prvním čtení státního rozpočtu vrácení vládě k přepracování.

Nabízeli jsme i jiný postup. Nereagovali jste na to a podle návrhu a podle toho, co se tady odehrálo ve druhém čtení, předpokládám, že si v koalici 118 hlasy prohlasujete jediný návrh, který přednesl předseda vlády, abyste se ukázali, že jste schopni alespoň vnímat problém, který nastal v resortu školství. Ale v žádném případě ho nebudete řešit a v žádném případě nezajistíte ani to právo na rozvoj v tomto resortu, protože propad je tam mnohem vyšší. A už vůbec nezajistíte vlastní programové prohlášení, ve kterém se hlásíte ke vzdělanostní společnosti.

V tomto ohledu mi nezbývá než suše konstatovat: snížili jste mzdy, nechali jste si volné ruce v zakázkách, nezajistili jste fungování základních potřeb státu, ať už jde o státní aparát, ať už jde o školy, zdravotnictví, vyhýbáte se konzultacím v širším politickém spektru a nejste ochotni komunikovat s občanskou veřejností.

Nezlobte se, ale tento státní rozpočet jako výraz vaší politické vůle v ekonomických číslech podpořit nelze.

Věřte mi, že onen optimismus, který tady sdílel předřečník, jak to bude vynikající v roce 2011, od jakých čísel se odpíchneme v roce 2012, nesdílím. Ono totiž není co sdílet. Žádný optimismus, žádná skvělá léta nás v roce 2011 nečekají.

Pane premiére, nezlobte se, ale vaše vyjádření z dnešního rána - a byla to debata jenom těch, kteří mají přednostní právo - mě spíše přesvědčila o tom, že jste ztratil sílu, abyste vedl nejen tuto vládu, ale abyste vedl tuto zemi k lepším zítřkům, abych se vyjádřil tak, jak jste řekl přede mnou, když jste replikoval na faktické poznámky z pléna.

Zamyslete se nad sebou. Možná, že by nebylo špatné, kdybyste se byl schopen občanům České republiky podívat do očí a říci jim pravdu, že nejde o vládu rozpočtové odpovědnosti a že nejde o vládu, která má protikorupční a rozvojový program. Tak tomu opravdu není. (Potlesk poslanců KSČM.)

Více:
Šeich (ODS): Někteří nepochopili, co projednáváme a pokouší se z toho učinit bramboračku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Nechceme  vojenské základny NATO  na území ČR!

8:14 Kavij (KSČM): Nechceme vojenské základny NATO na území ČR!

Mocenská vládnoucí garnitura nás každým dnem a každým prohlášením a činy přesvědčuje, že je ochotna …