Pázler (KSČM): Souvislosti přestavby pražské čističky

25.02.2011 5:43

Vyjádření člena komise Rady hl. m. Prahy a bývalého člena ZHMP Viktora Pázlera k souvislostem přestavby pražské ústřední čistírny odpadních vod na Císařské louce.

Pázler (KSČM): Souvislosti přestavby pražské čističky

Dnes, ve čtvrtek 24. 2. 2011, budou zřejmě oficiálně oznámeny upravené podmínky tendru na výstavbu nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově. Tendru, kolem kterého toho bylo v minulých týdnech mnoho napsáno a který vyvolával hodně dohadů. Jako člen komise Rady hl. m. Prahy pro projekt ÚČOV Praha na Císařském ostrově a bývalý člen Zastupitelstva hl. m. Prahy, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá, bych rád uvedl několik poznámek k celé problematice.

Pro ucelenost pohledu nutno konstatovat, že přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově je problém, který se řeší více než 20 let. Stávající čistírna odpadních vod nevyhovuje jak kapacitně, tak kvalitou čištění odpadních vod, nesplňuje přísné normy EU. Z tohoto důvodu měla být její přestavba hotova do roku 2010, jinak hrozí ČR a Praze pokuty jak od EU, tak od Ministerstva životního prostředí. Žel, vládnoucí koalice Prahy (především ODS) v minulých letech, přes kritiku i ze strany zastupitelů KSČM, nedokázala nejen přestavbu v daném termínu uskutečnit, ale dokonce ani zahájit.

Za druhé, celá přestavba čističky se skládá ze tří částí, a to z výstavby nové vodní linky na zelené louce, přestavby staré vodní linky a řešení problematiky likvidace kalů. Zatímco první dvě části souvisejí s kvalitou čistoty vody vypouštěné do řeky a kapacitou čistírny odpadních vod, tak třetí část, kalové hospodářství, má co do činění se životním prostředím v Praze, zejména v městských částech Praha 6, Praha 7 a Trója. Proto jsme i dlouhodobě prosazovali, aby byla celá přestavba řešena komplexně.

Také můj první dotaz při zahájení práce komise byl, zda (a název komise tomu odpovídal) její činnost zahrne všechny uvedené etapy či zda bude posuzovat pouze stavbu nové vodní linky. Podle mého názoru (i názoru TOP 09) by bylo lepší, kdyby bylo vypsáno jedno výběrové řízení na celou přestavbu čističky. Z dalšího jednání komise vyplynulo, že to z časových důvodů, s ohledem na úsilí o získání dotace z EU na přestavbu ÚČOV, není možné a že je nyní nezbytně nutné dokončit vypsání tendru na výstavbu nové vodní linky tak, aby do poloviny dubna 2011 bylo možné soustředit nabídky na zhotovitele stavby a poté zhotovitele vybrat. Uvádím tento, možná pro někoho podrobný popis, proto, že má vliv i na nejasnosti v uvádění výše ceny. Pokud se přidržíme jen ceny za výstavbu nové vodní linky, pak lze hovořit o částce cca 6,2 mld. Kč, pokud k tomu připočteme i další související stavby, jde o částku 9,1 mld. Kč, a kompletně, i s přestavbou staré vodní linky, jde o částku 11,2 mld. Kč. Pokud bychom vzali v úvahu i přestavbu systému likvidace kalů, tak se podle zvoleného způsobu můžeme dostat až k někdy uváděným cca 19 mld. Kč.

Ale vraťme se k tomu, co nakonec komise řešila. Její snahou bylo(a to se snad podařilo) odstranit vážné nedostatky v zadávacích podmínkách tendru na výstavbu nové vodní linky (vypsala ho v září 2010 ještě stará Rada hl. m. Prahy), které vzbuzovaly podezření, že je vše ušito na míru pro předem vybraného dodavatele. Snahou bylo zmírnit, při zachování požadavků na vysokou kvalitu návrhu a provedení, někdy až nesmyslné požadavky (např. na vybavení technickými prostředky, na ekonomickou výkonnost zhotovitele nebo požadavky na praxi projektantů či stavbyvedoucích) a otevřít soutěž pro co nejširší okruh uchazečů včetně firem a odborníků z ČR.

Po několikahodinové diskusi se všichni členové komise, tj. zástupci koalice, opozice a přizvaných odborníků z akademických i odborných pracovišť, na úpravě podmínek tendru jednomyslně shodli. Nic nebrání tomu, aby byly nové podmínky vyvěšeny v registru veřejných zakázek. A pak bude nutné pohlídat, aby celé výběrové řízení, zadání zakázky a její financování bylo v průběhu realizace pod veřejnou kontrolou tak, aby bylo zamezeno jakékoli možnosti korupce. Současně je nutné nalézt řešení pro získání dotace zhruba 6,2 mld. Kč z EU, což, s ohledem na nevýhodnou smlouvu s a.s. Veolia uzavřenou bývalým primátorem Pavlem Bémem, nebude až tak snadné.

Závěrem chci upozornit na velmi důležitou okolnost, o které se zatím moc nehovoří: Nevyřešení výše uvedených problémů by kromě ohrožení životního prostředí v Praze vedlo také k výraznému zdražení ceny vodného a stočného pro všechny Pražany.¨

Viktor Pázler, člen komise Rady hl. m. Prahy pro projekt ÚČOV Praha

K tématu:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

8:19 Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje fi…