Hašek: Maléry pana účetního

25.02.2011 15:50

Komentář Michala Haška k současné vládní politice škrtů.

Hašek: Maléry pana účetního

Petr Nečas před časem nazval dosavadní asociální škrty své vlády tupými účetními operacemi. Zacpal při nich dokonce ústa opozice roubíkem stavu legislativní nouze, neboť prý hrozily nedozírné národohospodářské škody. Po pár týdnech začaly vyplouvat miliardové korupční skandály ODS - pražská čistička a údajný desátek do kasy ODS ve výši 500 milionůkorun, a nyní mediálně propírané předražené předsednictví České republiky Evropské unii a firma ProMoPro, kde podle ministerstva financí odtékaly do zahraničí stamilióny korun. Oba tyto skandály vlády „rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí" jsou políčkem do tváře všech lidí, na kterých Nečas a spol. provedli své tupé účetní operace - seškrtali porodné (v době, kdy populace stárne a má problémy např. s financováním důchodů z důvodu úbytku lidí v produktivním věku), snížili podporu stavebního spoření (v době, kdy se stavebnictví propadá v rámci národního hospodářství o desítky procent a vláda zaškrtila cílenou podporu bytové výstavby ze státního fondu rozvoje bydlení), seškrtali sociální dávky včetně příspěvku na sociální služby (v tzv. první skupině o více než 50%). Lidé si opět mají po dvaceti letech utahovat opasky, zatímco ODS mlaská u koryta způsobem v 21. století nevídaným.

A to není konec. Nyní přichází účetní Petr Nečas s další svojí operací - sjednocením sazby DPH na 20% včetně základních životních potřeb - potravin léků, energií, veřejné dopravy. Ještě že nám kaviár zůstal ve snížené sazbě DPH, jinak si totiž nedovedu představit, jak by jej jinak naši občané mohli každé ráno snídat. Vláda dnes tvrdí, že sjednocení DPH má vynést cca 58 miliard korun, z kterých má být financována důchodová reforma.

Z nejrůznějších propočtů a odhadů ale již dnes jasně vyplývá, že na uskutečnění důchodové reformy bude potřeba několikanásobně méně peněz, než vláda sjednocením sazby DPH získá. Podle samotných ministrů Nečasovi vlády bude financování důchodové reformy stát ročně cca 20 miliard korun, někteří experti dokonce hovoří „pouze" o 10 miliardách korun. A na co budou využity ty desítky miliard korun navíc, které vláda na krizí a vládními škrty těžce zkoušené společnosti vybere? Podle vlády to bude na údajné snižování schodku státních rozpočtů v budoucích letech. S ohledem na nelehkou situaci, do které se značná část obyvatel díky krizi a následným škrtům této vlády dostala, nemohu s tímto návrhem v žádném případě souhlasit.

Plošné zatížení všech sociálních skupin ukazuje bezradnost a neochotu premiéra i jeho vlády hledat sociálně únosný model důchodové reformy a spravedlivé rozvrstvení zátěže na jednotlivé příjmové skupiny občanů České republiky. Solidaritu vyjadřující koncepty progresivního zdanění pro jistotu premiér Nečas a parta jeho ministrů ani netestovali.

Drtivá většina odborníků a expertů hovoří jednak o nutnosti provedení důchodové reformy jedním dechem ale dodávají, že stejně nezbytná je také shoda s mimovládními stranami. Jak ale vypadá dialog s opozicí o tomto problému, který původně avizovala také samotná vláda? Žádný neexistuje. Debata se nevede, argumenty ČSSD jsou přehlíženy s vědomím síly 118 koaličních poslanců.

Připomínám rovněž pověstný Topolánkův batoh, který za přispění Nečase, Kalouska a Bursíka připravil české veřejné finance odhadem o 50-70 miliard korun ročně, tedy od roku 2008 o 150 - 200 miliard korun. Dnes tito staří tahouni české pravice fakticky uznávají svoji chybu a napravují ji tím, že chtějí eráru chybějící prostředky vytáhnout z kapes lidí prostřednictvím jednotné sazby DPH. Takto se ke svým občanům nechová žádná z pravicových vlád v demokratické západní Evropě, na které se naši pravicoví lídři tak rádi odvolávají.

Nečasův plán je jasný - chudí budou ještě chudší a bohatí rozdíl téměř nepocítí. V rámci daňové reformy se pak třeba Nečas nechá inspirovat výběrčím daní z Pyšné princezny, a chudému lidu bude standardně kladena otázka - „daně už jsi, občane, zaplatil? I ty na příští rok?" Hlavně aby bylo z čeho podělit kořist. Tu na Blanku (pomalu nejdražší tunel na světě), tu na Sašu (skvěle ozvučená konference).

V mumraji vládních skandálů nakonec přišlo vyznání, kdy premiér Nečas prozradil národu hlavní důvod existence vládní koalice. Kdo očekával slova o nastartování ekonomického růstu nebo zvyšování životní úrovně občanů, byl zklamán. Podle pana premiéra nám trojkoalice vládne jen a jen kvůli provedení důchodové reformy. Škoda jen, že Nečas nedodal to nejdůležitější. Že smyslem této důchodové reformy je otevřít dveře soukromým penzijním fondům. Nečasův kabinet v tom připomíná jezinky. Napřed chce vrátka jenom pootevřít a lidem privátní fondy poskytnout jako možnost. A zároveň provede důkladnou masáž, že kdo se nedá touto cestou, dočká se věru malé penze. Po splnění tohoto existenčního smyslu vlády si patrně premiér Nečas dá nohy na stůl a do voleb už to nějak doklepe. A pokud by se mu náhodou rozpadla koalice, šťasten z důchodové reformy prohlásí: sbohem, a šáteček. Nikoliv zájmy České republiky a občanů, ale peníze hýbou touto vládou!

Více:
SANEP: Veřejnost je pro Haška, ČSSD pro Sobotku

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Hašek

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Konání světového šampionátu v hokeji je pro Prahu poctou, ale i výzvou

18:05 Primátor Svoboda: Konání světového šampionátu v hokeji je pro Prahu poctou, ale i výzvou

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji odstartovalo v hlavním městě už v pátek 10. května. Při této …