Vysloužil (VV): Zákon o fotovoltaice - odstrašující příklad tlaku lobbistů

04.03.2011 9:13

Česká republika se stala s 1000 megawatty instalovaného výkonu solárních elektráren třetí největší mocností v rámci Evropy, hned za Německem a Itálií.

Vysloužil (VV): Zákon o fotovoltaice - odstrašující příklad tlaku lobbistů

Pokud bychom instalovaný výkon přepočetli na počet obyvatel nebo velikost území, dostalo by se Česko dokonce na špičku tohoto žebříčku. Největší podíl na tom mají velké solární parky, které málem způsobily skokové zdražení energie.

Nejhorší dopady „solární nerozvážnosti" se podařilo zmírnit zákonem. Jenom série opatření přijatých vládou zamezila růstu cen elektřiny o desítky procent. V průměru bude maximální zdražení o 4,6 % pro domácnosti a 5,2 % pro podniky.

„Zákon o fotovoltaice je odstrašujícím příkladem velkého tlaku lobbistických skupin a lidové tvořivosti poslanců," říká poslanec Věcí veřejných Radim Vysloužil. Podle prvotního návrhu zákona č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, měla podpora zajistit návratnost s přiměřeným ziskem na dvacet let. Návrh zároveň umožňoval, aby v případě zkrácení doby návratnosti investice pod jedenáct let došlo k úpravě výkupních cen. Avšak tento paragraf byl v rámci hlasování v Poslanecké sněmovně vypuštěn. Tím ale zákon doznal úplně jiných rozměrů a tudíž i důsledků.

Zákon z konce minulého roku narovnává legislativní zmetek z roku 2005 a současně zachovává podporu malým solárním elektrárnám, především na střechách domů" dodává poslanec Vysloužil.

V důsledku „nešťastného zákona" ale došlo k dalším problémům. Velké výkyvy do sítě způsobují její nestabilitu v podobě výpadků nebo naopak přetížení sítě. To bude mít dopad na další investice do sítí v ČR a tudíž další zdražení ceny energie.

Tento aspekt nestability má za následek stávající „stop stav" provozovatele přenosové soustavy ČEPS, který platí od loňského února. „S tímto stavem nelze nic dělat, dokud se jednoznačně nevyvrátí nebezpečí nestability sítě. Bohužel jsou tím trestány i malé elektrárny na střechách rodinných domů. Tato zařízení by svou energii spotřebovala z větší části sami," tvrdí Vysloužil.

„Jakákoliv umělá a jednostranná podpora státu na trhu vyvolává jeho pokřivení. V případě fotovoltaiky se nemůžeme vůbec bavit o ekonomickém odůvodnění. Jednalo se pouze o tupé naplňování pouhého doporučení, které přišlo z EU. A to bez žádného propočtu, jak se může tento zákon vymstít. Proto je v dalších energetických projektech nutná maximální obezřetnost a vytváření dopadových studií", upozorňuje poslanec za Věci veřejné.

Nejde jen o rostoucí ceny energií, ale také o ekologické následky, které poneseme. „Solární elektrárny na dlouhou dobu změnily českou krajinu a v mnohých případech došlo k zabrání kvalitní zemědělské půdy," dodává Vysloužil.

Více:
Solární elektrárny mohou omezovat své sousedy
Stovky investorů příští rok prodělají na solárních elektrárnách

Senátoři nechtěli do zákona o zdanění fotovoltaiky zasahovat

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…