Tomský (Svobodní): Pod terorem řecké symetrie

02.03.2011 20:32

Jak je to možné, ptají se mě teď často mí humanitně vzdělaní přátelé a známí, že nás dnes smrtelně ohrožuje další daň na knihy, jako by nestačila ta desetiprocentní, v Evropě neobvyklá, která se už o krizi na našem českém knižním trhu docela zasloužila.

Tomský (Svobodní): Pod terorem řecké symetrie

Vždyť všude v několikanásobně bohatší západní Evropě je knižní daň jen symbolická (mezi pěti a sedmi procenty) a ještě je navíc kompenzovaná masivními dotacemi do knihoven, škol a čtecích programů pro děti.

O tisícovku notně předražených výtisků u každého titulu jsem měl jako anglický nakladatel vždycky postaráno - koupili je knihovny. Ve čtyřech zemích nejsou knihy zdaněné vůbec, ale v mnohem chudší české společnosti relativně malého trhu, má-li být kniha běžně dostupná jako v Anglii, tak by potřebovala finanční podporu; nestačí nezdaňovat, a tak by měl na každý výtisk stát něco přidat anebo alespoň osvobodit knihkupce a nakladatele od daní, máme-li mít vzdělanou společnost a Západ jednou trumfnout. Všichni vědí, že nečtenáři špatně mluví a kdo špatně mluví špatně myslí a kdo špatně myslí... dál už to raději ani nedomýšlejme. Hospodářská škoda, kterou páchají čtvrtanalfabeti, kterých u nás tak rapidně přibývá (dokonce i mezi politiky), je opravdu nedozírná.

Humanitní vzdělanci si myslí, že ministerstvo financí ovládli technokratičtí barbaři, kterým navíc vládní ekonomové přizvukují, že mají být daně z přidané hodnoty jednotné, jeden stejný pendrek na kulturu jako na mrkve.

Je možné, že náš vzdělaný a sympatický premiér najednou zešílel? Že snad neví jak meditace nad psaným textem probouzí myšlení, že i čtení brakové literatury cvičí fantazii, že ono prosté luštění abstraktních znaků nějak hejbe mozkem a také rozšiřuje slovní i koncepční zásobu, že nejenom čtením odborné literatury sdílíme zkušenost a vědomosti celého lidstva? Že by jako katolík (náboženství knihy) netušil, že teprve zájmem o národní literaturu sdílíme duchovní a historickou soudržnost společenství, tak důležitou pro pocit společného údělu i demokracii?

Nikoli, přátelé, nikoli. Takhle to opravdu není. Většina ekonomů nepodléhá chorobě zvané ekonomismus, falešné představě, že mají lidé pouze materiální statisticky měřitelné potřeby a vše ostatní je neviditelné nebo jakási nadstavba, čili luxus. Dobře vědí, že je to naopak, že kultura a vzdělanost vytváří blahobyt, vždyť stačí jen letmý pohled na nepatrný ekonomicky zdatný Izrael, kde vychází více knih než v celé, zubožené a nešťastné Arábii dohromady.

Ne, naši účtaři a vzdělaní ekonomové jsou naopak velcí idealisté, od starých Řeků zdědili estetický ideál symetrie a klaní se denně jeho kráse. Vidíme to i jinde například na nepochopitelném diktátu ženského půvabu. Dnes obstojí jen štíhlé pasy, rovné nosy, dlouhé nohy, atd. a my se divíme že jsou české krásky v soutěžích všechny tak stejně fádní. A přitom sídlí estetika v oku pozorovatele. Příroda nezná ošklivé ženy. V případě knih jde ale o bytí a nebytí národa. Proč bychom nemohli mít dvě tři daňová pásma jako naši kulturnější sousedé? Je to přece ta nejlacinější sociální politika. Bez formulářů a bez složité byrokracie. Zdaňte jako u benzínu vysokou spotřební daní tuky, zdaňte dorty, zdaňte lízátka, když už chcete za každou cenu konat dobro! Nejde-li jinak, zdaňte třeba sůl, vodu a vzduch, to musí lidé konzumovat za všech okolností, knihy však kupovat nemusí. Kniha je často jen na jedno čtení a proto je vždycky drahá. Na knihy je třeba čtenáře naopak lákat. A proto nezdaňujte neviditelnou a neměřitelnou budoucnost národa! Je to zločin.

Na financministerstvu se vždycky tvrdilo, že různé daně odporují logice, že umožňují švindlovat. Jistě! Všechno je třeba dělat chytře, nemůžeme mít topné oleje a motorovou naftu v různém režimu. Můžeme mít ale příbuzné produkty v jednom pytli.

Nerad bych, aby našeho premiéra a jeho financministra jednou osočovali v Bruselu i jinde za kulturní devastaci, jen proto, že podlehli šarmu symetrie. A co teprve statisíce rozhořčených občanů, kteří teď proti nim podepisují petice na univerzitách, v knihovnách i v ohrožených knihkupectvích.

A máme tu i odstrašující příklad ze země našich nešťastných pobratimců - Slováků. Tam to šlo už od roku 1993 hopem, z pěti na šest, pak na deset, na čtrnáct a nakonec na 19 % a trh se zhroutil - dávno už tam nevycházejí monografie, memoárová a biografická lieratura, cestopisy, dějepisné knihy, klasické romány ani odborná a technická literatura ba dokonce ani dobrodružná mužská literatura. Slovenští daňaři, teď nemají co zdaňovat! Slovenská premierka to vzácně pochopila a vrátila daň na deset procent, ale to je, na trh o více než polovinu menší než ten náš, bohužel nedostatečné. Okolo knih pracují většinou chudí idealisté a ti se nadobro vytratili.

Mějme proto odvahu odmítnout ideál symetrických daní, je to představa geometrická a neživotná. Vzdělanost a imaginace jsou veličiny života. Nedusme je. Nechtějme žít pod terorem řecké symetrie. Chtějme být raději slavným národem knihy!

P.S. Dámy a pánové - zde lze podepsat petici na záchranu knih! http://sckn.cz/index.php?p=vyzva#formular

Vyšlo v LN

Dále čtěte:
I Havel připojil podpis k petici kvůli knihám. Důvod? Zvýšení DPH u knih
Šéf poslanců TOP 09 by dal výjimku knihám. Potravinám ne

Nečas se bude divit, hrozí rodiče. Položí mu před úřad pleny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

23:08 Seďa (SOCDEM): Tato vláda se na své občany vykašlala a lidem neustále lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navrhovaným změnám v zákoníku práce