Poc (ČSSD): Český pacient radí EU jak na rakovinu

05.03.2011 12:10

Přežil rakovinu, teď navrhuje zřídit Evropskou agenturu pro onkologický výzkum. Odborníci nápad vítají. Inspirací byla deklarace europoslance Pavla Poce.

Poc (ČSSD): Český pacient radí EU jak na rakovinu

Evropský parlament dnes schválil směrnici, která zajistí větší ochranu pacientů v členských státech před padělanými léky. Ty velmi vážně ohrožují zdraví lidí. I na evropském trhu jejich objem v posledních letech prudce roste.

Na základě nové směrnice tak budou muset být léky prodávané v EU označeny způsobem umožňujícím dohledání veškerých údajů o výrobě a původu konkrétního léku. "Dále by se také měly zvýšit sankce pro padělatele léčiv a prodejce padělků," říká český europoslanec Pavel Poc, podle kterého je legislativa ve většině členských států v této oblasti velmi mírná. "Výroba falzifikátů je miliardový byznys, který by se z hlediska výnosnosti dal srovnat s prodejem drog. Je také stejně nebezpečný. Ale tresty tomu v případě léků vůbec neodpovídají."

Protože drtivá část prodeje falzifikátů se v EU realizuje prostřednictvím internetového prodeje, rozhodl dnes také Parlament o výrazné regulaci této oblasti a posílení bezpečnosti spotřebitelů. "Bude tak nutné aby internetová lékárna prošla procesem autorizace, na jehož základě získá certifikát a logo, které bude zárukou, že jde o bezpečnou lékárnu," konstatuje Poc s tím, že moderní technické prostředky již jsou na dostatečné úrovni, aby se dalo zabránit případnému zneužívání podobné elektronické certifikace.

"Zkrátka je třeba zajistit sledovatelnost léků od distributora až k výrobci. To je asi jediný způsob, jak umožnit poučenému pacientovi, aby dosáhl přiměřené jistoty a mohl se bránit proti falzifikátům nebo nepoctivým výrobcům. V omezení internetového prodeje moc nevěřím, ale i v tomto případě je certifikace on-line prodejců racionálním nástrojem, jak zajistit pacientům alespoň možnost nákupu bez vysokého rizika ohrožení falzifikáty," shrnuje cíl schváleného dokumentu Poc.

Nová směrnice Evropského parlamentu přitom není jen dalším byrokratickým krokem na cestě k omezení volného trhu s léčivy. Čísla týkající se prodeje falešných léků, které mohou ohrozit lidi na zdraví, a v krajním případě až na životě, jsou totiž alarmující.

"Lobbisté i média mají ve zvyku se hodně zabývat argumentací o zvýšení byrokracie, administrativy a dohledu. A veřejnost jim to obvykle zbaští i s navijákem. Jenže v tomto případě jde o to, aby se pacient mohl na léky, které dostává, absolutně spolehnout. A v tom mu laciné populistické řečičky nepomohou. Pomohou striktní předpisy, přísná kontrola jejich dodržování a tvrdé postihy v případě porušení," konstatuje český europoslanec a uvádí k situaci konkrétní fakta:

"Odhaduje se, že od roku 2005 objem prodeje padělaných léků vzrostl o více než čtyři sta procent. I v tom nejoptimističtějším vyčíslení to znamená, že nejméně jedno procento léků prodávaných v zemích Evropské unie jsou falzifikáty," říká český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. "Některé odhady pak mluví o číslech pět až sedm procent padělků v Evropě."

Situace je přitom mnohem vážnější, než by se mohlo na první pohled zdát z čísla jedno procento. Ve skutečnosti jde o hazard s životy milionů lidí.

"Jen v letech 2006 a 2007 tak bylo na hraničních přechodech EU celními úředníky zadrženo přes sedm milionů padělaných léčivých přípravků," upozorňuje Poc s tím, že ještě horší je situace mimo Unii. "V některých afrických státech toto číslo již dosahuje dokonce úrovně hrozivých padesáti procent. A zdaleka nejde jen o oblíbené falzum Viagry nebo Cyalisu. Ve skutečnosti se nejvíce falšují právě hojně užívané protizánětlivé léky, antidepresiva nebo léky na snižování hladiny cholesterolu. Tyto falzifikáty navíc velmi často buď vůbec neobsahují účinnou látku, nebo ji obsahují, ale v chybné koncentraci. Aby toho nebylo málo, zcela běžně pak obsahují různé příměsi, které konzumenta přímo ohrožují na životě," upozorňuje europoslanec Poc.

Navíc zdaleka nejde jen o pokoutně vyráběné léky. Za produkcí léků označovaných jako padělky v některých případech stojí i velké koncerny. Například Glaxo Smith Klein zaplatil v loňském roce 750 milionů dolarů za to, že vědomě distribuoval neefektivní nebo kontaminované léky.

"Jenže farmaceutický průmysl je především obrovský byznys a o lidské zdraví v něm v podstatě moc nejde. Pro tyto společnosti je často výhodnější zaplatit miliardy za mimosoudní vyrovnání, než stáhnout z trhu nebezpečný lék. Falšování léků se může také zdát nepříliš zajímavým problémem, ovšem jen do doby, kdy si vezmete přípravek na potíže se srdcem, ve kterém chybí účinná látka," konstatuje europoslanec Poc s tím, že tuto praxi by měla nová směrnice výrazně omezit.

Nově přijatou směrnici musí ještě schválit Rada Evropské unie a následně mají členské státy 24 měsíců na implementaci do národní legislativy. Podle Poce by ale nemělo dojít k žádným dalším průtahům. "Jde tady o lidské životy. Takže si nemůžeme dovolit nějaké další diskuze."

Dále čtěte: 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): My chtěli diskusi. Ale vy jste neustále tvrdili, jak je migrační pakt super

20:01 Dostálová (ANO): My chtěli diskusi. Ale vy jste neustále tvrdili, jak je migrační pakt super

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu.