Šťovíček (VV): Diskuse o prolomení limitů těžby je v této vládě bezpředmětná

07.03.2011 14:13

Ani okamžité prolomení limitů těžby by nemělo na cenu tepla v nejbližších letech žádný vliv.

Šťovíček (VV): Diskuse o prolomení limitů těžby je v této vládě bezpředmětná

Význam zachování limitů těžby i potom, co z horního zákona zmizí komunistické vyvlastňovací paragrafy, vysvětlil předseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny PČR a starosta Litvínova Milan Šťovíček: "Pokračování těžby na velkolomu ČSA za hranice současných limitů těžby by mělo tragický dopad na 27 tisíc obyvatel Litvínova. Ti by museli po desítky let snášet velkorypadla pracující jen 500 metrů od jejich domovů, způsobující nadlimitní expozici hlukem, prachem, otřesy a dalšími negativními důsledky těžby. Jakkoliv považujeme ochranu vlastnických práv lidí v Jiřetíně za zásadní, stát se nemůže zbavit své odpovědnosti za ochranu Litvínova redukcí celého problému na vztah mezi těžařem a dotčenými vlastníky."

Věci veřejné upozorňují, že:

Cena tepla z tepláren je v současnosti podle zákona regulovaná, takže v případném zdražování by měl poslední slovo stát.

Ani okamžité prolomení limitů těžby by nemělo na cenu tepla v nejbližších letech žádný vliv. I kdyby vláda prolomila limity těžby zítra a rozhodla se vyvlastnit stovky vzdorujících dotčených vlastníků (což obojí kategoricky vylučujeme), samotná těžba by s ohledem na správní a soudní lhůty, stěhování občanů, demoliční a skrývkové práce nezačala dříve, než v roce 2023.

České republice nehrozí v nejbližších 20 letech nedostatek uhlí, problémem je pouze jeho neefektivní využití - jen k výrobě elektřiny určené na vývoz spotřebují tuzemské elektrárny každoročně více uhlí, než kolik jej v současnosti dodává inkriminovaný velkolom ČSA teplárnám.

S cílem zajistit bezpečné a cenově dostupné zásobování českých domácností teplem prosazují Věci veřejné tato další opatření:

Přednostní využití uhlí z velkolomu Vršany pro potřeby teplárenství (výhradním vlastníkem uhlí je podle zákona stát, který má právo uložit těžaři předkupní právo pro teplárny) v rámci nyní probíhajícího řízení o povolení hornické činnosti do roku 2052.

Přezkoumání za jakých okolností získala společnost Czech Coal práva k dobývání ložisek v lokalitách ČSA a Vršany a vyhodnocení možnosti jejich převodu na jinou společnost, která by garantovala hospodárnější využití vytěženého nerostu.

Razantní snižování spotřeby tepla a výdajů českých domácností prostřednictvím pokračování programu Zelená úsporám (pokračování programu dosavadním tempem by jen do roku 2020 vedlo ke snížení spotřeby tepla o 25 % a snížení výdajů domácností o 11 miliard korun ročně)
Diverzifikace palivového mixu tuzemských tepláren včetně zvýšení podílu malé plynové kogenerace a využívání cíleně pěstované energetické biomasy.

Využití odpadního tepla z jaderných elektráren Temelín a Dukovany pro potřeby zásobování teplem.

Mgr. Milan Šťovíček
poslanec PSP ČR
předseda Výboru pro životní prostředí

Více:
Budeme žebráci, brání se postižení Drábkovu zákonu. VV je litují

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…