KONS: Přímá volba presidenta neprospěje, ale může uškodit

09.03.2011 4:49

Konzervativní strana není zásadním odpůrcem přímé volby presidenta. Jsme si však vědomi, že náš současný ústavní pořádek, jehož jedním z hlavních rysů je parlamentní demokracie, je s přímou volbou presidenta jen velmi obtížně slučitelný tak, aby výsledné uspořádání bylo funkční.

KONS: Přímá volba presidenta neprospěje, ale může uškodit

Současnou podobu Ústavy přitom považujeme za v principu velmi dobrou. Při případném zavádění některých prvků přímé demokracie bychom rozhodně doporučovali začít na komunální úrovni.

Považujeme za zcela nepřípustné, aby byly kompetence ústavního činitele řešeny v závislosti na způsobu jeho volby. Postup musí být vždy opačný: je nezbytné důsledně upřednostňovat vhodnou dělbu moci a náležitý způsob volby od ní odvodit. Ani Konzervativní strana, ani nikdo jiný, jak je v této chvíli zjevné, nechce náš ústavní pořádek změnit na (polo)presidentský systém. V rámci zachovaného parlamentního systému je však přímá volba zcela zbytečná. Nepřímá volba je navíc v souladu s tradicí naší země: proč pro budoucí presidentské volby nemá být dost dobré to, co bylo zcela vyhovující pro volbu T. G. Masaryka? Konečně, státy s parlamentní demokracií, které přímou volbu presidenta zavedly (viz např. Slovensko), nedosáhly tímto krokem žádných výhod, které by stály za zmínku.

Apelujeme tímto na poslance a senátory, kteří se hlásí ke konzervativním hodnotám, aby se upamatovali, že je zcela nepatřičné měnit Ústavu bez zjevné potřeby, z pouhého rozmaru veřejného mínění. Spolu s lordem Falklandem připomínáme, že „Není-li nutné měnit, je nutné neměnit."!

Přímá volba má také své jednoznačně negativní důsledky. V první řadě reálně hrozí zvolení populistického kandidáta, nebo kandidáta zcela průměrného, jehož hlavním rysem bude, že „nikomu nevadí". Dalším škodlivým aspektem je riziko, že volební kampaň rozštěpí občany na vzájemně znepřátelené tábory. Taková polarisace je potenciálně velmi nebezpečná. Navrhovaná přímá volba by však zejména přirozeně posílila presidentovo postavení (i když bude naopak ústavně oslabeno) a president by měl ještě mnohem více než dnes tendence zasahovat do pravomocí vlády, což by směřovalo k destabilisaci systému. Konečně, přímá volba je velmi nákladná.

Apelujeme na všechny poslance a senátory, bez ohledu na jejich politické názory, aby znovu věnovali pozornost značným rizikům, které z přímé presidentské volby plynou, aby zvážili svoji loajalitu platné Ústavě. Je totiž možné legitimně preferovat přímou volbu presidenta, stejně jako je rozumné ctít současnou Ústavu. Oba dva tyto politické názory však není možné pravdivě zastávat zároveň, neboť jsou neslučitelné. Konzervativní strana dává jednoznačně přednost stávající Ústavě.

Konzervativní strana

Dále čtěte:

Související s přímou volbou prezidenta:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KONS

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

4:31 Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

Česká republika směřuje do války. Žene jí tam svými projevy a svými činy prezident Petr Pavel, premi…