Nečas: ČSSD by nás vrátila zpět do 50. let

12.03.2011 20:04

Současný průběžný důchodový systém je neudržitelný. Už dnes vytváří dluhy v řádech desítek miliard korun. Přitom 95 % příjmů seniorů pochází právě z něj, což je celosvětový unikát. Mladí lidé budou muset na zadní kolečka myslet mnohem dříve a nespoléhat se pasivně na stát. Individuální spoření, které může mít různé formy, tak bude pro zajištění důstojného stáří zcela zásadní.

Nečas: ČSSD by nás vrátila zpět do 50. let

Téměř všichni se shodnou na tom, že důchodová reforma je nevyhnutelná, ale zároveň se často výrazně liší v tom, jak ji uskutečnit. K dispozici jsou závěry mnohaletých diskusí, desítek analýz a doporučení expertních skupin, bezpočet variant. Na jedné straně levice stále vážně tvrdí, že reformy nejsou zapotřebí. Na druhé straně jsou návrhy typu minimálního rovného důchodu sice ideově zajímavé, dnes ovšem politicky zcela neprůchodné. Navíc kolidují s rozhodnutím Ústavního soudu, který si vynutil posílení zásluhovosti i na evropské poměry příliš solidárního důchodového systému. Přesto je každý vklad do diskuse vítaný, ovšem každá diskuse musí mít vyústění v reálné politické dohodě. Čas pro ni nastal. Chceme přitom o reformě jednat s opozicí, tripartitou, a především musí být široce informována veřejnost. To je klíčový úkol celé vlády.

Reforma tu měla být už dávno

Nechceme přenášet nepopulární rozhodnutí do budoucnosti. Česká republika promarnila mnohem vhodnější čas k reformám v době hospodářského růstu. Expertní tým někdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky v roce 2005 ve "Strategii hospodářského růstu" konstatoval nutnost "urychleně vytvořit vícepilířový penzijní systém s prostorem pro dobrovolný vstup". Dnes by další z adeptů do vedení ČSSD David Rath penzijní fondy znárodňoval, a tak nás vrátil do 50. let. Z toho je vidět, jak složité je nalézt odborný i politický konsenzus.

Mediální diskuse o sjednocení sazeb DPH bohužel slouží jako argument proti reformě. Sjednocení DPH je přitom jinak obecně vnímáno jako správný systémový krok. Na potřebě posílit vliv nepřímých daní jako spolehlivého faktoru zajištění stability veřejných financí na úkor daní přímých se shodnou doporučení většiny expertů doma i v zahraničí. Debata se však vede o tom, zda mají být příjmy z DPH částečně využity na transformační náklady reformy.

Přímé daně musí být nižší

Vláda nahlíží na veřejné finance jako na celek a chce do roku 2016 dosáhnout vyrovnaných rozpočtů. Už dnes je zřejmé, že privatizační příjmy a dividendy ČEZ na dlouhodobé financování stabilního důchodového systému nebudou stačit a navíc tento postup komplikují rozpočtová pravidla EU. Návrhy expertů počítaly s tím, že schodek důchodového účtu bude limitován až na 55 miliardách Kč v dnešních cenách. S tím se vláda nehodlá smířit. Je však nutné zdůraznit, že zároveň snižujeme přímé zdanění. A nechceme zvyšovat sociální odvody. Například firmy díky snížení sociálního pojištění ušetří dalších 20 miliard Kč. Sociální pojištění je u nás jedno z nejvyšších v Evropě a tvoří jednu ze zásadních bariér v nabírání nových zaměstnanců.

O konečné podobě důchodové reformy ještě proběhne široká diskuse. Rámcový koncept je schválen, zbývá však doladit řadu detailů. Vláda chce sdělit veřejnosti, že zadlužení státu, tedy i důchodového systému, je pro budoucí vývoj velmi nebezpečné a že penzijní zajištění dnešní mladé a střední generace je bez reformy ohroženo. Chceme reagovat v předstihu, dokud to ještě jde. Už dnes je však příliš pozdě na to, aby tyto změny byly zcela bezbolestné.

RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR

Vyšlo v Hospodářských Novinách

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richter (ANO): Neschválení tohoto bodu může vyvolávat pocit, že policie něco tají

21:03 Richter (ANO): Neschválení tohoto bodu může vyvolávat pocit, že policie něco tají

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 ke zřízení poslanecké komise k vyšetření stř…