Oberfalzer (ODS): Voliči by měli být více účastni na správě věcí veřejných

22.03.2011 19:40

Projev na 14. schůzi sněmovny PČR 22. 3. 2011.

Oberfalzer (ODS): Voliči by měli být více účastni na správě věcí veřejných

Senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. 

Děkuji. Novela je v podstatě velice jednoduchá. Je legislativně technická.

V té věcné rovině mění dva parametry, které jsou součástí našeho volebního systému, a sice počet takzvaných preferenčních hlasů neboli lidově řečeno kroužků ze čtyř na šest a dále práh, který je třeba překročit, aby tyto preferenční hlasy znamenaly změnu pořadí, čili - aby se takový kandidát dostal na první pořadí ve volené kandidátce. Tento práh se v tomto návrhu mění z pěti na čtyři procenta.

Co je smyslem návrhu? Dát voličům větší možnost ovlivňovat výsledné složení zvolených kandidátů do Poslanecké sněmovny z daného volebního obvodu a umožnit jim tak, aby byli více účastni na správě věcí veřejných.

Myslím si, že hlavním vedlejším cílem této novely je také motivace voličů, aby se využila jejich aktivita. Víte, že v posledních volbách došlo k takové spontánní aktivitě - kroužkování, která ovšem měla poněkud destruktivní charakter, a to tím principem, že vznikla výzva kroužkovati odspodu, což určitě asi není cílem tohoto návrhu. Myslím, že tato akce posloužila k tomu, aby si voliči uvědomili sílu tohoto instrumentu, a věřím tomu, že v budoucnu s ním budou zacházet poněkud promyšleněji.

Myslím si, že aktivita voličů je společný cíl všech demokratických sil v naší republice a že cokoli, co jí může napomoci, je jistě ku prospěchu.

Dalším aspektem tohoto návrhu je to, čemu já říkám posílený vztah mezi voličem a jím zvoleným poslancem. To znamená, že voliči při svém rozhodování o preferenčních hlasech budou více sledovat činnost poslanců a to samozřejmě prospěje i jim, protože práce a vystupování na veřejnosti se pak může přímo promítnout do jejich konkrétního volebního výsledku.

Dovolte mi, abych závěrem jenom konstatoval, že tento návrh nemá žádný přímý dopad na státní rozpočet ani rozpočet krajů či obcí a že tento návrh je v souladu s mezinárodními smlouvami České republiky i s právem Evropské unie.

Myslím, že to pro začátek stačí. Děkuji.

Další projevy z 14. schůze sněmovny 22. 3. 2011 čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

21:03 Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

Vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Ba…