Jirsa (ODS): Minulé vedení NPŠ dovedl lesy Šumavy na pokraj katastrofy

29.03.2011 8:10

Reakce na vyjádření člena vědecké rady NPŠ

Jirsa (ODS): Minulé vedení NPŠ dovedl lesy Šumavy na pokraj katastrofy

Rozhovor s bývalým předsedou vědecké sekce rady parku ukazuje, proč je dobře, že ředitel Stráský tuto samostatnou vědeckou sekci zrušil. Jakub Hruška chválí bývalé vedení NPŠ za vymezení bezzásahového území, kde se nebude zasahovat a ve kterém jen za rok 2010 odumřelo vlivem kůrovců téměř jeden milion stromů. Ale na otázku, zda daní za takto vymezené území není až příliš velké kácení k zastavení kůrovcové kalamity a velký rozvrat lesa, odpovídá: "Ozývaly se hlasy, že se nemělo nejdřív těžit ve velkém polomu, ale že měli jít z vnější strany a nejdřív chytat ohniska, kde kůrovec z bezzásahové zóny vylétal. Ale to jsou záležitosti, které nedokážu dost dobře posoudit."

Čtěte, prosím, pomalu a ještě jednou! Takhle odpovědně vědecká rada parku řešila nebezpečí kůrovcové kalamity na Šumavě? Ozývaly se hlasy? Nikoliv, několik let lesničtí odborníci, hejtmani a starostové varovali před vznikem kůrovcové kalamity a následným masivním kácením pro její zastavení. Není to tak dávno, co Jakub Hruška i bývalý ředitel František Krejčí opakovaně v médiích tvrdili, že žádná kůrovcová kalamita na Šumavě nehrozí. A předseda vědecké sekce rady parku?

Nedokáže posoudit to, co se o kůrovci učí v prvním ročníku lesnické střední školy. Jakub Hruška hodnotí záměry současného ředitele jako "rozbití konceptu, podle kterého mají být na Šumavě poměrně velké bezzásahové zóny", i když tyto záměry nezná, a tudíž nemůže posoudit jejich kvalitu. Kritizuje Stráského za snahu zastavit kůrovcovou kalamitu. V minulém roce byl povolen zásah na cca 3 000 hektarech prvních zón a bylo v nich asanováno téměř stejné množství stromů jako v roce 1998, za kritizovaného ředitele Žlábka. V loňském roce, tedy za působení Jakuba Hrušky ve vědecké radě, bylo na základě více než 100 výjimek zasahováno proti kůrovci v místech, o kterých dnes Hruška hovoří, jak jsou cenná. Pokud někdo obhajuje bezzásahovost, na kterou byl vydán ohromný počet výjimek, tak říká, že výjimka se stala pravidlem, a nastavený koncept byl nesmyslný.

Takový byl koncept minulého vedení NPŠ, který dovedl lesy Šumavy na pokraj katastrofy.

Ing. Tomáš Jirsa, člen regionální rady, předseda oblastního sdružení a senátor PČR

Více:
Jirsa (ODS): Zvláštní vztah NPŠ ke geocachingu, aneb kešky ve tvaru kůrovců

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky