Doupovcová (ČSSD): České školství nevyužívá dotace z fondů EU

29.03.2011 10:48

Při současném stavu čerpání by ČR v rámci obou operačních programů řízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v prosinci 2011 vracela cca 6 mld. Kč zpět do rozpočtu EU.

Doupovcová (ČSSD): České školství nevyužívá dotace z fondů EU

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v programovém období 2007-2013 spravuje dva velké operační programy financované ze strukturálních fondů EU s objemem cca 111 mld. Kč. Jedná se o finanční prostředky, které mají díky dodatečným investicím do školského systému, výzkumu a vývoje výrazně posílit rozvoj a konkurenceschopnost ČR. Z pozice místopředsedkyně výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky  se připojuji ke kolegům z ČSSD a upozorňuji na skutečnost, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy téměř nevyužívá tyto nám přidělené finanční prostředky ze strukturálních fondů EU.

Dle tzv. Měsíční monitorovací zprávy, kterou vydává Ministerstvo pro místní rozvoj jako národní koordinátor fondů EU, z 23. března 2011 patří oba dva operační programy v gesci Ministerstva školství s ohledem na vyčerpané finanční prostředky (certifikované výdaje předložené Evropské komisi) k dvěma nejzaostalejším z celkového počtu 17 sledovaných operačních programů.

Stav vyčerpaných finančních prostředků ze strukturálních fondů EU:

»     v % k vlastní finanční alokaci
»     stav: 23. března 2011
»     zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj, www.strukturalni-fondy.cz

Dle aktuálních informací vyčerpal operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost 1,6 % své celkové alokace a operační program Výzkum a vývoj pro inovace 0,1 % své celkové alokace. Konkrétně toto znamená, že v polovině programového období 2007-2013 MŠMT doposud vyčerpalo 887 milionů z celkově možných 111 miliard Kč.

K 31. prosinci 2011 poprvé vstoupí v platnost tzv. pravidlo n+3. Toto pravidlo lze popsat jako pravidlo finanční disciplíny, které určuje, že jednotlivé rozpočtové závazky roku n musí být vyčerpány do tří následujících let. Toto znamená, že k 31. prosinci 2011 bude muset být vyčerpáno přibližně 16 % celkové alokace obou operačních programů, jinak nevyčerpané finanční prostředky poputují zpět do rozpočtu EU. I když se z této sumy odečtou zálohové platby ve výši 9 % na každý operační program, při současném stavu čerpání by Česká republika v rámci obou operačních programů řízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v prosinci 2011 vracela cca 6 mld. Kč.

Jsem si vědoma, že ministerstva zaostávající v čerpání fondů EU často argumentují, že kvalita projektů je důležitější než tempo implementace. Osobně jsem přesvědčena, že oba faktory jsou stejně důležité. Nicméně, dokážu si těžko představit, že při současném skluzu Ministerstvu školství zbývá čas na kvalitativní dimenzi zpožděných projektů. Ještě jednou opakuji, např. operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost za 4,5 roku vyčerpal 1,6 % finančních prostředků a během několika málo měsíců musí mít vyčerpáno cca 16 %!
Ráda bych upozornila, že sektor školství je v ČR v porovnání s ostatními zeměmi EU či OECD trvale podfinancovaný. Už z tohoto důvodu si nemůžeme dovolit přijít o tak důležité finanční prostředky jen proto, že stále neumíme fondy EU řádně využívat.

Proto doporučuji ministru školství, aby oba řídící orgány personálně stabilizoval a posílil. V prosinci 2011 hrozí, že ztratíme miliardy Kč z EU, proto není vhodné šetřit desítky tisíc na platech úředníků. Jsem přesvědčena, že je potřeba identifikovat všechna rizika čerpání, sestavit plán krizového řízení a obě komory Parlamentu ČR i odbornou veřejnost s tímto seznámit. Za hlavní rizika obou operačních programů považuji technické problémy s monitorovacím systémem a pak otázku schvalování tzv. velkých projektů včetně problematiky veřejné podpory. Dále si myslím, že by Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mělo obdržet řádnou metodickou podporu ze strany Ministerstva pro místní rozvoj včetně osvědčených postupů ostatních členských zemí EU. To že tam probíhají nějaké schůzky na úrovni referentů, nepovažuji za dostačující. Koneckonců, i přes roční tzv. „zesílené řízení rizik" ze strany Ministerstva pro místní rozvoj se výsledky nedostavily. Naopak, oba operační programy s postupujícím časem stále více zaostávají.

Dále nesmíme opomenout, že současný stav čerpání strukturálních fondů EU bude mít přímý dopad na rozdělení finančních prostředků z rozpočtu EU v programovém období 2014+, jednání o této finanční perspektivě v současné době vrcholí. Nemusím snad ani zmiňovat, že vzdělávání, výzkum a vývoj jsou prioritami evropské makrostrategie EU2020. Pokud peníze na tyto oblasti nejsme schopni čerpat již nyní, nemůžeme očekávat, že EU k nám bude takto štědrá i v budoucnosti.

Zde opravdu není čas na silácké řeči či opoziční rétoriku, musíme jednat společně a hned a to v zájmu českého školství i vědy.

Hana Doupovcová, senátorka za Uherskohradišťsko a Veselí nad Moravou

Více:
Štěch (ČSSD): Školství? Vláda má jiné priority

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Dvořák: Princip solidarity je základem a podstatou Evropské unie

18:09 Ministr Dvořák: Princip solidarity je základem a podstatou Evropské unie

Projev na 100. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k migračnímu paktu.