Štětina (VV): Hospicová péče je smysluplná

01.04.2011 10:50

Poslanec VV Jiří Štětina chce do zdravotnické péče zařadit i domácí hospicovou péči. Ta dnes stojí mimo systém, a proto naráží na nedostatek peněz.

Štětina (VV): Hospicová péče je smysluplná

„Po staletí bylo zvykem, že se člověk narodil i umíral doma. Dnes je doba jiná, stalo se zvykem, že lidé umírají v nemocnicích. Pořád je ale ideální, aby lidé umírali doma, pokud je to jen trochu možné," myslí si poslanec VV a zdravotnický expert této politické strany Jiří Štětina.

Podle něj je možnost, aby lidé strávili poslední chvíle svého života v domácím prostředí nejen etická, ale i hospodárná. „Varianta, že lékař a sestra přijdou do rodiny, podají analgetika i léky, které jsou potřeba, a usnadní poslední dny života umírajícího, musí stát sotva polovinu částky, na kterou přijde hospitalizace v nemocnici," říká.

Právě takové řešení přináší Asociace poskytovatelů hospicové péče v projektu domácí hospicové péče. Projekt má realizovat osm agentur a je alternativou k zavedené praxi, kdy v nemocnicích končí i pacienti, kteří celodenní péči v lůžkovém zařízení nepotřebují. „Péče o těžce nemocné v jejich domácnosti je dostupnější, humánnější a levnější než pobyt pacientů v lůžkových zařízeních. Je to trend, který v moderních a v rozvinutých zemích převažuje," říká Jarmila Neumannová, mluvčí této Asociace. Ta se dlouhodobě snaží podpořit rozvoj domácí paliativní péče ve všech regionech. Zatím bohužel marně, protože pojišťovny toto nechtějí financovat. „Problém je v uzavření smluv mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami.

Narážíme na nepochopení zdravotních pojišťoven, které raději hradí dražší péči na akutním lůžku," popisuje mluvčí Asociace.

Tento trend ze své zkušenosti lékaře potvrzuje i poslanec Jiří Štětina. „Nemocniční praxe je taková, že se člověku, u něhož je předpoklad, že do dvou týdnů zemře, neposkytuje ani péče, ani důstojné umírání. Oproti tomu jsou však zejména onkologickým pacientům v posledním stadiu rakoviny běžně podávány drahé nejmodernější léky, i když prognóza na zlepšení jejich stavu už není žádná," popisuje poslanec.

Podle Jiřího Štětiny jsou dva základní problémy, které v současné době brání zařazení domácí hospicové péče do systému. „Nemocnicím současná praxe vyhovuje, protože pojišťovnám účtují lůžkoden a z umírajících tak mají nezanedbatelný příjem, zvlášť když je poměrně často umísťuji na akutní lůžka. Druhým problémem je, že tento typ péče dnes mají dlouhodobě nasmlouvanou praktičtí lékaři. Ti si pak ale mnohdy ulehčují práci tím, že rodině napíší žádanku na umístění příbuzného do nemocnice," vysvětluje Jiří Štětina a oceňuje, že projekt Asociace se snaží o aktivnější zapojení praktických lékařů do systémového rozšíření specializované domácí paliativní péče. „Projekt také počítá s větší spoluprací mezi praktickými lékaři a zkušenými lékaři z lůžkových hospiců, ti by pak měli být k dispozici i rodinám," říká Jiří Štětina. Přínos projektu vidí i v tom, že Asociace by domácí paliativní péči u nás zastřešovala, a to by zabránilo dnešnímu zneužívání domácí péče i sociálních příspěvků na péči.

Poslanec VV byl u třech jednání Asociace s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny a podle jeho slov zpočátku vypadala nadějně. Na základě toho Asociace koncem loňského roku připravila pilotní projekt na ambulantní hospicovou péči. „Pojišťovna si nechala projekt představit s tím, že si propočítá jeho ekonomický přínos. Podle posledních informací se ale očekává zamítavé stanovisko," informuje Jiří Štětina a upozorňuje na fakt, že podle Asociace by dvouletý projekt při srovnání nákladů na domácí a lůžkovou péči o nevyléčitelně nemocné v systému ušetřil až 14 miliónů korun.

Jako člen zdravotního výboru sněmovny se Jiří Štětina chce znovu sejít s poskytovateli hospicové péče a obrátí se také na správní radu VZP. „Budu iniciovat další jednání také ve výboru pro zdravotnictví, kde otázku tohoto projektu otevřu, protože ho považuji za smysluplnou věc," plánuje poslanec VV a ve své podpoře domácí hospicové péče se opírá o programové prohlášení této koaliční vlády. „V závěru kapitoly o zdravotnictví se výslovně píše, že vláda bude podporovat dlouhodobou péči v domácnostech pacientů, terénní a ambulantní služby a že podpoří rozvoj paliativní a hospicové péče," uzavírá poslanec Jiří Štětina.

Více:
Libereckému kraji chybí hospic. Pro umírající tak vytvoří lůžka v nemocnicích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

9:15 Lachnit (ANO): „Pražský hudební papež“ na Malostranském hřbitově

„Jen pravda je diadémem umění“ je nápis vytesaný na pomníku hudebního skladatele Václava Jana Tomášk…