Paroubek: Vláda pravice vznikla na lži

26.04.2011 18:45

Projev na 17. schůzi PS PČR dne 26. 4. 2011

Paroubek: Vláda pravice vznikla na lži

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Vážená paní předsedkyně, vážené torzo vlády, dámy a pánové, když v srpnu minulého roku získal kabinet tří stran 118 hlasy důvěru Sněmovny jako vláda práva, rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, média jásala. Ostatně ona to byla, kdo nejvíce ovlivnil situaci před volbami do Sněmovny. Dnes zní zmíněné krédo této vlády o právu, rozpočtové odpovědnosti a boji proti korupci jako oxymóron - protimluv. Užaslá česká veřejnost sleduje neustálé hádanice ve vládě, mezi ministry, mezi stranami, špiclování, práskání se navzájem médiím, "držhubné" jako argumentační nástroj v praxi jedné z vládních stran, předpotopní štěnice - tím nemyslím to zvíře - umístěná v ložnici vzbouřené předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany, to jsou věci, které jako by vypadly z nějaké absurdní hry našeho bývalého pana prezidenta.

Shrnu důvody, proč si myslím, že by Nečasova vláda měla odejít do dějin a většina národa by pro ni vůbec neplakala. Zaprvé vláda pravice vznikla na lži. Úspěch pravicových stran byl postaven na řecké (?) lži a fikci dinosaurů. U této věci se trochu zastavím. Českým médiím se podařilo přesvědčit veřejnost o kompetentnosti ministra financí Kalouska a pravice v předchozích čtyřech letech - připomeňme v této souvislosti, že se podařilo pravicovému Ministerstvu financí v letech 2007 - 2010 zvýšit státní dluh o 430 miliard a ještě dokázalo zkonzumovat dalších 150 miliard rozpočtových rezerv vytvořených sociálnědemokratickými vládami. Celkově tak pravicoví ministři financí, zejména pan Kalousek, dokázali za čtyři roky zvýšit dluh státu o téměř 580 miliard. Letos to bude dalších nejméně 130 miliard. Přesto média dokázala vystrašit naše spoluobčany například 13. důchody, tedy jenom jinou formou navýšení důchodů, záměrem podpory sportu a jinými důkazy údajné rozpočtové neodpovědnosti sociální demokracie. Pokud jde o dinosaury, strana, která přinesla do předvolebního diskurzu tuto svěží myšlenku, tento podařený skeč, ukázala české veřejnosti, čím lze opravdu obohatit českou politickou kulturu. Samozřejmě že podstatou tohoto skeče je jen šalba a klam. Média musí být ze své sklizně vskutku spokojena, problém je, že si to média vůbec nepřipouští. Českým médiím se podařilo vytvořit mýtus o vysoké kompetentnosti pravicových stran a morální téměř neposkvrněnosti pánů Nečase, Vondry, Schwarzenberga, Bárty a dalších. Dnes ovšem lidé vidí, že realita je s tou virtuálně vytvořenou v příkrém rozporu.

Zadruhé některé ministry této vlády není možné vnímat ani jako druhou politickou ligu, je to divize. A tomuto ansámblu diletantů vévodí sám premiér, který nemá schopnost vést a vlastně nemá ani jedinou vynikající vlastnost. Je otázka, kam až Petr Nečas nechá poklesnout váhu premiérské funkce. Oznámí například změny ve vládě, aby prezident pro tentokrát přepsal ústavu a změny dopadly jinak. A tak je tomu dnes a denně. A k premiérovi je třeba uvést i jeho vicepremiéra a ministra zahraničí - usínajícího už i ve stoje. Další vicepremiér John - do minulého týdne zcela neschopný ministr vnitra, který dokázal to, co se nepodařilo ani Langrovi - on zcela rozvrátil Pecinou zklidněný rezort. Upřímně 35 tisíc policistů a hasičů mu odhlasovalo nedůvěru už před pár týdny.

Teď dostává jako cenu útěchy pozici místopředsedy vlády. Jak se česky říká "titl ohne mitl", nicméně s 13 pracovníky a když jsem si to tak bajlajfik spočíval, tak je to nějakých 20 milionů korun výdajů na zabezpečení životní úrovně pana ministra, místopředsedy vlády, promiňte, na to peníze jsou, hasičům a policistům přidat, na to není. A toto jsou tři hlavní hvězdy koaliční vlády.

Za třetí. Každá vláda je tak silná, jak je silný její nejslabší článek. Tím nejslabším článkem vlády a koalice je politická odnož detektivní firmy ABL s ohledem na fakta pod paradoxním názvem Věci veřejné. Zcela bezideová strana politických byznysmanů. O jejím nominálním předsedovi Johnovi už řeč byla. Další výtečný člen Věcí veřejných Vít Bárta, to je již zcela nesporné, vyplácel cash své poslance. Je otázka, jak tyto částky některými poslanci Věcí veřejných již přiznané, jinými nikoliv, charakterizovat. Zda jako držhubné či jako podíly na hospodářském výsledku strany Věci veřejné. Je otázka, kde na to pan poslanec Bárta, dřívější ministr dopravy bral. Zlí jazykové tvrdí, že v rezortu dopravy zorganizoval takový systém úplatků, odírání stavebních firem, že všem pamětníkům vyrazil dech, a to vše v situaci, kdy má plná ústav kmotrů, kteří ovšem jsou proti němu úplná nevinná jehňátka. Zjištěnou korupční praxi ve straně Věcí veřejných nezakryjí ani zcela nevhodné a pokleslé komentáře slečny poslankyně Kočí, přetavené snaživými rádoby umělci do velmi hodnotné "divadelní" pahry pod názvem "Blonďatá bestie". Přeji těmto quazi umělcům aspoň jednu reprízu u běžného publika. Zatím publikum tvořili jenom aktivisté Věcí veřejných. Pan Bárta, jehož už nelze politicky očistit, ani kdyby se týden koupal v bazénu sava, se patrně domnívá, že na jednu ostudu se může zapomenout jen tehdy, pokud ji z médií vytlačí jiná, ještě větší. No nevím. Představu, že 26letá mladá žena organizuje vnitrostranický převrat, může spolknout jen velký naiva.

Za čtvrté. Zmatenost a zcela nekompetentní charakter tzv. reforem. To, co široké vrstvy českých lidí už pochopily je, že to zaplatí právě oni. Pokud do Sněmovny přišel velmi krotký návrh na progresivní zdanění těch příjmově nejsilnějších byl vládní většinou nekompromisně zamítnut. Na příjmově nejsilnější se zkrátka útočit nebude. Podražily přece náhradní díly pro Porsche a Maserati, také letenky business classe, pobyty na Seychelách a podobně. Tahle vláda zkrátka chápe své reformy velmi třídně. Chrání ty nejbohatší. Tedy jinak řečeno ty, co to nejméně potřebují. Vláda jinak příliš neví, co dělat. Plošné škrty nepomáhají rozpočtu, ale podvazují ekonomiku státu. Stát by měl snižovat alespoň relativně svůj dluh, ale ten ještě naopak narůstá. Plošné rozpočtové škrty způsobují narůstání skrytého dluhu zanedbáním nezbytných potřeb v dopravě, v zemědělství, výzkumu, školství, veřejné správě atd. atd. Odkládají jen výdaje státu do budoucna. Tři ze sedmi regionálních fondů Evropské unie jsou pozastaveny. Také operační programy na podporu výzkumu nebo životního prostředí. Zastavení hrozí rovněž u 16 velkých dopravních projektů a dokonce i u zemědělských dotací vzhledem k svérázné české interpretaci směrnice Evropské unie o ochraně půdy. Nápady na prudké zvýšení nižší sazby DPH budou těžkým zásahem do života lidí. Ale třeba také ve zdravotnictví povedou k nárůstu výdajů o miliardy. Vláda sleduje jen zájmy finančních a jiných zájmových skupin, které chtějí privatizovat veřejné služby, a to bez ohledu na to, jak se zvýší dostupnost těchto služeb pro většinu občanů a jak se zvýší náklady státu.

Za páté. Strašlivé korupční skandály na Ministerstvu životního prostředí a dále u ministra Vondy, kterého dohání kauza Promopro. Dámy a pánové, fantazírování reprezentantů vládní koalice k potřebě vyřešit kauzu Promopro nemá žádnou souvislost s politickou odpovědností ministra Vondy. Na tu totiž nejsou žádné paragrafy. Zakázka byla zjevně předražena. Vyšetřování může odhalit maximálně ještě kriminální komplicitu pana ministra. Pana ministra Vondru však ke svému upřímnému překvapení v seznamu členů obnovené Nečasovy vlády i nadále vidím. Mezi poslanci Věcí veřejných stále vidím také pana poslance Babáka, který uskutečnil podivné tahy ve financování této strany. Jednalo se o 6 milionů korun. Část těchto peněz je údajně osobní půjčka pana Babáka a pan poslanec Babák chce splatit tuto částku, své dluhy prodejem 15 % akcií společnosti Bene faktum prý až za 35 milionů korun. Pan poslanec to řekl Právu. Ani Právu ovšem nechtěl ukázat smlouvu o prodeji akcií. Nedivím se. Nechci se touto kauzou zabývat příliš. Zmíním se jen o dvou podezřelých věcech. Podle přílohy účetní závěrky společnosti Bene faktum jsou majiteli této firmy pánové Šrámek a Havránek. O nějakém panu Babákovi ani vidu ani slechu. Pokud by pan poslanec Babák vlastnil 15 % akcií a prodával je za 35 milionů, pak celá společnost Bene faktum má prodejní hodnotu 233 milionů korun. Podotýkám, že firma má základní jmění 1,4 miliony korun. To by byl ekonomický zázrak. Možná však, pane poslanče, že jste s touto firmou narazil někde na zlatou žílu. Snad v jižní Africe či na Klondiku.

Za šesté. Ovšem zlatý hřeb se koalici povedl jmenováním Jana Kubiceho do funkce ministra vnitra. Pokud vím důvodem odchodu pana plukovníka od policie bylo to, že nesplňoval pro funkci šéfa ÚOZ požadované vzdělání. To bývalému ministru vnitra Langerovi pochopitelně vadilo více než nezákonný zásah plukovníka Kubiceho do volební kampaně. Jmenováním pana Kubiceho ministrem dosvědčují ODS a Radek John potažmo Věci veřejné svou komplicitu s ním. Už nic nezakrývají. Chci připomenout jen velmi stručně, jak pan plukovník a jím řízený útvar ÚOZ ovlivnil situaci před volbami v roce 2006. Nejprve ke sněmovním volbám. Kauza biolíh. Kubice řízeným policejním útvarem ÚOZ bylo vykonstruovaně obviněno 7 lidí, z toho 3 členové ČSSD. Jak se už v červenci 2006 ukázalo, tito lidé byli nevinní, ale až do voleb byli podezřelí. A o to šlo. A s nimi i sociální demokracie. A o to šlo. Takzvaná Kubiceho zpráva, zprefabrikovaný elaborát, obsahovala lži, polopravdy a konstrukce zaměřené jednostranně proti levici. Byla zveřejněna čtyři dny před volbami do Sněmovny a byla tedy těžkým zásahem do volební kampaně.

Pokud jde o další činnost útvaru před senátními a komunálními volbami v říjnu 2006, chci připomenout nezákonné zatčení Věry Jourové na základě vykonstruovaného obvinění, a to jen proto, že byla na Ministerstvu pro místní rozvoj v tu dobu, kdy já jsem byl ministrem, krátkou dobu mou náměstkyní. I v jejím případě se velmi záhy zjistilo, pochopitelně po volbách, že je nevinná. Dnes se soudí se státem o 8 milionů korun náhrad. Když vyhraje, a já to teď zdůrazním a u evropských soudních institucí o tom nepochybuji, bude pan plukovník nejdražším úředníkem tohoto státu.

Dále chci připomenout pseudokauzu Budišov, kde skupina sociálních demokratů byla skandálně vláčena a obviněna policií na základě vykonstruovaných obvinění, aniž by se těmto lidem cokoli dokázalo. Také nikdo z těchto lidí nebyl odsouzen. Připomínám, že toto vše vyšlo na povrch až po volbách. U všech těchto kauz v uvozovkách figuroval Kubiceho útvar ÚOZ.

Dámy a pánové, začali jste jako vláda práva, rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci.

Mocenské boje mezi vámi překonávají vše, co jsme kdy předtím zažili. Přiznám se, i to, co jsem kdy o tomto četl. Uzavřeli jste jen několikatýdenní příměří a pokud dnes projdete hlasováním o nedůvěře, budete se ve svých sporech brzo potácet znovu. Pokračujete jako vláda ostudy, šacování kapes potřebných a střední třídy a předstíraného boje s kmotry a šibaly všeho druhu. A tato vláda skončí dříve nebo později v troskách. Jde jen o to, aby v troskách neskončila také Česká republika. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců sociální demokracie.)

Více:
Čeští umělci o Nečasově vládě: Tolik beznaděje se vidí málokdy

##PROFIL 221##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Koruna

4:31 Filip (KSČM): Koruna

Připomínám si ústavní slib nejen prezidenta republiky, ale také těch, kteří vykonávají funkce poslan…