Šnajdr (ODS): Výdobytky kubánského zdravotnictví bych tady nikomu nepřál

27.04.2011 15:30

Projev na 17. schůzi PS PČR dne 27. 4. 2011

Šnajdr (ODS): Výdobytky kubánského zdravotnictví bych tady nikomu nepřál

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Děkuji. Vážená paní předsedající, milé kolegyně, milí kolegové, já budu velmi stručný. Proběhla jako vždy, když se bavíme o zdravotnictví, poměrně obsáhlá vášnivá, někdy racionální, někdy méně racionální diskuse. Jestli dovolíte, já se pokusím ji maličko nadhledově shrnout.

Mezi námi, chcete-li zjednodušeně, pravicí a kolegy z levicové části této Sněmovny, je zásadní a hluboký filozofický rozpor. Kolegové na levici žijí v tom, anebo to minimálně vyjadřují ve fikci, že omezené veřejné zdroje - a podtrhuji slovíčko omezené - jsou vždy každému a všude schopny zaplatit a financovat vše, co moderní medicína se všemi svými poznatky a vývojem nabízí. Dámy a pánové, neexistuje na světě systém, kde by průnik těchto dvou předpokladů fungoval. Česká republika v tom není výjimkou. Pokud by byla, věřte, že by k nám jezdili všichni experti. Já znám zemi, kde se tímto klišé jejich představitelé chlubí. Ano, já jsem na Kubě byl, měl jsem možnost ji poznat a věřte, že nikomu v této Sněmovně i mimo ni výdobytky kubánského bezplatného zdravotnictví rozhodně nepřeji.

My musíme najít odvahu občanům České republiky říct, že v tom, co jim veřejný systém v oblasti zdravotnictví zajistí, musí existovat priorita. Priorita je záchrana života a zdraví, vážně nemocný občan a pacient a my musíme rovněž garantovat sociální únosnost. Tady se shoduji se svými kolegy na levicové straně, že sociální rozměr zdravotnictví není věc, kterou opomíjíme, ale nemůžeme se o ní bavit pudově, nemůžeme se o ní bavit pokrytecky a musíme si vzít fakta. Já bych moc prosil každého, aby se podíval na Český statistický úřad a jednotlivé rozvrstvení naší společnosti, jakým způsobem jsou dosavadní změny sociálně citlivé či nikoliv. Budeme-li se chtít o sociální citlivosti bavit odborně, prosím, berme si toto jako základ. Ano, i další změny, ke kterým musíme přistoupit, musí mít svůj sociální rozměr, ale stejně jako u pitné vody, stejně jako u potravin, stejně jako u bydlení to přece nemůže být ten segment, který se primárně stará o sociálnost. Známe dvojí ceny pitné vody podle příjmové situace rodin? Známe dvojí ceny bydlení podle příjmové situace rodin? Známe dvojí ceny potravin v supermarketech podle příjmové situace rodin? Ne, nikoliv.

Máme zde a musíme zde mít adresný sociální systém, který těm potřebným bude umět pomoci. Zdravotnictví dosud si tak trošku hrálo na sociálku na úkor zdravotníků, na úkor zdravotnických zařízení, a jak se vzápětí k tomu dostanu, i na úkor pacientů na takovou druhou sociálku. To musíme změnit, od toho zde máme sociální systém.

Mnohokrát zde jako vždycky, když se bavíme o zdravotnictví, padala otázku zájmu blaha či interesu pacienta. Já zde chci říct a prokázat ne na teoriích, ale na faktech, že každou finanční nestabilitu, ke které české zdravotnictví přistoupilo, nikdy neodskákaly ty imperialistické skupiny, jak se o nich tady hovořilo, ale vždycky finanční nestabilitu v českém zdravotnictví odskákal pacient. A kdo mi nevěří, ať si vzpomene na známé vyhlášky z roku 2006, které zakázaly zdravotnickým zařízením léčit, které zakázaly nabírat pacienty, které omezily péči pro vážně nemocné pacienty. To je explicitní příklad, jak to dopadá na pacienta, když dopustíme, aby české zdravotnictví bylo finančně nestabilní a aby se zadlužovalo.

A moje poslední poznámka k některým kolegům diskutujícím v této diskusi. Četli jsme vůbec tuto novelu? Četli kolegové, kteří zde hovořili o tom démonu farmaceutických firem, novelu? Já musím říct, že pro farmaceutický sektor je tam několik paragrafů. Je tam zásadní snížení maximálních cen - nepochybně věc, která sníží ceny, nepochybně věc, která sníží spoluúčast pacientů, a nepochybně věc, která pomůže pacientům. Četli to mí kolegové? Jsou tam další změny v oblasti např. lékové politiky, a sice zavádění generik a cenový pokles. Tzn. to jsou věci, které uspoří prostředky zdravotních pojišťoven a nepochybně pomohou pacientům. Četli to kolegové, kteří zde hovořili o farmaceutických firmách? Obávám se, že nikoliv, a to již mnoho let. Protože, milé dámy, milí pánové, tato opatření v lékové politice, tzn. snížení cen, rychlejší vstup generik a pokles úhrad tato Poslanecká sněmovna měla na svém stole již v roce 2009 v rámci protikrizových opatření. A byli to stejní kolegové z levicové části spektra, kteří se snaží zabránit přijetí dnes a zabránili přijetí těchto změn i v roce 2009. Já pevně věřím, že letos budeme úspěšnější. (Potlesk zprava.)

Dotaz Marku Šnajdrovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 1766##

Další projevý z dnešního schůze Poslanecké sněmovny PČR čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

4:31 KSČM odmítá současný návrh Jurečkovy „reformy“ sociálních dávek

Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené zemědělcem Marianem Jurečkou plánuje od příštího roku sj…