Vrchovský (SZ): Už dost opájení zelenými rohlíky

28.04.2011 8:46

Již několik let marně snažíme přesvědčit politické vedení města i Moravskoslezského kraje k důraznějšímu a rozhodnějšímu postupu vůči velkým znečišťovatelům ovzduší.

Vrchovský (SZ): Už dost opájení zelenými rohlíky

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Politici se brání možnými dopady tvrdého postoje, vyjádřeného vyššími limity pro polétavý prach v integrovaném povolení udělovaném krajským úřadem Arceloru Mittal (největší zdroj znečištění), i dalším velkým zdrojům znečištění, kteří jsou zároveň největšími zaměstnavateli v kraji.

"Můžeme přitvrdit, ale bude to znamenat nárůst nezaměstnanosti, protože cesta vede jen přes omezení výroby," zaznívá často z úst místních politiků.
Ano, akutní smogová situace se řeší omezením výroby bez následného propouštění, protože se jedná o krátkodobou situaci.

V delším časovém horizontu si však také lze představit omezení výroby, ovšem pouze v souvislosti se zavedením nových výrobních činností, na které by byli zaměstnanci ze vzduch nejvíce poškozujících činností postupně převáděni.

Ale ani to není jediná cesta.

Kdyby se majitelé hutního gigantu rozhodli pro skutečně masivní investice do nejmodernějších technologií, zcela jistě by to v průběhu několika následujících let přineslo zlepšení ovzduší na Ostravsku.

Místní politici nemají na výběr:
Buď se budou snažit o zlepšení životního prostředí Ostravska, nebo budou nadále lavírovat a hledat kompromisní řešení v situaci, kdy je kompromis vyloučen.

Ta situace je totiž jasná: buď se zlepší ovzduší, nebo média nejen v České republice, ale i v zahraničí budou nadále vykreslovat Ostravsko jako místo, kde se dá sice žít a pracovat, ale se značným zdravotním rizikem.

A Ostravsko se začne vyklidňovat. Investoři do zamořeného regionu své peníze vkládat nebudou.

"Nelze si odpustit na jedné straně pochvalu vedení Arcelor Mittalu, a.s. za to, že severní aglomerace v ostravském závodě bude někdy během roku 2012 vypouštět o něco méně škodlivin do ovzduší než doposud", napsal mi někdejší zaměstnanec hutního gigantu, dnes důchodce ing. Karel Jasiok z Havířova. Pan Jasiok zároveň doporučuje položit vedení Mittalu otázku:

"Bylo by problémem po uvedení nového čistění aglomeračních spalin na severní aglomeraci do provozu uzavřít jižní aglomeraci a místo chybějícího aglomerátu dovážet pelety? Pro dusící se severní Moravu by to byl víc než vstřícný krok a další příspěvek ke zlepšení ovzduší. A ještě jedna otázka na vedení Arcelor Mittalu, a.s.: V jakém technickém stavu je dnes odprášení spalin tandemových pecí, a jaká je jeho dnešní účinnost? I těch slíbených 50 mg/m3 spalin představuje tuny vypuštěného zinku, olova, a stovky kilogramů vypuštěného kadmia a dalších těžkých kovů. Jak se změnilo odprášení oproti roku 1990, kdy analýza prachu z Petřvaldu jednoznačně ukázala, že jedna třetina prachu, rozprášeného na Radvanice, Bartovice, Petřvald i Havířov, měla svůj původ v ocelárně."

V nedávných volbách se kandidující subjekty ve svých volebních programech navzájem trumfovaly nejrůznějšími sliby o tom, jak zlepší zejména ovzduší, ale vůbec životní prostředí. Politické programy všech doslova zezelenaly. A voliči se nechali opít zeleným rohlíkem.

Jak dlouho ještě bude to opojení marnými sliby trvat?

Více:
Chalupa je v Ostravě. Chce zachránit ovzduší od polských továren

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

21:03 Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

Čechy a Slováky dlouhodobě pojí přátelství, kulturní blízkost i společná historie. Zrušení jedné nad…