Jurečka (KDU-ČSL): Drábkova sociální reforma je hra s ohněm

03.05.2011 13:42

Vláda ODS, TOP 09 a VV se sice snaží šetřit výdaje ze státního rozpočtu, často k tomu ale volí způsoby, které jsou z dlouhodobého hlediska neefektivní. Jedním z takových příkladů je oblast sociálního systému ČR. KDU-ČSL má vážnou obavu, že díky krokům ministra Drábka (TOP 09) dojde k devastaci dnešního, dobře fungujícího systému.

Jurečka (KDU-ČSL): Drábkova sociální reforma je hra s ohněm

„Dnes se na sociální systém dává 20 % HDP, z toho jdou zhruba 2/3 na výplatu důchodů a až zbývající část na sociální dávky. Průměr EU je přitom 27 % HDP. Dosavadní systém státní sociální podpory fungující na principu POMŮŽEME, ABY SE NESTALO byl schopný automaticky prostřednictvím koeficientů pružně reagovat na růst životních nákladů. Zjištění Eurostatu, že ČR patří co do počtu chudých občanů k nejlépe zajištěným státům v EU, je toho důkazem," říká místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle jeho názoru chce ministr Drábek zavést systém charakterizovaný heslem: POMŮŽEME, AŽ SE STANE. „Dnes je tento princip populární, protože tzv. zatočíme s těmi, co si pro dávky jezdí v Mercedesu. Je ale nepochybné, že takový adresný systém nebude ve výsledku levnější. Většina klientů státní sociální podpory se ve skutečnosti přesune do systému hmotné nouze. Ten je plně testovaný - a ne jen příjmem v rozhodném období, ale i majetkovými poměry, alimentačními schopnostmi rodiny a dalšími skutečnostmi. Vzroste potřeba konkrétní sociální práce v rodinách žadatelů," upozorňuje Marian Jurečka.    

Lidovecký místopředseda navíc kritizuje vládu za to, že svojí rétorikou podněcuje ve společnosti atmosféru, že všichni občané pobírající sociální dávky jsou lidé, kteří nechtějí pracovat, kteří žijí na úkor společnosti. „KDU-ČSL si je vědoma, že v každé společnosti je určité procento osob, kteří se vyhýbají práci. Proto by měly fungovat již na školách preventivní programy výchovy a vzdělávání. Rovněž tak v obcích a městech musí pomáhat neziskové organizace, které nabízejí programy v tzv. sociálním podnikání. Je nutné pečlivě rozlišovat osoby, které nemohou pracovat z důvodu nemoci nebo proto, že nemohou sehnat ve svém kraji práci. Právě s takovými lidmi je třeba pracovat, aby se nepropadly do chudoby a sociálního vyloučení," uvedl Jurečka.

Pokud bude návrh ministra Drábka uveden do praxe, ohrozí to podle mínění lidovců mnoho rodin a lidí, kteří zatím nepadli na samotné dno sociálního systému. „Ministrův návrh sice může přinést krátkodobou úsporu, ale v konečném důsledku - při sečtení opravdu všech nákladů na tuto sociální reformu, včetně nárůstu kriminality a dalších sociálních problémů - nás vyjde nesrovnatelně dráž," uzavřel Marian Jurečka.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…