Zaorálek (ČSSD): Občané jsou důchodovou reformou zděšení

04.05.2011 15:40

Projev na 16. schůzi PS PČR dne 4. 5. 2011.

Zaorálek (ČSSD): Občané jsou důchodovou reformou zděšení

Děkuji. Přeji příjemné poledne. Dovolte mi, abych se vrátil vlastně k tomu, co jsem tady řekl už včera, když jsem řekl, že tato vláda používá revolučních metod místo reformních. A chtěl bych se pokusit to dokumentovat na způsobu, jak provádí takzvanou malou důchodovou reformu, jak nám ji předložila k projednávání do Sněmovny v podobě, kterou máme před sebou.

Podívejte, tady byla přece určitá dohoda a postup, ve kterém se řeklo, že se bude zvyšovat odchod do důchodu v ČR tempem: muži dva měsíce za rok, ženy čtyři měsíce za rok. A to byl proces, který měl vrcholit řekněme, v uvozovkách, v roce 2032, kdy by se dosáhlo oněch 65 let. To byl prostě přístup, který řekněme vytvořil určitou perspektivu, a teď se dostáváme do situace, kdy se přichází s tzv. malou důchodovou reformou, a my se dozvídáme, že v rámci ní už se navrhuje urychlení celého procesu. Já tvrdím především tohle: Ústavní soud nás k ničemu takovému nenutil. Pokud jste chtěli o něčem takovém diskutovat, tak jste to měli učinit součástí velké důchodové reformy, ne této malé. Tady k tomu prostě důvod nebyl. Podle mě k tomu nemáte dostatek dat, informací, ani podkladů! Já bych se přimlouval prostě za to, pokud se chceme bavit o způsobu zvyšování důchodového věku, abychom v tomto případě například dokázali počkat do roku 2021, počkat deset let, vyhodnotit situaci na trhu práce, vyhodnotit demografickou situaci, vyhodnotit vybalancovanost důchodového systému a na základě toho rozhodovat o postupu a ne nyní, podle mě, jakoby zase zneužít rozhodnutí Ústavního soudu a přijít s tím, že celý proces zrychlíme bez toho, že bychom to dostatečně promysleli a měli k dispozici dostatečné informace.

Já, přátelé, pocházím z Moravskoslezského kraje, a to je kraj, který má v tomto poměrně špatnou sociální strukturu. My tam máme velké procento občanů, kteří prošli těžkými zaměstnáními, ať už jsou to hutě, doly, chemické závody atd. To opravdu není jednoduchý život z hlediska opotřebovanosti a zátěže! Dokonce, protože jsem z lékařské rodiny, tak vám mohu říci, že máme region, ve kterém je velice vysoké procento lidí se zdravotním postižením, opravdu enormně vysoké. To znamená, populace je v tomto poměrně docela v nepříliš dobrém komplikovaném stavu. Těmto lidem když řeknete, že jim urychlíte ještě odchody do důchodů, tak vám řeknu, že toto prostě nejsou schopni ani pochopit, ani strávit, dokonce je to děsí! Já vám řeknu jedno číslo, na kterém vám to budu dokumentovat, které pravděpodobně ti, kteří se tomu věnujete, asi znáte, ale možná ho všichni nevědí. V této zemi, pokud jsou lidé bez vyučení a je jim dneska 25 let, tak mají perspektivu, že jejich věk dožití je o 15 let kratší než lidí, kteří dneska ve 25 letech mají perspektivu vysokoškolského vzdělání. O 15 let je u vysokoškoláků kratší (správně delší) věk dožití než u lidí vyučených! Rozumíte, to je tedy obrovský rozdíl! A to přece znamená, že pro tyhle lidi je to úplně jiná perspektiva. Když těmto lidem nasadíme stejný věk, tak je to přece úplně jiná situace, do které se dostávají. Proto my třeba navrhujeme ty předdůchody, možnost se připojistit v určitých profesích. Prostě vytvořit podmínky pro to, aby tito lidé měli šanci to zvládnout. Vy nic takového neděláte! To je ta revolučnost vašeho postupu. Místo abyste přihlédli k tomu, že máte regiony, ve kterých je situace složitá, abyste přihlédli k tomu, že máme velké rozlišnosti v profesích a že na to musíme reagovat podle toho, jak se situace vyvíjí, že tu byla určitá dohoda na procesu směřování k roku 2032! Vy to prostě najednou tady zrušíte a opakuji, k tomu vás Ústavní soud vůbec nijak nenutil!

Tohle nebylo třeba. A pokud jste se tím chtěli zabývat, tak to mělo být součástí té velké důchodové reformy. Tady jste to použili podle mne nesystémově, opravdu podle mne revolučním způsobem prostě. A děláte zásadní změny, které nejste opět schopni veřejnosti obhájit, ale které nemáte ani kalkulované, a které nejsou v podstatě ani podložené.

Proto jsem říkal, že je třeba s některými věcmi počkat, protože dnešní vývoj se nanejvýš ve skutečnosti reálně odhadnout nedá. Víte, že tady byla debata i kolem těch demografických čísel, že dokonce i kolem toho jsou spory. Že tvrdit dneska suverénně, že přesně víme, kde za těch deset let budeme, to prostě ve skutečnosti nevíme.

Takže já se domnívám, že to je to, co je v tomto návrhu jednoznačně chybné. Chybné je to, že překročil rámec té reakce na Ústavní soud, jak bylo třeba ho udělat, a nebere v potaz celou složitost situace, ani to, že dneska nedokážeme odhadnout budoucí vývoj. Opět revoluční, jak jsem to včera nazval, bolševický přístup.

##PROFIL 295##

Další projevy z dnešní schůze PS čtěte ZDE

Související:

Zaorálek Kalouskovi: Uvědomte si, že nejste středověká vrchnost

Zaorálek (ČSSD): Klausovo vrchnostenské pojetí politiky

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Stále se věnuji tématu aplikace práva v době tzv. covidové

23:07 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Stále se věnuji tématu aplikace práva v době tzv. covidové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k době covidové.