Šnajdr (ODS): Plnění veřejné služby není výlučností neziskových zařízení

05.05.2011 11:38

Projev na 16. schůzi PS PČR dne 5. 5. 2011

Šnajdr (ODS):  Plnění veřejné služby není výlučností neziskových zařízení

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Děkuji. Vážená paní předsedající, milé kolegyně, milí kolegové, jako jsme zde při jiném zákonu, jeho návrhu v prvém čtení, strávili dlouhé hodiny v úterní diskusi, tak věřím, že tento ryze nekontroverzní a technický návrh zákona projde sněmovnou téměř bez povšimnutí.

Dovolte, abych jej tedy krátce představit a uvedl. Začnu určitou historickou vsuvku. Tento zákon byl poprvé do legislativního procesu předložen v obdobné, než výsledné verzi již v průběhu let 2004 z dílny ministerstva zdravotnictví. Následně projednávání tohoto zákona bylo přerušeno či zastaveno mj. i z toho důvodu, a to, prosím, poslouchejme dobře, již 1. prosince roku 2004 tehdejší vláda ve svém legislativním stanovisku k tomuto zákonu musela konstatovat, že je v rozporu s ústavními pořádky a právním řádem ČR.

Nicméně následně v roce 2006 coby materiál, vzešlý z dílny ministerstva zdravotnictví, leč předložen poslaneckou iniciativou bezprostředně před volbami, byl prosazen tento zákon jak ve vlastním dnešním paragrafovém znění, tak včetně své přílohy, která obsahovala taxativně vymezený počet, resp. seznam takto zřizovaných ústavních zařízení.

Myslím si, že je již dostatečně známo, že proti této příloze byla podána ústavní žaloba, které svým rozsudkem nebo verdiktem 27. září 2006 Ústavní soud vyhověl a tuto přílohu s výčtem zdravotnických zařízení v plném rozsahu zrušil, a to s odůvodněním, že neústavnost byla směřována pouze proti této příloze, nikoli proti textu zákona jako takovému. Tzn. od té doby zde máme určité torzo, máme zde legislativní nebo paragrafové znění, nicméně bez přílohy.

Co je potřeba rovněž říci, že dosud vyjma jednoho jediného kraje, přestože můj úvod byl optimistický, určitě na to dojde řeč, vyjma Středočeského kraje dosud žádný jiný subjekt, tj. ať už územně správní celek, obec, soukromý subjekt, město, neprojevilo zájem o zřízení nebo změnu svého zdravotnického lůžkového zařízení na zdravotnické zařízení s touto právní formou.

S ohledem na to, že tento zákon v sobě samém obsahuje celou řadu právních vad, nejasností a je sám o sobě neaplikovatelný a neúčinný a nepoužitelný pro potřeby českého zdravotnictví, rozhodli jsme se podat návrh na jeho zrušení včetně zrušení nebo změny doprovodných ustanovení, která tento zákon, když byl přijat, zasáhl v jiných zákonech nebo v jiných dotčených zákonech.

Samozřejmě jsem si vědom toho, že cíle nebo argumenty kritiků budou směřovány k tomu, že zrušení tohoto zákona znamená znemožnění neziskové právní formy pro naše zdravotnická zařízení. Je to hrubý omyl. Je evidentní, že Česká republika potřebuje obecnou právní úpravu o neziskovém subjektu, která by byla použitelná jak ve zdravotnictví, tak v sociální péči, v komunitní apod., která by byla právně použitelná, čistá a která by motivovala příslušné subjekty, bylo-li by pro ně užitečné v takovéto právní formě býti.

Krom výše uvedeného je potřeba ještě rovněž připomenout, že častým argumentem pro potřebu definice neziskového lůžkového zařízení bylo uváděno to, že pouze zdravotnické zařízení, které má statut neziskového, je považováno za subjekt, provádějící veřejnou službu se všemi atributy s tím spojenými, jako např. čerpání dotací apod.

Dámy a pánové, tento argument již byl mnohokrát jak judikaturou ČR, ale také judikaturou EU vyvrácen, protože je navýsost jasné a je i Evropskou unií posvěceno, že statut veřejné služby v oblasti zdravotnictví není dán právní formou, dokonce není dán ani zřizovatelem či vlastníkem, ale řídí se toliko a pouze tím, zda daný subjekt poskytuje výkony, hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Tzn. poskytovatel veřejné služby není ten, který má tu či onu právní formu, ale je ten, který poskytuje službu, hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Dámy a pánové, tolik na úvod a jsem samozřejmě připraven reagovat. Děkuji.

Dotaz Marku Šnajdrovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 1766##

Další projevý z dnešního schůze Poslanecké sněmovny PČR čtěte ZDE

Projevy z 16. schůze PS PČR dne 4. 5. 2011 čtěte ZDE

Projevy z 16. schůze PS PČR dne 3. 5. 2011 čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice