Rusnok (VV): Města v kraji bojují s hazardem. Novela jim dá nové zbraně

09.05.2011 17:31

Novou vyhlášku, zakazující hrací automaty, má od dubna také Třinec. Novela zákona o loteriích pravomoci obcí v regulaci hazardu významně rozšíří.

Rusnok (VV): Města v kraji bojují s hazardem. Novela jim dá nové zbraně

Po Frýdku-Místku je Třinec druhým velkým městem v Moravskoslezském kraji, které zakázalo na svém území provozování výherních hracích automatů. Rozhodli o tom zastupitelé na své dubnové schůzi. Proti byl jen jediný zastupitel, ostatní členové opozičních ČSSD a KSČM se hlasování zdrželi. Počínaje 19. dubnem tak nepřibudou ve městě žádné další ke stávajícím 162 výherním hracím přístrojům a ty stávající postupně zmizí po vypršení jejich povolení.

Třinecký poslanec Jiří Rusnok přijetí vyhlášky vítá. „S omezením hazardu na území Třince rozhodně souhlasím. Jsem rád, že radnice tak naplnila i jeden z bodů volebního programu Věcí veřejných. My se nyní snažíme prosadit regulaci hazardu i ve vládě a myslím si, že úspěšně. Svědčí o tom i vznik vládní novely  zákona o loteriích, kterou v nejbližších dnech projednáme v rozpočtovém výboru," řekl Rusnok.

Novela dává městům například pravomoc zakázat, případně omezit vyhláškou nejen výherní automaty, ale i videoloterijní terminály (VLT), které dosud povolovalo Ministerstvo financí a města neměla nad jejich provozováním žádnou kontrolu, ani příjmy ve formě poplatků.

V současnosti sice platí pokyn, který Ministerstvo financí zavazuje přihlédnout ke stanovisku obce a nepovolit na jejím území instalaci dalších VLT, pokud má obec platnou vyhlášku na regulaci výherních automatů. Obec však musí doložit, že na konkrétním místě skutečně dochází k narušování veřejného pořádku. To však bývá v praxi obtížné a videoloterijních terminálů, které jsou podle odborníků nebezpečnější, než klasické automaty, přibývá. Do budoucna bude mít místní samospráva poslední slovo.

„Regulace videoloterijních terminálů je dobrým příkladem toho, že současná právní úprava už nestačí. Zákon o loteriích neprošel od svého vzniku v roce 1990 žádnou zásadnější změnou, ale herní průmysl se proměnil velice. Počet provozovatelů nekontrolovaně narostl,změnily se herní technologie. Je s podivem, proč se žádná předchozí vláda už dávno neodhodlala zákon změnit," dodává poslanec Rusnok.

Věci veřejné však chtějí jít ještě dál. Nad rámec vládního návrhu budou chtít prosadit vyšší zdanění hazardu. Nárůstu objemu sázek totiž naprosto neodpovídají odvody státu a společnosti provozující hazard tak bohatnou na úkor veřejných rozpočtů. „Pozměňovací návrh počítá s jednotným odvodem z výtěžku provozovatelů hazardních her ve výši 20%, nebo zrušení stropu u správních poplatků, který zvýhodňuje velké firmy," nastínil Jiří Rusnok podobu návrhu, který by podle expertů Věcí veřejných měl přinést do státního rozpočtu navíc až 4 miliardy korun.

Vlastní dotaz Jiřímu Rusnokovi můžete položit ZDE

##PROFIL 1964##

Více:
Proč se nikdo pod loterijní zákon nechce podepsat? Ptal se senátor Horník
Horník: Politici se potírání hazardu už léta brání

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrá (SOCDEM): Fialova vláda otevřeně šlape po právech zaměstnanců

9:15 Ostrá (SOCDEM): Fialova vláda otevřeně šlape po právech zaměstnanců

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vládnímu návrhu výpovědi bez udání důvodu