Ohlídal (ČSSD): Záměr vysokoškolského zákona je nekoncepční a nesmyslný

20.05.2011 7:27

Sociální demokracie považuje vládní plány na komplexní novelu vysokoškolského zákona, které jsou obsaženy v pracovním návrhu věcného záměru, za nedostatečně koncepční a v některých bodech za nesmyslné.

Ohlídal (ČSSD): Záměr vysokoškolského zákona je nekoncepční a nesmyslný

S plánovanými opatřeními nesouhlasí ani akademická veřejnost a mnozí odborníci. Pro ČSSD je nepřijatelné, aby se stal věcný záměr v této podobě, tedy bez zásadních připomínek a změn, předlohou pro vytvoření nového vysokoškolského zákona.

Hlavní důvody, vedoucí sociální demokracii k tomuto závěru, jsou následující:

Záměr obsahuje některé změny vzhledem k současnému zákonu, které by určitě vedly k dalšímu poklesu úrovně vysokého školství v ČR. Jsou to např. tyto změny:

-          na vysokou školu by mohli být přijati studenti, kteří by před tím nesložili maturitu

-          vysokoškolské studium v 1. cyklu (bakalářské studium) by v některých případech mohlo být zkráceno na 2 roky

-          tzv. „malý doktorát" (RNDr., PhDr., JUDr. atd.) by mohl být získán bez předešlého absolvování magisterského studia

Záměr nevymezuje jednoznačným způsobem vnitřní strukturu veřejných vysokých škol, protože explicitně nestanoví existenci fakult dělených na katedry a ústavy, na nichž se provádí samotná výuka ve všech 3 cyklech vzdělávání, což by mohlo způsobit zásadní problémy a nejasnosti při realizaci výuky na těchto školách v budoucnosti.

Záměr neobsahuje téměř žádná ustanovení týkající se soukromých vysokých škol. Nekladou na ně žádné požadavky z hlediska organizační struktury, existence samosprávy (existence senátů atd.), jejich zaměstnanců a podobně. Poskytuje soukromým školám obrovskou libovůli v jejich provozu ve srovnání s veřejnými vysokými školami. Stanoví však to, že pokud bude soukromá škola působit v oblasti vzdělávání, ve které nepůsobí veřejné školy, nebo pokud je její činnost jednoznačně společensky významná, může ze státního rozpočtu obdržet dotace, což je světovou raritou.

Podle záměru budou mezi jednotlivými veřejnými vysokými školami a MŠMT uzavírány na určitou dobu vzájemné dohody, v rámci nichž se stanoví na jedné straně obsah činnosti těchto škol v oblasti vzdělávací, vědecké a jiných oblastech, kterým se školy věnují a povinnosti MŠMT vůči těmto školám na straně druhé. V případě nedohody mezi školou a MŠMT má být použito dohodovací řízení a v případě jeho krachu pak správní soud. Lze si představit, že v některých případech nedohody by mohlo dojít až k paralyzování fungování škol.

V záměru se počítá se zavedením placení tzv. odloženého školného, které pro mnoho studentů bude jistě obtížně překonatelnou nebo dokonce nepřekonatelnou bariérou pro získání jejich vysokoškolského vzdělání. V případě zavedení studijních půjček by u mnoha absolventů mohlo dojít k odložení existenčních problémů na pozdější dobu. Nebezpečné je také to, že školné, pokud je jednou zavedeno, může být postupně neúměrně zvyšováno, jak je tomu v jiných zemích (např. v USA).

ČSSD proto apeluje na ministra školství Josefa Dobeše, aby zajistil to, že návrh na takto zásadní změny ve vysokém školství projde širokou odbornou diskuzí a budou akceptovány závažné připomínky odborné veřejnosti, akademické obce a opozice. Současná podoba je pro ČSSD nepřijatelná. 

Ivan Ohlídal, místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS a poslanec ČSSD 

Více:
Ohlídal (ČSSD): Jak dál s vysokými školami? Jinak!

Bohdalová (ČSSD): Další výstřel Dobešovy Aurory

Dotaz Ivanu Ohlídalovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 216##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

8:19 Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje fi…