Dolejš (KSČM): Národní program reforem - naše vizitka v EU

05.06.2011 21:47

Veřejnosti ne příliš známý dokument Národní program reforem představuje aktuální příspěvek České republiky k plnění cílů Strategie Evropa 2020, které si stanovily státy EU nad rámec unijních kompetencí.

Dolejš (KSČM): Národní program reforem - naše vizitka v EU

Je tedy důležitou strategickou odpovědí na představu o dalším směřování Unie.

Práci na tomto dokumentu dokončila vláda Petra Nečase v dubnu 2011. V rámci své exekutivní pravomoci jej již odeslala do Bruselu. Vzhledem k tomu, že jde o strategickou vizitku ČR, tak je zarážející, že debata nad tímto významným dokumentem zůstala zcela ve stínu jiných politických událostí. Strategie ČR v rámci EU přece není jen formální záležitostí pro několik expertů v Národní ekonomické radě vlády.

Při nedostatku diskusí na téma Národního programu reforem asi nepřekvapí, že současná vláda zvolila logiku vzájemné provázanosti pěti základních cílů evropské desetileté strategie se svými představami vlastních reformních priorit. Důvěra ve vládní představu o konsolidaci veřejných financí, snížení byrokracie ve fungování státní správy či v účinnost boje s korupcí je přitom v samotné ČR již vážně narušena.

Vláda ČR se opírá o pět svých reforem - daňová, penzijní, sociální, zdravotní, vzdělávací - a současně chce usilovat o pružnější a otevřenější pracovní trh. EU podporuje sociální začlenění a soudržnost, udržitelný růst opřený o vědu a inovace, ekologické investice a vysokou úroveň zaměstnanosti. K plnění hlavních cílů evropské strategie mohou vést různé programy, levicové i pravicové vlády. Nutná je ale diskuse nad alternativami, ne zaslepená arogance.

Česká cesta nízkých daní a zdražování je extrémem i v EU, oslabování státních penzí ve prospěch soukromých úspor zpochybňuje například i vývoj v Maďarsku, Slovensku, ale i Polsku. Poplatky a rozšiřování placeného tzv. nadstandardu zdravotní péče naráží na Ústavu ČR. Zavedení školného na veřejných školách nezaručuje zvýšení kvality výuky, zato staví bariéry dosažitelnosti vzdělání.

Nejen opozice upozorňuje, že vláda staví na přežilém modelu konkurenceschopnosti a na fiskální konsolidaci za každou cenu, který je útokem na sociální práva a celkovou kvalitu života. Pokud je v základu vládního Národního programu reforem chybná strategie českých reforem, je jako celek nepřijatelný. Proč odmítat promýšlet odlišné pohledy na strategii rozvoje naší společnosti?

Tento týden se začala naším Národním programem reforem zabývat Poslanecká sněmovna. Dokument je do Parlamentu ČR předložen ex post, jen pro informaci. Bohužel, naše exekutiva odeslala do Bruselu odpověď na evropskou strategii, která je poznamenána myšlenkově i časově omezeným horizontem české vlády, ale také už chronicky nedostatečnou diskusí v tripartitě a rovněž přehlížením politické diskuse. Nelze se proto divit, že Senát již 4. května 2011 přijal k tomuto dokumentu odmítavé usnesení.

Pokud klíčové politické síly v zemi vyhlašují, že vládní reformy začnou po volbách zase měnit, ztrácí se jakýkoliv smysl takto pojaté strategie a koneckonců i tzv. reformní vlády Petra Nečase. To, co jsme odeslali do Bruselu, bylo možná sepsáno kvůli povinné čárce. Takovouhle nedůvěryhodnou vizitkou ale jen v EU ukážeme, že na skutečně strategické práce nejsme připraveni.

Jiří DOLEJŠ, poslanec PČR za KSČM a ministr stínové vlády KSČM pro resort financí

Více:

##PROFIL 130##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Peníze z emisních povolenek půjdou do ekonomiky, adaptačních opatření a domácnostem

17:17 Ministr Hladík: Peníze z emisních povolenek půjdou do ekonomiky, adaptačních opatření a domácnostem

Výnosy z aukcí emisních povolenek budou nově využívány ze sta procent na vybraná klimatická opatření…