Putnová (TOP 09): S rušením školských rad zásadně nesouhlasím

14.06.2011 17:27

Řečna 19. schůzi PS PČR, dne 14. 6. 2011.

Putnová (TOP 09): S rušením školských rad zásadně nesouhlasím

Vážená paní předsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, dovolte, abych přičinila několik poznámek k novele, kterou máme teď před sebou.

Úvodem chci říci, že jako mnoho mých kolegů považuji tuto novelu za krok správným směrem. Je to novela, která modernizuje řadu ustanovení v našem školství a je to novela, která má skutečně snížit byrokratickou zátěž škol. Přesto bych chtěla přičinit několik poznámek, o kterých se domnívám, že tady ještě nebylo mluveno a dovolím si začít tématem, které sice zaznělo, ale je to téma, se kterým já se osobně nemohu ztotožnit, a to je rušení školských rad.

Podle předloženého návrhu by měly být školské rady fakultativní. Vyjdeme-li z toho, že za vzdělání našich dětí jsou primárně odpovědní rodiče, domnívám se, že naopak by mělo být naším zájmem, aby byli v co nejvyšší míře vtaženi do vzdělávacího procesu. A nabízí se otázka, zda bychom neměli školské rady naopak posílit, zda by nemělo být redefinováno jejich poslání a školské rady posíleny.

Druhou oblastí, o které už tady byla řeč, ale ke které bych se také ráda vyjádřila, je funkční období ředitelů škol. Podle současné úpravy není možno odvolat ředitele, nejsou možné personální změny v případě, že je škola špatně vedená. Současný návrh navrhuje šestileté funkční období, čímž se překrývá vlastně funkční období komunálních politiků. Ať chceme nebo nechceme, činíme tím pádem z ředitele politickou figuru. Měli bychom se nad tím vážně zamyslet a možná lépe definovat možnosti odvolání a nevázat to příliš na mandáty komunálních politiků.

Další oblast, která bude vyžadovat podrobnější rozpravu, je otázka zrušení povinného hodnocení školy. Ruší se povinné vypracování vlastního hodnocení školy jako samostatného dokumentu a vlastní hodnocení bude součástí pouze výroční zprávy. Požadavky na formu vlastního hodnocení stanovené dosud prováděcím předpisem nebudou závazné, tak zní návrh v novele. Já se naopak domnívám, že by školám prospělo, kdyby měla vycházet ze závazných ukazatelů, které by byly striktně dány požadavky na vyhodnocení ekonomických rozborů, zhodnocení kvality výstupů, naplněnosti školy plus zhodnocení nadstandardních výkonů školy v oblasti výchovy a vzdělávání.

Témat k diskusi by bylo ještě mnohem více, týkalo by se to zahraničních škol na našem území, také v zahraničí. Týkalo by se to odchylek od správního řádu nebo otázek, které jsou spojené s povinností vydávat výstupní hodnocení. Myslím si, že je to diskuse, která proběhne na školském výboru, případně na podvýboru pro regionální školství.

Za náš klub i za sebe doporučuji propustit tuto novelu do druhého čtení.

Dotaz Martě Semelové můžete položit ZDE ##MINIPAS 2001##

Další projevy z 19. schůze PS PČR čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…