Primátor Svoboda: Změny v rozpočtovém určení daní paralyzují města na několik let

24.06.2011 12:07

Primátoři 24 statutárních měst dnes s ministrem Miroslavem Kalouskem debatovali o změnách v rozpočtovém určení daní, které připravuje resort financí.

Primátor Svoboda: Změny v rozpočtovém určení daní paralyzují města na několik let

Zástupci Prahy, Brna, Ostravy a Plzně se shodli, že navržené změny by byly pro čtyři největší města České republiky smrtící a ohrozily by fungování základních služeb, která města poskytují. Praha by podle návrhu přišla ročně o 2,2 miliardy korun, Brno, Ostrava a Plzeň o 900 milionů korun.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se proti návrhu ohradil s tím, že Praha musí vykonávat funkci obce, kraje a hlavního města republiky zároveň. „Návrh vůbec nezohledňuje specifické historické postavení 4 dotčených měst a především nereflektuje na skutečné výdajové potřeby. Z rozpočtu hlavního města se financuje například výstavba metra, městského okruhu a další infrastruktury, která rozhodně neslouží pouze Pražanům, ale celé České republice. Praha by v reakci na snížení daňových příjmů zřejmě musela výrazně zdražit jízdné," uvedl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. „Zejména se však obávám, že nebude možné realizovat pro naše občany všechny zamýšlené investiční akce. Ve prospěch 4 největších měst přitom hovoří i speciální komplexní analýza VŠE v Praze, kterou paradoxně zadalo samo ministerstvo. Musím proto přiznat, že jsem velmi zklamán neseriózním přístupem Ministerstva financí v tak závažné záležitosti, jakou změna nastavení systému rozpočtového určení daní bezesporu je," dodal primátor Bohuslav Svoboda.

„Miroslav Kalousek chce každého Plzeňana připravit o 5260 Kč. Plzeň tak má ztratit na jednoho obyvatele nejvíce ze všech měst a obcí  České republiky. Tomu chceme zabránit," říká primátor Plzně Martin Baxa. „Propad příjmů by znamenal obrovský zásah do investičních akcí. Na řadu z nich máme úvěry od Evropské investiční banky, které jsou navázány na dlouhodobý model financování. V případě výpadku daňových příjmů bychom museli přistoupit i k omezení služeb, které občanům jako statutární město poskytujeme. Postiženi by tím ale byli i obyvatelé obcí mimo město Plzeň, kteří využívají námi poskytované služby," doplnil Baxa.

Robert Kotzian, 1. náměstek brněnského primátora, návrh jednoznačně odmítá: „Ztráta 900 milionů ročně je obrovský problém městského rozpočtu a samozřejmě taková úprava je pro Brno naprosto nepřijatelná. Brno je nadregionální centrum, které na svých bedrech nese velkou infrastrukturní zátěž využívanou nejen jeho obyvateli. V případě, že zákon bude schválen tak, jak jej předkládá Ministerstvo financí, museli bychom se tázat, zda je tento stav v současné míře dále udržitelný."

"Velká města tvoří více než 25 % HDP v České republice. Teď je za to stát chce potrestat. Ostrava investuje do projektů a služeb, které využívá prakticky celý region, jsme jednoznačně spádová, regionální metropole, jejíž rozvoj by chystané restrikce zastavily, říká k problematice náměstek primátora města Ostravy Tomáš Petřík.

Daňové příjmy čtyř největších českých měst by měly od roku 2013 klesnout celkem o 4,9 miliardy korun. Počítá s tím návrh novely rozpočtového určení daní, který připravil ministr financí Miroslav Kalousek. Výnosy ze sdílených daní (daň z příjmu fyzických osob, daň z příjmu firem, daň z přidané hodnoty) se rozdělují mezi města podle počtu obyvatel a rozlohy. Podle návrhu by celkem 6241 obcí dostalo po změnách navíc 13,5 miliardy korun, čtyři největší města by musela hospodařit s rozpočtem nižším o celkem 4,9 miliardy korun.

Odborná komise ODS pro zdravé veřejné finance a nezadluženou budoucnost vede o změnách v rozpočtovém určení daní dlouhodobou diskusi a trvá na navýšení příjmů obcí z rozpočtového určení daní tak, aby změna byla spravedlivá pro všechny typy obcí.

Více:
Bělobrádek (KDU-ČSL): Pardon ministerstva financí za 30 miliard?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…