Tejc (ČSSD): Falešná hra ministra Pospíšila

02.07.2011 8:58

Již týdny je veřejnost bombardována informacemi o nezákonném počínání jednoho varnsdorfského detektiva cizinecké policie, který si opatřoval záznamy telekomunikačního hovoru významných osob.

Tejc (ČSSD): Falešná hra ministra Pospíšila

Bez zájmu svých nadřízených a s povolením soudu získával citlivé informace například o předsedovi Ústavního soudu nebo blízkých spolupracovnících prezidenta republiky. Díky těmto informacím je možné s neuvěřitelnou přesností rekonstruovat pohyb, kontakty i zvyky sledovaných. Tyto informace lze použít lecjakým způsobem, třeba i k vydírání. Pravděpodobně se však jedná jen o pověstnou špičku ledovce. Ukazuje se, že nejde o selhání jednotlivce, ale přímo systému. Už proto, že odhalení přišlo až díky náhodě. Oprávněně si můžeme klást otázku, kdo je za tento stav odpovědný. A viník není jen jeden. Od policisty, přes jeho nevšímavé nadřízené, až po soudce, který si svou dobře placenou povinnost posoudit oprávnění žádosti plete s automatem vydávajícím potvrzení po zmáčknutí tlačítka.

Soudce jistě nemusí vždy přijít na podvod zosnovaný policistou. Stejně tak nemusí tušit, komu dané číslo patří a snažit se je ztotožnit. Jistě ale nemůže bez náležitého odůvodnění policie povolovat několik měsíců či let sledování desítek čísel, aniž by nabyl jakéhokoliv podezření.

Tato událost a její vyšetřování v plné nahotě ukázalo charakter a především způsob práce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Místo, aby se veřejnosti omluvil za ostudné selhání kontrolních mechanismů, za které odpovídá, snaží se teď své chyby zastřít výkřiky o podávání kárných žalob a potrestání viníků.

Provádění kontrol týmem odborníků z ministerstva spravedlnosti je jistě na místě. Mělo však přijít preventivně před několika lety, ne až po odhalení skandálu této velikosti. Jiří Pospíšil se tak sám nařízením kontrol usvědčil z toho, že nástroje na zajištění ochrany soukromí má, jen je nevyužíval. Navenek se tak může tvářit, že selhali jiní, ale sám musí vědět, že selhal i on sám. A selhal v jedné z nejcitlivějších oblastí, ochrany soukromí. Pro konzervativního politika v západní Evropě by to byl konec kariéry. Ne tak v případě Jiřího Pospíšila. Ten jako obratný politik svou neschopnost využívá a staví se do role ochranitele občanů a přísného ministra, který trestá viníky.

Vyšlo v deníku Právo.

Více:
Benda (ČSSD): Telefonní odposlechy a dnešní marasmus

##PROFIL 275##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): 42 milionů na vládní propagaci. Zrušte to

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu a 42 milionům na informač…