Poc (ČSSD): Hurá k vodě!

05.07.2011 20:02

Dětem začaly prázdniny a většina z nás se přes léto chystá k vodě, až už k moři nebo k rybníku, jezeru či řece. Jaká je kvalita koupacích vod v Evropě?

Poc (ČSSD): Hurá k vodě!

Přestože se oproti minulému roku statistické údaje lehce zhoršily, je kvalita koupacích vod v EU a v sousedících zemích stále na velmi vysoké úrovni a v naprosté většině případů splňuje hygienické požadavky. Velká většina pobřežních i vnitrozemských vod navíc splňuje přísnější doporučené hodnoty. Vyplývá to ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) o kvalitě koupacích vod v Evropě za rok 2010. Ta srovnává kvalitu vody ve více než 21 000 koupacích oblastí u moře a ve vnitrozemí ve všech členských zemích, ale také v dalších sousedících zemích jako je Švýcarsko nebo Černá Hora.

V roce 2010 splnilo v Evropě minimální standardy kvality 92,1 % pobřežních vod ke koupání a 90,2 % míst ke koupání ve vnitrozemských vodách. Pouze 1,2% pobřežních vod a 2,8 % vnitrozemských lokalit bylo nevyhovujících. Zbytek zůstal nezařazen vzhledem k nedostatku údajů.

Nejčistší pláže Evropy má středomořský ostrovní stát Kypr, kde 100 % pláží splňuje přísné doporučené hodnoty. České turisty jistě potěší zpráva, že druhé nejčistší vody má Chorvatsko (97,3 %), oblíbená destinace milionu českých turistů. Dále následuje Malta (95,4 %), Řecko (92,4 %), Irsko (90,1 %), Bulharsko (85,1 %), Portugalsko (83,9 %), Finsko (83,8 %), Velká Británie (81,7 %) a Litva (80,9 %).

Španělsko a Itálie jsou lehce nad evropským průměrem, Francie dokonce pod ním. Vůbec nejhorší kvalitu vod má naopak Polsko, především kvůli velkému počtu míst, které nevyhovují ani povinným hodnotám pro nízkou kvalitu vody (19 %). Celkově počet vod vhodných ke koupání, které splňovaly závazné hodnoty, poklesl o 3,5%. Obzvláště problematické byly řeky - doporučené hodnoty splnilo jen 25 % říčních koupacích oblastí.

„Kvalita vnitrozemských vod České republiky je pak sedmá nejhorší v EU," říká europoslanec Pavel Poc, člen výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, který nedávno interpeloval Evropskou Komisi ve věci výskytu zdraví ohrožujících řas a sinic v evropských vodách. "Je to jasné varování a důvod aby Česká republika co nejrychleji přistoupila k nezbytným změnám."

Díky Evropskému systému informací o vodě (WISE) si také může každý zjistit kvalitu vody na svém oblíbeném koupališti. Na stránkách jsou k dispozici údaje a interaktivní mapy - od evropské úrovně až po jednotlivou kontrolní stanici. Pomocí internetové stránky Eye on Earth mohou navíc občané informovat o místních rekreačních vodách. Aktuální informace o kvalitě koupacích vod ČR jsou k dispozici na portálu veřejné správy.

27. května 2011 přijala Evropská unie nová loga a symboly znázorňující kvalitu koupacích vod, pomocí kterých bude veřejnost informována o klasifikaci vod ke koupání i o případných omezeních a výstrahách. Stáhnout si je můžete na stránkách Evropské komise.

Pavel Poc, poslanec Evropského parlamentu za ČSSD

Více:
Poc (ČSSD): Státy EU budou moci zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území

##PROFIL 1540##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ožanová (ANO): Protidrogový koordinátor koordinuje místo boje proti drogám prezidentskou kancelář?

21:10 Ožanová (ANO): Protidrogový koordinátor koordinuje místo boje proti drogám prezidentskou kancelář?

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k zákazu HHC.