Staněk (ODS): Protože dítě má právo na oba rodiče

08.07.2011 4:50

Nedávno prošla Sněmovnou moje novela zákona o rodině. Kromě rozhodování o otcovství upravuje novela střídavou péči o dítě po rozvodu jeho rodičů.

Staněk (ODS): Protože dítě má právo na oba rodiče

Považuji za velký úspěch, že pro ni hlasovali poslanci napříč politickým spektrem, i když podpora nebyla tak velká jak bych si představoval a přál. Rád proto ještě jednou shrnu, co mě k prosazení tohoto návrhu vedlo.

Hlavní je zájem dítěte

Je třeba říci, že když se rodiče rozvádějí a stojí před soudem, neexistuje již žádné dobré řešení. Soud nedokáže za rodiče nastolit harmonii či láskyplné prostředí. Legislativně se můžeme pouze snažit omezit dopady na dítě a upravit rozhodování soudů tak, aby si potomek životem nesl co nejmenší šrámy. Právě to „střídavka" umožňuje.

Profesor Zdeněk Matějíček říkával, že lidé, kteří se rozcházejí jako partneři, by neměli zapomenout na to, že se nerozcházejí jako rodiče. Pro dítě je totiž jasně nejlepší, když má přístup k mámě i tátovi. Když to z různých důvodů nejde, je alespoň vhodné nastolit stav co nejpodobnější úplné rodině. Pokud je vše jak má být, mohou děti ve střídavé péči, kdy tráví čas s oběma rodiči rovnoměrně, žít lépe než děti vychovávané pouze jedním rodičem.

Střídavka je pozitivní jak pro děti, tak pro rodiče. Žádný z rodičů neztrácí kontakt s dítětem, které miluje a oba jej mohou skutečně vychovávat. Eliminuje se tak „víkendové rodičovství", kdy jeden z rodičů jen dítěti nakoupí dárky a užije si s ním legraci, ale břemeno výchovy a péče nese rodič druhý. Při střídavé výchově mají oba rodiče prostor pro vlastní aktivity a seberealizaci.

U nás se nestřídá

V ČR je střídavá péče stále nadmíru nevšední věc, i když možnost volby této výchovy je v zákoně už od roku 1998. Soudy ji nařizují jen ve 3 % případů. Zoufale v tomto zaostáváme za státy jako Švédsko, Německo či Finsko, kde je tato úprava vztahů naprosto běžná. To je neutěšený stav a cílem novely je nasměrovat soudy k většímu využívání střídavky. Obecně platí, že je třeba posilovat roli „druhého rodiče", v ČR velkou většinou otce dítěte.

Zdůrazňuji, že novela umožňuje střídavé výchovy použít jen a pouze pokud je to v zájmu dítěte. Nikdo se tedy nemusí bát, že děti budou třikrát týdně nuceny cestovat stovky kilometrů a měnit školy a spolužáky. Nic takového v zájmu dítěte není, a nic takového také novela neumožňuje.

Pevně věřím, že tato novela pomůže mnoha dětem, aby vyrůstaly v harmoničtějším vztahu s oběma rodiči, protože dítě má skutečně právo na oba rodiče. Ze všeho nejvíc si ale přeji, aby byl zákon použit co nejméně, a aby výchovu dětí řešili rodiče, ne soudy. To už ale není v moci legislativců, nýbrž jen a pouze nás, rodičů.

Pavel Staněk

Vyšlo na blogu iDnes

Dotaz Pavlu Staňkovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 1594##

Dále čtěte:
Staněk (ODS): Institut střídavé péče je nutné významně posílit
Kohoutová (ODS): Střídavá péče musí sloužit zájmům dětí, nikoli rodičů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Otevřený dopis ministru Rakušanovi k migračnímu paktu

19:02 Mračková Vildumetzová (ANO): Otevřený dopis ministru Rakušanovi k migračnímu paktu

Otevřený dopis zveřejněný na svém veřejném facebookovém profilu k rukám ministra Víta Rakušana.