Rusnok (SPOZ): Spočítal jsem dopady daňové reformy a vyšla mi generální stávka

14.07.2011 13:12

Nedávno bylo ukončeno připomínkové řízení k návrhu zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa. V tomto článku bych chtěl upozornit na možné nepříznivé dopady na zaměstnance s průměrnou a nižší mzdou.

Rusnok (SPOZ): Spočítal jsem dopady daňové reformy a vyšla mi generální stávka

Nedávno bylo ukončeno připomínkové řízení k návrhu zákona o změně zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa. Materiál je dostupný na
http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf. Já bych se ale spíše než na JIM, zaměřil na změnu daňových a pojistných zákonů.

V tomto článku bych chtěl upozornit na možné nepříznivé dopady na zaměstnance s průměrnou a nižší mzdou.Modelovým případem je zaměstnanec s mzdou 23000 Kč hrubého bez dětí.

Podle platných zákonů tento člověk dnes zaplatí měsíčně na dani 2665 Kč, na sociálním a zdravotním pojištění 2530 Kč. Jeho čista mzda je tedy 17 806. Dalších 7820 Kč na sociálním a zdravotním pojištění za něj zaplatí jeho zaměstnavatel.Navíc dnes tento zaměstnanec dostane od zaměstnavatele měsíčně cca 900 Kč na stravenkách, ze kterých podle dnešní právní úpravy nemusí platit a odvádět pojistné zaměstnanec ani zaměstnavatel. Celkem tedy zaměstnanec s průměrnou mzdou měsíčně utrží cca 18 706 Kč.

Podle návrhu se má zaměstnancům zvýšit o 2 % odvod na zdravotní pojištění z dnešních 4,5 % na 6,5 %. Zároveň se má zrušit daňové osvobození stravenek, které má být nahrazeno slevou na dani 250 Kč měsíčně. Sazba daně z příjmů se má zvýšit z dnešních 15% na 19% při současném zrušení zdaňovaní tzv. superhrubé mzdy. Když to tedy přepočítame na zaměstnance s hrubou mzdou 23 000 Kč měsíčne, vyjde nám toto: 2050 Kč daň z příjmů po slevách( 2070 Kč na poplatníka + 250 Kč tzv. zaměstnanecký paušál), 2990 Kč zdravotní a sociální pojištení. Čístý příjem tedy vychází na 17 960 Kč, a to je o tedy oproti dnešnímu stavu o 746 Kč měsíčně méně. Celkem tedy vlivem Kalousky daňové reformy ročně příjde zaměstnanec o 8952 Kč!!!

Na závěr je ještě třeba dodat, kdo na této reformě daní vydělá. Jsou to zaměstnavatelé a OSVČ. Zaměstnavatelům se zruší odvody na zdravotní a sociální pojištění a nahradí se tzv. daní z úhrnu mezd. Sazba této daně z úhrnu mezd bude 32,5%. Což je ale o 1,5 % méně oproti dnešním odvodům na zdravotní a sociální pojištění.( 25% sociální + 9 % zdravotní).

Osobám samostatně výdělečně činným klesne sazba sociálního pojištění o 8,1 %.( z 14,6% na 6,5%). To tedy znamená, že dojde i při zvýšení daně z příjmů na 19% k poklesu jejich celkového daňového zatížení o 4,1%. Tímto opatřením se tedy ještě prohloubí rozdíly ve zdaňovaní zaměstnanců a OSVČ.

SLEDUJEME TÉMA Stávka

Dále čtěte:
Agresivní odboráři poslali Hegera do pr... Pak došlo i na Kalouska
Den "D" odborářů je tu. Poteče prý krev. Začíná lov politiků

Dotaz Michalu Rusnokovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 3914##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Rusnok - profil

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

11:17 Babiš (ANO): Pan prezident je prý zklamán, ale zklamáni jsme i my

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání o důchodové reformě na Pražském hradě