Kožušník (ODS): Ušetří evropská byrokracie 200 mil. euro ročně?

14.07.2011 14:48

Pravidelné pendlování europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem stojí obrovské peníze. Oni sami by tento nesmysl nejraději zrušili. Tento týden se na půdě EP konalo veřejné slyšení na téma - Alternativy pro Štrasburk a co čeká Brusel?

Kožušník (ODS): Ušetří evropská byrokracie 200 mil. euro ročně?

Absolutní většina poslanců Evropského parlamentu podpořila návrh uzavření sídla EP ve Štrasburku. Tento krok by následně vedl k zásadní centralizaci směrem do Bruselu.

"V dubnu tohoto roku jsme na téma centralizace Evropského parlamentu vedla diskuse zabývající se možným využitím budov ve Štrasburku", uvedl český europoslanec Edvard Kožušník, člen skupiny ECR.

Z této diskuze vzešly dvě alternativy pro Štrasburské administrativní budovy:   První alternativou je využití budov "University of Europe" ve městě  Alsace. Druhou pak vybudování "justičního městečka".  Tato alternativa by zahrnovala přemístění dalších institucí EU, včetně Evropského soudního dvora.

Pro ČR je také zajímává samostatná studie, kterou vypracoval holandský akademik Philippe van Parijs. Ta ukázala, že na základě vzdálenosti od hlavních mest členských státu by ideálním kandidátem na "hlavní město EU" byla Praha.

Podle finančních studií by se uzavřením Štrasburku "ušetřilo" okolo 200 miliónu EUR ročně.  Je tedy evidentní, že by došlo k výrazným finančním úsporám a časovému zefektivnění práce poslanců Evropského parlamentu.  Zároveň nelze pominout snížení zátěže pro životní prostředí.

Liberální britský europoslanec Edward McMillan-Scott ve svém úterním projevu uvedl, že počet poslanců podporující centralizaci se vyšplhal na 373 poslanců. Výsledkem je absolutní většina europoslanců podporující centralizaci", uvedl Edward McMillan-Scott. "Toto je nejdůležitější hlasování v dějinách Parlamentu, které znovu ukazuje, že většina poslanců a ostatních zaměstnanců EP se chce potkávat jen na jednom místě - v Bruselu", věří Edward McMillan-Scott.

"Jsem rád, že návrh na snížení počtu zasedání s účinností již od začátku příštího roku vznesla právě naše politická skupina Evropských konzervativců a reformistu", uvedl český europoslanec Edvard Kožušník.

Případné rozhodnutí týkající se navrhované centralizace sídla Evropského parlamentu však bude plně v rukou jednotlivých vlád.

Dále čtěte:
Rouček (ČSSD): Jak dobří čeští hospodáři hlídají bruselské byrokraty
Kožušník (ODS): Jedna nabíječka na mobily o krok blíž  

##PROFIL 3260##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Pražské náplavky oživí otevřená keramická dílna v kobce 1

18:09 Zábranský (Piráti): Pražské náplavky oživí otevřená keramická dílna v kobce 1

Návštěvníci pražských náplavek se mohou těšit na nové místo k zábavě, odpočinku a kreativnímu vyžití…