Chmielová Dalajková (ODS): V "Africkém rohu" znikl nový stát - Jižní Sudán

19.07.2011 6:38

Sudán, největší africký stát se tento měsíc rozdělil po občanských nepokojích trvajících přes půl století. V referendu, které se konalo letos v lednu se vyjádřilo pro samostatnost téměř 99 % obyvatel.

Chmielová Dalajková (ODS): V "Africkém rohu" znikl nový stát - Jižní Sudán

Nepřekvapivou reakcí bylo uznání křesťanského Jižního Sudánu Izraelem, který pravděpodobně očekává od nového partnera přirozenou diplomatickou spolupráci. Přidávají se i další země jako USA, Rusko, Francie a Německo, Čína, Egypt a Británie. V Africe tak hovoříme o nejmladším 54. státu rozlohou srovnatelnou s Francií. Česká republika započne proces navazování diplomatických styků a společně s Evropskou unií vydala prohlášení ke vzniku nového státu, jehož mírový a stabilizační proces bude podporovat.

Světová politika ale bude muset být ještě delší dobu ostražitá. Nezapomínejme, že na původní Sudán byly uvaleny sankce kvůli zacházení s obyvateli zejména na jihu země.  Očekávají se ještě konflikty s vytyčením hranic - zejména v oblastech ve kterých se nacházejí ložiska ropy a kterou na hranici těží zejména Čína a Malajsie. Obě už cíleně udržují vyrovnané vztahy jak se severem, tak s jihem. Co se týče afrického kontinentu, dá se předpokládat, že ostatní země Afriky se budou po tomto vyhlášení samostatnosti obávat o svá území. Po vzniku Eritreje je to vlastně podruhé co v Africe vzniká nový stát vnitřním dělením a tudíž to muže být povzbuzením pro různá separatistická hnutí. A samotný Sudán bude zřejmě ostražitý i ke svým oblastem jako např. Dárfúru.

Ovšem ekonomické ambice některých zemí se dají již dnes předvídat. V zemi, kde je přibližně 60 km silnic, bude práce víc než dost. Je otázkou, zdali urychleně sousední africké státy (např. Uganda a Keňa) využijí "nové příležitosti", či naopak prim budou hrát velcí a vzdálenější investoři jakou jsou bezesporu Čína, dosavadní největší odběratel tzv. sudánské ropy, nebo Indie a Japonsko.

Vzhledem k tomu, že doposud byla zahraniční politika Evropské unie značně nejednotná ve vztazích k Sudánu, pokud vycházím z účasti na oficiálních akcích, jistě o potenciálních možnostech bude uvažovat i řada evropských zemí. Nezanedbatelným faktem je i to, že osamostatněním Jižního Sudánu tak Sudán přišel o tři čtvrtiny ložisek ropy. Jižní Sudán navíc chce vybudovat ropnou cestu k Indickému oceánu přes Keňu, aby se zbavil infrastrukturní závislosti a finančních provizí v Chártúmu. Stranou by nemuseli stát ani čeští podnikatelé buď přímo, anebo přes velké zahraniční investory.

Když zcela pominu politiku a ekonomiku Jižního Sudánu, jistě bude chtít tento nový stát být součástí letních olympijských her pořádaných v příštím roce v Londýně. To by mohlo posílit přirozeně národní identitu a dočasně posílit trpělivost obyvatelstva ve vypořádání se s řadou potíží.


Mgr. Iveta Chmielová Dalajková,
zastupitelka, místopředsedkyně ODS Hovorčovice,
představitelka Středočeské ODS v odborné komisi ODS pro národní zájem a svobodnou budoucnost

Dále čtěte:
Nečas nabídl Polsku pomocnou ruku při evropském předsednictví
Nečas: Polské předsednictví jsme připraveni podporovat

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komrsková (Piráti): Praha spouští hru pro návštěvníky středisek ekologické výchovy

6:23 Komrsková (Piráti): Praha spouští hru pro návštěvníky středisek ekologické výchovy

Široká veřejnost má nově příležitost zapojit se do Návštěvnické hry a putovat po vybraných ekocentre…