Obrana: Kdo chrání tanky i děla v Lešanech? Smečka dobře vycvičených vlčáků

19.07.2011 15:55

Areál Vojenského technického muzea v Lešanech patří k největším muzejním prostorám v České republice. Ochránit zdejší sbírku více než sedmi stovek tanků, děl či raketové techniky není snadné. Tuto práci zastávají spolehliví pomocníci: psi.

Obrana: Kdo chrání tanky i děla v Lešanech? Smečka dobře vycvičených vlčáků

O existenci psí „jednotky" v rámci lešanského muzea se málo ví. Důvod je jednoduchý: nejde o psy určené k předvádění při muzejních akcích, ale o psy hlídací, kteří by si na kontakt s člověkem neměli příliš zvykat. Na lidskou přítomnost by naopak měli reagovat štěkotem, ve výjimečném případě i útokem. Jen takto vycvičený pes je také vhodný k ochraně objektů.

„Pro ochranu lešanského areálu je určeno šestnáct psů, ale v současnosti jich tu máme dvanáct," říká Tomáš Budík, kynolog zdejšího útvaru. Jde z větší části o německé ovčáky, jeden je belgický ovčák. O psy se vedle Tomáše Budíka stará ještě osm psovodů, kteří je krmí a provádějí s nimi ostrahu i výcvik.

Lešanské muzeum je denně otevřeno teď o prázdninách, po část roku je nicméně uzavřené a vzhledem k oddělenosti areálu a jeho rozlehlosti je docela složité ho uhlídat. Co nezmůže moderní technika, to dokáží ti, kteří lidská obydlí chránili už tisíce let. V Lešanech trvá psům služba obvykle dvanáct hodin, závisí to ale hodně na povětrnostních podmínkách. Především v zimě a také v parném létě se psi střídají v kratších intervalech. Jídlo dostávají dvakrát denně, jednou týdně také probíhá kontinuální výcvik.

Do Lešan už chodí psi vycvičení. „Je to docela složitý proces včetně výběrového řízení," říká Tomáš Budík o tom, jak Vojenský historický ústav Praha, pod který lešanské muzeum spadá, získává nové psy. „Pes musí předvést určité cviky, když ho vybereme, prochází karanténou, pak jde k nám do útvaru, kde následuje další, tříměsíční kurz. Teprve pak přichází běžná služba." Při ní je pes zaveden na předem určené stanoviště, které pak střeží na volno.

Psi se pro ostrahu lešanského areálu používali už před rokem 1989, kdy zde ještě sídlily jednotky Československé lidové armády. Vojenský historický ústav Praha, který lešanské prostory získal v půlce devadesátých let, tento typ ostrahy převzal. Psi byly do nedávné doby umístěni ještě v kotcích z osmdesátých let, v roce 2009 se ale přestěhovali do nových kotců, ve kterých by měli mít poněkud větší komfort.

I když jsou zdejší hlídači návštěvníkům skryti, přesto se občas armádní či záchranářští psi v Lešanech představují. Naposledy to bylo při Ženijním dni letos v květnu, kdy němečtí ovčáci ze záchranné jednotky předvedli zásah spojený s vyproštěním osoby uvězněné v sutinách domu.

Více o Vojenském historickém ústavu Praha a jeho muzeích naleznete na www.vhu.cz

Dotaz Alexanderu Vondrovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 97##

Dále čtěte:

Obrana: Vojenští policisté ve Wardaku vycvičili své afghánské kolegy

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo obrany

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

21:03 Ministryně Černochová: Chci, aby byla zachována kontinuita, která je v současné situaci nezbytná

Vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Ba…