Filip (KSČM): Katastrofální stav exekučního řízení nelze dál přehlížet

30.07.2011 10:24

Vyjádření poslance Parlamentu ČR a předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa k problematice exekucí.

Filip (KSČM): Katastrofální stav exekučního řízení nelze dál přehlížet

Obehraná písnička neoliberalismu a její důsledky ve finančním a bankovním sektoru vedly a dále vedou v naší zemi k nekontrolovanému nárůstu lichvy na straně jedné a k lidským tragédiím a dluhovým pastem na straně druhé. K tomu je u nás ještě dramaticky zhoršená situace katastrofálním stavem exekučního řízení, které se vyvíjí do stavu bez koncepce a respektu k lidské důstojnosti a ochraně věřitele, ale zejména třetích osob a také dlužníků. Opakovaně jsme upozorňovali, že růst počtu exekucí se postupně stává neúnosným. Domácnosti se stále více zadlužují, protože vláda systematicky, všemi možnými kroky snižuje jejich platební schopnost. Chaos pak vyhovuje firmám poskytujícím půjčky na lichvářský úrok, které klidně navrácené prostředky vymáhají opakovaně, kvůli i nepříliš vysokým dluhům a podvodným smlouvám přicházejí lidé i o dům v ceně několika miliónů apod. Vymahatelnost práva už začíná být pro běžného občana nedosažitelná a proti podvodníkům účinně nezasahuje ani policie. Nemluvě o případech, kdy exekutoři zabavili majetek jiných osob než skutečných dlužníků. Taková situace je v naprostém rozporu s principy právního státu.

Vláda za celou dobu své existence pro ochranu občanů před lichváři a podvodníky neudělala vůbec nic. Přitom nese značnou odpovědnost za to, že se rodiny do tak špatné sociální situace dostávají. Výmluvy ministra Kalouska na finanční gramotnost občanů jsou vulgární a alibistické. Pokud budou realizovány šílené vládní reformy, počet takto postižených rodin poroste geometrickou řadou. Místo pomoci občanům chce ministr Pospíšil ulehčovat práci soudům a exekutorům, jak ukázal jeho záměr umožnit výkon exekucí bez rozhodnutí soudu. Opět systém, který slouží sobě místo účelu, pro který je zřizován.

Přitom situace se stále zhoršuje. Podle dostupných informací stoupl už v tomto roce počet žalob souvisejících s vymáháním dluhů ve všech krajích několikanásobně. Narůstá počet žadatelů o snížení či pozastavení splátek na hypotéky. Podle posledních zveřejněných zpráv ČSÚ začínají převažovat výdaje českých rodin nad jejich příjmy. Výsledkem působení Nečasovy vlády nejsou jen korupční skandály, ale i to, že růst příjmů zaostává za růstem výdajů domácností a že 40 % domácností by nebylo schopno navíc zaplatit neočekávanou jednorázovou platbu ve výši 8,5 tisíce. To nelze přičíst důsledkům krize, ale právě krokům vlády. Strany vládní koalice lidem před volbami neřekly, že budou šetřit jen na nich, že cenou za údajné oddlužování státu má být finanční kolaps většiny českých domácností. Dokonce se zdá, že cílem vlády není jen pomoci finančnímu kapitálu k prostředkům, které se obracejí v důchodovém, zdravotním a sociálním sektoru, ale konečným cílem je připravit většinu občanů o veškerý jejich majetek, nemovitosti i úspory, aby se totálně prohloubila jejich závislost na vlastnických lobby.

Považujeme za nezbytné, aby novelizací zákona byly daleko více omezeny možnosti lichvy, s ní spojené klamavé reklamy a různých podvodů. Nejde jen o stanovení maximálně možné úrokové míry, ale i zpřesnění samotného trestného činu lichvy a o odvahu státu, aby lichvu postihoval efektivní činností orgánů činných v trestním řízení. Jde i o to, aby se zpřesnil možný postup výkonu exekuce, zejména přiměřenosti zásahu. Jsem toho názoru, že nelze postihnout majetek nepřiměřeně k dluhu, jak jsme tomu dnes často svědky. Opravdu nemůže mít exekutor právo konfiskovat např. byt dlužníka v hodnotě milionu nebo více pro dlužnou částku cca 20.000 Kč. Považuji to zneužití postavení, které by mělo vést ke kárnému řízení v exekutorské komoře nebo k trestnímu stíhání takového výtečníka, pokud by komora byla nečinná. Stejně je nemravné, aby oprávněný platil náklady exekutorovi, který nic nevymohl, protože nic nedělal. Stát svěřil část své pravomoci soukromým subjektům a nemůže se zbavit odpovědnosti za jejich činnost. S pravomocí musí být spojená i vysoká míra odpovědnosti. Navíc jsme dnes i svědky útoků tzv. exekutorů na majetek právnických osob „sui generis", jako jsou třeba obce nebo jiné veřejnoprávní korporace, a to může bez zvýšené míry odpovědnosti v takto svěřené pravomoci vést jen k narušení principů právního státu.

Pravomoc zabavovat jakýkoli majetek v místě, kde přebývá - třeba jen dočasně - dlužník, je nutné přinejmenším lépe specifikovat, pokud nebude nutné ho exekutorským firmám odebrat. Porušují se tím často práva další osob a také dlužník je de facto předem odsouzen k tomu, že skončí na ulici.

Návrh vlády na exekutorské výkony bez rozhodnutí soudu jasně odmítáme. Soudy nejsou zavaleny prací proto, že by byly české domácnosti enormně rozhazovačné. Jsou zavaleny proto, že se ekonomická situace domácností vinou vlády fatálně zhoršuje.

Řešením je přestat snižovat cenu práce, zastavit nesmyslné vládní reformy, snížit nepřímé daně a zavést solidární progresivní daň. Je logické, aby se ti nejbohatší, kteří vydělávali i na krizi, daleko více podíleli jak na úhradě dluhů státu, tak na posílení jeho zdrojů pro sociální politiku, na podporu zaměstnanosti atd. Ostatně podle všech průzkumů tento názor sdílí i většina občanů ČR.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM

Dále čtěte:
Noční můra. Bezmoc. S fintou exekutorů ale bude konec
Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?

Kohoutová (ODS): Měl by příspěvek na živobytí podléhat exekuci?

Dotaz Vojtěchu Filipovi můžete položit ZDE ##MINIPAS 140##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…