Ministr Chalupa: EU volá po integraci romské menšiny i v ČR

04.08.2011 13:20

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů - Rámec EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020

Ministr Chalupa: EU volá po integraci romské menšiny i v ČR

Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, dovolte, abych v zastoupení předsedy vlády ČR vám ve stručnosti představil sdělení Komise Evropskému parlamentu v rámci národních strategií romské integrace do roku 2020 a řekl pár slov k jeho obsahu.

Sdělení bylo vydáno 5. dubna 2011 a navazuje na diskusi, která probíhala v posledních dvou letech na úrovni institucí EU i na řadě evropských fór. Cílem komise je navrhnout společný rámec pro strategie začleňování Romů, tedy nikoli přístup, který by stanovil jednu šablonu pro všechny členské státy. Národní strategie by se měly zaměřit na čtyři klíčové oblasti - vzdělávání, zaměstnanost, zdraví a bydlení.

Sdělení konstatuje, že úspěch a implementaci národních romských strategií bude velmi záviset na efektivní alokaci finančních prostředků. Evropský rámec národních strategií romské integrace by měl poskytnou příležitost pro využití synergického efektu spolupráce úrovně evropské, národní i regionální a zapojení Romů samotných, občanské společnosti a dalších zainteresovaných subjektů.

Komise očekává, že členské státy vypracují, respektive revidují své národní strategie do prosince roku 2011.

Musím zde v zastoupení pana premiéra zdůraznit, že sdělení komise plně respektuje rozličnost národních řešení této problematiky a doporučení ve sdělení v žádném případě nepředstavují adresnou kritiku některého členského státu. To je ostatně princip, který vláda ČR v průběhu projednávání návrhu trvale prosazovala. Odpovídá to také kompetenčnímu rozdělení mezi Evropskou unií a jednotlivými členskými státy. Právě členské státy jsou odpovědné za provádění politik v této oblasti a na tom návrh stojí.

Jak jsem již zmínil, sdělení bylo projednáno v několika formacích Rady. Výměna názorů probíhala například na Radě pro spravedlnost a vnitřní věcí 12. dubna, na Radě pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele 19. května, kde byly přijaty rozsáhlé závěry. Dále Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport diskutovala uvedené sdělení Komise v rámci debaty o preventivních politikách pro boj proti předčasnému ukončování školní docházky u dětí ze socio-ekonomicky znevýhodněného prostředí, včetně dětí romských. Rada pro obecné záležitosti 23. května vyslechla zprávu maďarského předsednictví a proces plně podpořila Evropská rada 23. a 24. června.

Vláda nepředpokládá, že by v důsledku výše uvedeného procesu revidovala Koncepci romské integrace 2010-13 a Deset základních principů začleňování Romů, tedy dva stěžejní koncepční dokumenty v této oblasti. Česká republika má v současnosti již vysoce rozvinutý národní koordinační mechanismus ve vztahu k romské agendě a není žádoucí a ani chtěné vytvářet nové úkoly pro resorty, zejména v době rozpočtových restrikcí. Platná koncepce reaguje na velikost romské populace a vychází z realizovaných výzkumných studií o situaci Romů. Reaguje tedy nejen na jejich potřeby, ale zahrnuje všechny oblasti uvedené v právě projednávaném sdělení Komise - vzdělávání, zaměstnávání, zdraví, bydlení, základní služby a také samozřejmě boj proti diskriminaci.

V rámci jednotlivých oblastí má ČR stanovené cíle, ačkoli ne vždy jsou exaktně měřitelné. Proto vítáme sladění indikátorů měřitelů na celoevropské úrovni. Mohu konstatovat, že jak sdělení samotné, tak i následné debaty v jednotlivých formacích Rady k němu jasně potvrdily, že žádný z aktérů nemá zájem překročit rámec subsidiarity.

V tomto duchu probíhalo také úsilí maďarského předsednictví, které vláda ČR podporovala. Tento návrh tedy nevytváří novou evropskou agendu, ale je synopsí národních řešení při respektu jejich specifik. Rád bych vyjádřil přání, aby se debata věnovala skutečně tématu, tedy evropskému rámci, nikoliv otázkám národní politiky začleňování Romů, byť jsou to otázky velmi důležité, nicméně s tímto bodem fakticky nesouvisí.

Vzhledem k velmi kvalitní politice romské inkluze ČR bych uvítal, pokud Senát vyšle svým usnesením spíše pozitivní signál k projednávané věci. Děkuji vám za pozornost.

Související:

Romové si v Osvětimi připomenou oběti holokaustu

##PROFIL 1607##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

8:19 Hejtman Grolich: Jižní Morava si od roku 2027 polepší v rozpočtu o 2,8 miliardy ročně

Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje fi…