Hojda (KSČM): Agentura pro dohled nad systémem Galileo je v Praze a co dál?

07.08.2011 14:12

Vyjádření poslance Parlamentu ČR a stínového ministra KSČM pro resort průmyslu a dopravy Pavla Hojdy k problémům s přestěhováním GSA (evropské agentury pro dohled nad systémem Galileo) do Prahy.

Hojda (KSČM): Agentura pro dohled nad systémem Galileo je v Praze a co dál?

Když se EU rozhodovala o vývoji a využití vlastního systému družicové navigace, který nazvala GALILEO, netušil nikdo v ČR, že agentura pro dohled nad tímto systémem (GSA) bude z rozhodnutí Evropské komise a po značné aktivitě zmocněnce vlády ČR pro satelitní systémy Karla Dobeše a samozřejmě i diplomatů, včetně zástupců Parlamentu ČR, umístěna v Praze. Téměř nemožné se stalo skutečností a rozhodnutí padlo na podzim 2010. Ještě před tímto rozhodnutím se dne 12. 11. 2008 stala ČR 18. členským státem ESA (Evropské vesmírné agentury). Optimisté hovořili o tom, že GSA bude moci začít působit v Praze již od června 2011. I nově jmenovaný ředitel GSA, Ital Carlo des Dorides, při návštěvě Prahy v lednu 2011 rovněž vyjádřil optimistický názor, sdělil, že by mohlo být sídlo přestěhováno z Bruselu v průběhu roku 2011.

Skutečnost je ale zcela jiná. Brzy nastaly potíže. Nepříliš dobře fungovala spolupráce mezi ministerstvy dopravy, školství, průmyslu a financí. Výsledkem bylo, že vlastní potřebné úpravy budovy pro GSA, zejména z pohledu bezpečnosti, ale i z dalších důvodů, se opozdily. Zásadní obrat v přístupu je možné zaznamenat až s přijetím usnesení vlády ke koordinaci kosmických aktivit z dubna 2011 a s příchodem nového ministra dopravy Pavla Dobeše, který má právě s připravovaným systémem GALILEO zkušenosti. I tak ale bude přestěhování sídla GSA do Prahy realizovatelné nejdříve na jaře r. 2012.

Jako velmi důležité rozhodnutí vlády ČR hodnotím právě zmíněné usnesení z dubna 2011, které pověřuje ministra dopravy, aby ve spolupráci s ostatními ministerstvy koordinoval kosmické aktivity vlády ČR, zastupoval vládu v mezinárodních aktivitách včetně předsednictví české části Czech-ESA Task Force a dále schválil zřízení "Koordinační rady ministra dopravy pro kosmické aktivity" a uložil zahájit činnost této rady k 15. 5. 2011. Toto usnesení vlády by mělo významnou měrou přispět k intenzivnějšímu vývoji v oblasti kosmických aktivit ČR. Je škoda, že nepřišlo dříve, ale vzájemné spory byly pro koalici zřejmě důležitější, žel, ke škodě českých firem.

Jako velmi významný a zatím nevyslovený úkol pro následující období se mi jeví vytvoření "Národní kosmické agentury ČR", která by převzala zejména úlohu koordinátora spolupráce firem z ČR v kosmických programech ESA a školitele zástupců firem na vypracování projektů a dokumentace potřebné pro získávání zakázek od ESA na jednotlivé vesmírné programy. V současné době garantuje ESA, že po dobu 6 let zajistí programy pro české firmy tak, aby vložené prostředky z ČR se z poloviny vracely zpět do českého průmyslu. Existují ale i volitelné programy - období vypsaných volitelných programů končí v r. 2012 a na další období se již volitelné programy připravují. Tam jsou zatím naše firmy úspěšné spíše jako subdodavatelé, i když v druhé výzvě v letošním roce ESA vybrala 17 projektů ze 63 podaných pro české firmy, ČVUT a Ústav AV ČR v celkové hodnotě 75 mil Kč.. Proto je nesmírně důležité, aby měly české firmy možnost co nejrychleji získat potřebné zkušenosti a čerpat tak co nejvíce prostředků z programů ESA zpět do ČR.

Velmi aktivní a doufám, že i úspěšné bude jistě Sdružení dopravní telematiky, které sdružuje nejen schopné manažery ale i schopné a kreativní firmy z oborů programového užití satelitních technologií zejména v oboru dopravy.

Umístění a zahájení činnosti GSA má v Praze cca 8 měsíců zpoždění. Doufejme, že to nebude mít vliv na aktivitu firem a získávání zakázek pro ESA, a doufejme, že usnesení vlády z dubna letošního roku "Ke způsobu koordinace kosmických aktivit vlády České republiky" bude do důsledku realizováno ve prospěch českého průmyslu a českého přínosu pro projekt GALILEO.

Pavel HOJDA, poslanec Parlamentu ČR a stínový ministr KSČM pro dopravu a průmyslu

Více:
Galileo je velkým úspěchem české diplomacie

##PROFIL 152##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rozšíření rodiny unijních demokracií je naší strategickou nutností

15:14 Pekarová Adamová (TOP 09): Rozšíření rodiny unijních demokracií je naší strategickou nutností

Předsedkyně Poslanecké Sněmovny Markéta Pekarová Adamová se s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem ve…