Sommer (TOP 09): Proč politici neuveřejňují své platy jako já?

14.08.2011 18:59

ParlamentniListy.cz uveřejnily před několika dny materiál, v němž místopředseda krajské organizace TOP 09 v Královéhradeckém kraji uveřejnil svůj průměrný plat za rok 2010. Po bouřlivých reakcích našich čtenářů přichází vysvětlení Milana Sommera, proč se k tomuto kroku rozhodnul přistoupit. Další reakce oslovených členů TOP 09 v Královéhradeckém kraji nabízíme také.

Sommer (TOP 09): Proč politici neuveřejňují své platy jako já?

V naší zemi je zvykem své příjmy úzkostlivě tajit. Je-li někdo úspěšný v podnikání nebo v zaměstnání, často se o měn mluví jako o člověku, který si majetek „nakradl". Naopak lidé, u kterých jsou jejich vysoké příjmy známy z častých zpráv v médiích (např. špičkoví sportovci a umělci) nikdo za zloděje nepokládá, naopak jsou obecně hodnoceni pozitivně všemi sociálními skupinami.

Zkusme problém zveřejňování příjmů otočit. Příjmy všech občanů zveřejňovat každoročně na internetu ministerstva financí. Je-li něco pod veřejnou kontrolou občanů, jsou pak menší možnosti šidit a podvádět. Bude lépe vidět i na tu část „podnikatelů", kteří po řadu let nepřiznávají žádnou daň z příjmů, čemuž neodpovídá výše jejich majetku. Pokud se někdo domohl majetku korupcí nebo trestnou činností, také to těžko doloží ze svých příjmů. Bude také snadnější prosadit např. výši pokut policii podle výše příjmů nebo výši doplatků ve zdravotnictví podle příjmů.

PSALI JSME:

Stále slyším námitky, že tohle všechno není možné, protože různé zákony a jejich výklady to zakazují. Ve Skandinávských zemích a také v Estonsku je výše příjmů občanů veřejně dostupná na internetu. A proč je právě ve Skandinávii velmi nízká míra korupce? Podezřele nabytý majetek je tam totiž vidět, tamní úřady ho mohou zdanit nebo zabavit. Vím, že jsem s tímto názorem dosti osamocen, mnoha lidem se nelíbí. A kde mám začít, aby se o zveřejňování všech příjmů začalo alespoň diskutovat? Nejlépe u sebe. To je hlavní důvod, proč jsem se rozhodl zveřejnit své příjmy státního úředníka.

Druhý vážný důvod je, že platy především vedoucích pracovníků placených z veřejných zdrojů, kam patří i státem dotované státní podniky a organizace, by měly být veřejně známy, aby se zabránilo případům, kdy jsou vysoké platy a odměny vypláceny ze známosti za fiktivní zásluhy často na úkor řadových zaměstnanců.

Aktuálně k TOP 09:


Anketa mezi členy Krajské organizace TOP09 v Královéhradeckém kraji:

Zveřejníte svůj příjem za loňský rok stejně jako Milan Sommer?

Karel Plocek (předseda regionálního výboru TOP09 Hradec Králové): "Na posledním královéhradeckém regionálním sněmu TOP09 jsem byl zvolen předsedou regionálního výboru. Jsem tedy v jistém slova smyslu nástupcem pana Ing. Sommera. Na rozdíl od něj však nejenže nejsem zaměstnancem veřejné instituce, ale ani nevykonávám kromě výše definované žádnou funkci související s mým členstvím v TOP09, tedy nepobírám žádný plat ani žádné odměny z veřejných zdrojů. Nota bene v loňském roce jsem ještě ani nebyl členem TOP09 a výši mého platu by stejně nikdo nevěřil. Proto necítím potřebu svoje příjmy zveřejňovat.

Zdeněk Harapát (předseda krajské organizace): "Jak si jistě dokážete ověřit, nemám jako osoba, na rozdíl od pana Sommera, žádný příjem ze státních ani veřejných prostředků."

Josef Kolman (revizní komise krajské organizace): Nevím, jestli jsem zrovna vhodný objekt pro váš chystaný materiál, jelikož jsem jen řadový člen a drobný podnikatel, živící se manuální prací. Můj hrubý příjem je řádově se všemi požitky kolem 30 tisíc korun, většinou však méně.

Zdeněk Kraus (starosta Černého Dolu, člen předsednictva krajské organizace): "Se zveřejněním platu nemám problém. V roce 2010 činila moje měsíční hrubá mzda 37 860 korun bez jakýchkoli dalších odměn. Od 01. 01. 2011 mi byla hrubá měsíční mzda snížena ze zákona na 35 966 korun."

Aleš Cabicar (člen Rady Města Náchoda, RV TOP 09 Náchod, 1. místopředseda): "Působím jako neuvolněný radní ve městě Náchod, kde mi za tuto neuvolněnou funkci náleží odměna schválená zastupiteli města ve výši 2 200 korun hrubého. Rovněž působím jako předseda akciové společnosti Beránek Náchod, kde jsem se odměny z titulu této funkce zřekl a ponechávám ji ve prospěch společnosti. Majoritním akcionářem této společnosti je veřejný sektor, město Náchod. Rovněž jsem zde veřejně publikoval nájemní komerční vztahy, a to samozřejmě po dohodě s nájemcem, neboť jsem názoru, že tyto vztahy byť obchodní, nicméně nakládající s veřejným (obecním) majetkem by měly být veřejnosti přístupné. Záleží nicméně na akceptaci této podmínky druhou stranou."

Martin Balcar (výbor krajské organizace): "Jsem živnostník a příjmy z veřejného sektoru nemám, tudíž se k ničemu podobnému nechystám."

Zdeněk Pěnkava (člen předsednictva krajské organizace): "Na rozdíl od kolegy Milana Sommera nejsem státem placený zaměstnanec, ale jsem zaměstnancem soukromé obchodní a poradenské firmy a žádné příjmy z veřejného sektoru nemám. Nejsem uvolněný ani neuvolněný zastupitel a nejsem členem žádného statutárního orgánu firem s majetkovou účastí státu, kraje nebo obce. Svůj příjem za loňský rok tedy zveřejňovat nehodlám, ani pro to upřímně nevidím žádný důvod. Mohu Vás ale ujistit, že v okamžiku kdybych nějaký příjem z veřejného sektoru měl, nebudu mít problém s jeho zveřejněním."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ukrajinský poddaný vysvětluje lámanou angličtinou senilnímu staříkovi

12:05 Rajchl (PRO): Ukrajinský poddaný vysvětluje lámanou angličtinou senilnímu staříkovi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě premiéra Fialy v Bílém domě.